"Как се пише...": Грамотни ли са българите?

Най-трудно се оказало правилото за пълен и кратък член
1 ное 2022 07:10, Петя Славова
137

Грамотни ли са българите? Отговорът на този въпрос търси проучване на Националния статистически институт. Подобни сондажи в България се правят още от края на 19-и век. Тогава резултатите не са обнадеждаващи - над 80 на 100 от населението е било неграмотно.

Според статистиката в края на 2021 година всеки 4-и българин има висше образование. Данните са положителни, защото 10 години по-рано висшистите в страната са били под 20%. Проучването показва още и къде висшистите са най-много по градове. В столицата броят им е най-висок - 43 на 100 в София имат висше образование. Следват Варна и Пловдив - съответно с почти 31 и малко над 25% висшисти.

На дъното на класацията е Разград, където едва 15,7 на 100 от населението имат висше образование. През 1893 година неграмотни са били 80% от населението. А в края на 2021 година процентът е бил едва 1,3.

Според данни на НСИ за последните 130 години броят на неграмотните в България от 80% спадат на около процент. И въпреки това - един въпрос мъчи мнозина - как се пише не знам - слято или разделно.

"Не знам си е така, не мога - разделно. Не мога е слято, всъщност, не знам е разделно", според един от интервюираните.

Правилото за пълен и кратък член се оказва по-трудно, предава Bulgaria ON AIR.

Дали заради предстоящите матури или не - учениците в малките класове се оказват добре подготвени: "Не знам и не мога се пишат отделно."

Момичетата от ансамбъла по художествена гимнастика, които наследиха златните момичета, също са с малки затруднения.

По случай Деня на будителите платформата за грамотност "Как се пише" в продължение на 10 дни ще публикува по 10 групи с важни правила в българския език. Оттам потвърждават, че най-често срещаните грешки, които правят българите при писане, са свързани с пълен и кратък член, бройната форма и употребата на малки и главни букви.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


137
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
97
1
 
2
 
! Отговори
ХИХИ преди 1 година
До не знамГрамотни, ама друг път!?!?!?След като водещи и репортери в медии поставят едно досадно звучащо "Ъ" след думи в м.р.,ед.ч./министър"Ъ", модел"Ъ"....../Не ходят ли на специално обучение по правоговор?
96
1
 
0
 
! Отговори
L. преди 1 година
А "Ретро музей" как ви звучи?
95
0
 
1
 
! Отговори
Millennium преди 1 година
Изгубени из преводните лабиринти: "Мемориален паметник"? (Паметен паметник) --- Всички паметници са мемориални. 'Паметник' идва от 'памет', 'мемориал' също. Какъв друг може да е паметникът, освен мемориален? //// "Пилотен проект"? Е, вярно е, че се пише "Пайлът проджект", но да се превежда по този начин е повече от смешно. Всъщност, "пайлът проджект/програм" на български е "експериментален проект/експериментална програма". Нито самолети има, нито - пилоти.
94
0
 
4
 
! Отговори
Millennium преди 1 година
"Реформите у нас се изхабиха, преди да са се случили", казва социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова. /// Ах, този български език. Ах, този джаз. Реформите не се "случват". Те се правят, извършват, провеждат, осъществяват, реализират и пр.
93
0
 
3
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 1 година
'През първата половина на миналия век' да се чете "през първата половина на 80-те години. Извинявам се за досадната грешка.
92
0
 
8
 
! Отговори
не знам преди 1 година
Кой е грамотен, но като гледам как по медиите се произнасят думи които нямат нищо общо с истинската дума напр. - преценя като правилната дума е преценяВА и от тук нататък съм без коментар.
91
0
 
8
 
! Отговори
Оберщурмбанфюрер преди 1 година
До ЧЪРЧИЛ --- Не, не трябва да се премахва! След деветиЙ, когато неграмотните криминални взеха властта, се наложи да "изпростяват" азбуката и да премахват букви, тъй като въпросните говеддаари бяха природно неспособни да възприемат. Същите се подписваха, като плюнчиха палците на ръцете си. Е, и аз съм против думи, като "вкъщи", "вляво", вдясно", "предвид" да се пишат слято, но "учените" от БАН решиха наречията да се пишат по този начин.
90
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До ЧЪРЧИЛ "Архаизъм" и "отживелица" са синоними. Означават едно и също. Явно не само пълният член Ви е проблем.
89
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До комунистите Правилно е "ЖивотЪТ щял да ги научи".
88
12
 
0
 
! Отговори
ЧЪРЧИЛ преди 1 година
Пълният член е архаизъм и отживелица. Трябва да се премахне.
87
0
 
2
 
! Отговори
Пардон! преди 1 година
Следната статистика - изборите нямат общо - ми е изведена като страничен наблюдател върху устен и писмен български език, използван от партийни представители и техни фенове по телевизии, форуми или социални мрежи - от грамотност към неграмотност: 1. БСП 2. Български възход 3. Демократична България 4. ГЕРБ 5. ДПС 6. ИТН 7. ПП 8. Атака 9. Мутри вън и пр. на Мая Манолова 10. Възраждане Дори русофилите на Малинов са преди Възраждане, но поради нищожността им не ги броя. За ВМРО нямам спомен как е
86
0
 
3
 
! Отговори
Данчето преди 1 година
До Незнакомов Благодаря Ви и за втория светъл лъч за деня! Ето че и аз направих една грешка в предишния ми поуст - написах "первия" вместо "първия". Моля да ми простите!
85
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Българино, знай своя род и език" - Паисий.
84
0
 
2
 
! Отговори
Данчето преди 1 година
До Незнакомов Въпросите Ви към "СИГУРЕН СЪМ" са с исключително висока трудност. Не го разстройвайте така човека. Благодаря Ви за первия светъл лъч за деня! Lol...
83
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
полету, вървът, назнаян, дуе се, разобуруден, недвижимости, смехувам. малка частица от коментарите тук всеки Божи ден.. За членовете да не говорим - на българинЪТ му дай да е голям и дебел пълнио Член. изотзадзе винаги :)
82
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Има един професор по литература, който е редовен участник в едно предаване за културата. За 10 минути повтаря пет пъти и така нататък. Къде и защо нататък не се разбира обикновено. Вие искате обикновения електорат да е по-грамотен. Е , няма как да стане.
81
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Сайтът, защо думата пoдлог се заменя с звездички? Пoдлогът е част на изречението, а не е подлoга.
80
0
 
10
 
! Отговори
tipo преди 1 година
Оставам изумена от самостоятелната употреба на Й все по-често.
79
4
 
16
 
! Отговори
За подсъзнанието преди 1 година
Човек позсъзнателно запомня правописа на думите, когато чете книги. Четящите поколения от миналото правят значително по-малко грешки от младите. Младите, които четат книги, са от четящи семейства. Най-голяма трагедия в правописа е поколението на родените през 1972 - 1980 г. и от 90-те насам.
78
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълният член не се отнася за прякорите, защото те са като собствени имена - не се променят. Например Герака не се членува, защото е прякор. "Вождът" ще се членува, ако е нарицатилно име, но ако е нечий прякор - не. Пешо Вожда. Черепа като прякор на Божков не се членува. Но ако не се отнася за човек, а за предмет - членува се: "черепът падна от статива".