Пет фактора, които правят американската икономика лидер

САЩ имат агресивна централна банка, по-гъвкава икономика, по-силни банки
8 юли 2014 13:12, Елка Василева
54
Пет фактора, които правят американската икономика лидер
Снимка: архив, Reuters

Европа изпитва сериозни затруднения. Китай е изправен пред по-бавен растеж. Япония се бори да поддържа колеблив напредък. Трудовият пазар в САЩ обаче е оживен, а темпът на икономически растеж стабилно се засилва. Петте пълни години след опустошителната рецесия официално приключиха, икономиката най-накрая показва мощта, която американците дълго чакаха.

Миналия месец работодателите прибавиха 288 000 позиции и спомогнаха равнището на безработицата да спадне до 6,1 % - най-ниското от септември 2008 г. Юни оформи петмесечен период на нарастване на работните места с над 200 000 - за първи път от близо 15 години.

След като се сви с годишен темп от 2,9 % между януари и март, главно заради много тежката зима, американската икономика се очаква да нарасне със стабилни 3 % през останалата част от годината.

Пол Уайзман от Асошиейтед прес изброява пет причини, поради които САЩ изпреварват останалите водещи икономики.

Агресивна централна банка

"Управлението за федерален резерв (УФР) се задейства по-скоро и по-агресивно от другите централни банки в поддържането на ниски лихви", коментира Бърнард Бомол, главен глобален икономист в Economic Outlook Group.

През декември 2008 година УФР свали почти до нула краткосрочните лихвени проценти и ги задържа на това ниво. Свръхниските лихви по кредитите направиха по-лесно за хората и бизнеса да взимат заеми и да харчат. УФР също така започна програма за изкупуване на облигации, за да понижи дългосрочните лихви.

А Европейската централна банка (ЕЦБ) за разлика от УФР реагира по-бавно на признаците за икономически проблеми сред 18-те страни, чиято валута е еврото (членките на еврозоната са 18 чак от 1 януари 2014 година). ЕЦБ всъщност повиши лихвите през 2011 година - същата година, в която еврозоната отново потъна в рецесия.

Важно е да не забравяме, че УФР има две основни задачи: да поддържа цените стабилни и да осигурява условия за възможно най-висока заетост. ЕЦБ има само една: да взима мерки срещу високата инфлация. По време на Голямата рецесия и след това УФР бе ръководена на Бен Бърнанке, ученик на Голямата депресия, решен да избегне повторение на икономическия крах от 30-те години на 20 век.

Джанет Йелън, която тази година наследи Бърнанке на председателския пост на УФР, продължи неговия устрем да оздрави американската икономика след рецесията от 2007-2009 година с помощта на исторически ниски лихви.

По-силни банки

САЩ се активизираха по-бързо от Европа във възстановяването на банките си след финансовата криза от 2008-2009 година.

Американското правителство спаси финансовата система и подложи големите банки на стрес тестове през 2009 година, за да разкрие финансовата им сила. Като показаха, че банките са изненадващо стабилни, тестовете спомогнаха да бъде възстановено доверието в американската финансова система.

Банките постепенно започнаха да кредитират отново. Европейските банки едва сега преминават стрес тестове и резултатите няма да излязат преди есента (всъщност и през 2011 година имаше стрес тестове на банките в ЕС). Междувременно на банките в Европа им липсва доверие. Те се страхуват, че други банки държат твърде много лошо кредити и че Европа е податлива на нова криза. Затова те не кредитират много.

В САЩ общото банково кредитиране отчита увеличение с близо 4 % за изминалата година. Кредитирането на бизнеса е скочило с 10 %.

В еврозоната кредитирането като цяло е спаднало с 3,7 % според данни на Института по международни финанси (ИМФ). Кредитирането на бизнеса бележи понижение от 2,5 %. (Цифрите за САЩ са за една година до средата на юни; европейските са от май).

По-гъвкава икономика

Икономистите твърдят, че Япония и Европа трябва да започнат реформи, за да направят икономиките си по-гъвкави - с други думи, повече като американската.

Нужно е Европа да премахне ограниченията за заплатите, които пречат на работодателите да орязват заплащането (и вместо това закриват работни места), когато времената са лоши. Би могло също да се преосмислят социалните и пенсионните програми, които обезсърчават хората да работят, и да се изостави политиката, покровителстваща определени компании и блокираща иновативните новодошли, съветва Организацията за икономическо сътрудничество и развитите (ОИСР).

Премиерът на Япония Шиндзо Абе предложи реформи, целящи да засилят конкурентоспособността на японската икономика. Той иска да разшири детските грижи, за да могат повече жени да работят, да замени малките неефективни ферми с по-мащабни търговски ферми и да позволи на чуждестранни работници мигранти да запълват недостига на труд в сфери като здравните грижи и строителството. Предложенията му обаче срещат остро противопоставяне.

"Европа и Япония остават в не толкова добра позиция за траен дългосрочен растеж, тъй като едва неотдавна започнаха да се справят със структурните си проблеми, които имат дълбоки корени, и предстои още много работа", казва Есуар Прасад, професор по търговска политика в Университета Корнел.

Китай се бори да управлява преход от икономика, основана на износа и често прахоснически инвестиции в недвижими имоти и заводи, към по-здрава, но вероятно по-бавно нарастваща икономика, основана на повече потребителски разходи.

По-малко бюджетни икономии

Под тежестта на дългове много европейски страни прибегнаха до свиване на раздутите бюджетни дефицити. Те оразяха пенсионните осигуровки, вдигнаха данъците и орязаха заплатите на държавните служители. Икономиите съсипаха няколко европейски икономики. Те доведоха до безработица от 27 % в Гърция, 14 % в Португалия и 25 % в Испания. САЩ също направиха известни бюджетни икономии и повишиха данъци, но режимът съвсем не бе толкова суров.

Оживен фондов пазар

Политиката на "лесни пари" на УФР доведе до най-голямото в света оживление на американския фондов пазар. През последните пет години акциите в САЩ лесно изпревариха акциите в Европа, Япония и Хонконг. Това бе една от целите на Бърнанке чрез понижаване на лихвите. Той бе на мнение, че скъпернически определените нива на фиксирана доходност ще тласнат инвеститорите към акции в търсене на по-висока възвръщаемост. Тогава по-високите цени на акциите ще накарат американците да се чувстват по-уверени и по-склонни да харчат - т. нар. ефект на богатството. Повечето икономисти са съгласни, че това проработи.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


54
Още по темата: САЩикономика
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
1
 
! Отговори
Elkeeeeee преди 9 години
Takiva gluposti dori i ot teb ne ochakvah. Nadmina sebe si i to s mnogo. Takava amerikanska podloga si che niamash ravna - pone nesto ot tova koeto pisheshe da beshe obektivno.
28
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Печатат яко, купуват на кредит и като започне да прелива правят поредната финансова криза и задължават сатрапите си да затагат коланите на подчинените им народи. Който като Москва и Техеран протестира срещу простотийте им, получава санкции. Сигурен съм в едно, ако от ООН направят един одит на централната им банка, щатите ще преестановят съществуването си! Затова тези разбойници не могат да съществуват без войни!
27
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тази статия напомня статиите от "Работническо дело"(четох ги наскоро в библиотека) в които се пише за блестящото настояще и светлото бъдеще.Нещата никак не са розови в САЩ.Зависими са изключително от спекулативни тенденции,които в краткросрочен план са стабилизиращи,но в дългосрочен крият големи рискове и колапси.Индикаторите са положително избирателни.Цялата статия цели създаване на доверие,както примерно периодичните статиите за пазара за съживяване пазара на недвижими имоти в Бг.
26
0
 
2
 
! Отговори
Chudno преди 9 години
Kak moje tolkova macheteni hora kato vas, da si gubqt vremeto po forumite? Az ako imah vasheto znanie, shtqh da sam siguren, che vsqka minuta mi se zaplashta, ama kakvo li razbiram az, v amerika mi davat $90000 na godina ot taka narechenite prepechatani dolari, koito mi davat pravo da si hodq po ekzotuchnite ostroci dva puti v godinata, a i nova kola vseki 3 godini. Sas zdrave bulgarski ikonomisti, az shte produljav v zapadnala amerika
25
1
 
1
 
! Отговори
Adam1966 преди 9 години
Имали янките 17 трилиона $ дълг..ами ще пуснат печатницата и ще ги върнат ако искат...Завиждат им за печатницата , но никой не пуска своя печатница..какво чакат да печатат и те!!
24
1
 
1
 
! Отговори
Hanonimen преди 9 години
HA-Ha-ha-ha , 17 trilliona dulg, i finansova zavisimost na sveta ot petrolno-dolaroviq index... ;) tova moje da pravi ikonomikata na sa6t po-silna, neka spomenem i izto4vaneto na svetovnite resursi , i voila... recepta za uspeh, kak ina4e...
23
1
 
9
 
! Отговори
преди 9 години
В статията никой не споменава 48 милиона не осигурени и 3те милиона бездомни,живеещи в палаткови лагери.
22
0
 
7
 
! Отговори
Циганин преди 9 години
Много оптимистична статия за икономиката на САЩ-самоДА попитам като е толкова добра икономиката на САЩ зашо Джанет Йелън продължава пътя на Бен въртолетчето да печати и печати нон стоп долари ?
21
0
 
6
 
! Отговори
знаещ преди 9 години
ролята на тези гъвкави,мощни военно-икономич. и финансови армеиски части е да усигуряват устоичиво и оживено търсене на доларина международните пазари.
20
0
 
5
 
! Отговори
знаещ преди 9 години
ако някои разбира от икономика,финанси и печалби,това са евреите от уолстриит.номера е изключително *** и по * гениален---американските правителства взимат заеми от федералния резерв/които тои реално няма/.по закон по голямата част от генерираната печалба/над 95%/ от лихви на федералния резерв отива в държавния трезор.или с други думи колкото повече заеми взима амер.правителство,толкова по богато става то.гарант по операциите е шести америк.флот както и други части от уес армията.
19
0
 
1
 
! Отговори
Koko преди 9 години
Айдеее, пусни една статия и глей сеира на бай ти ***. Всеки разбира от всичко. Мойте уважения към тези с икономическо образование но ако нещата бяха лесни като в учебниците ви до сега поне вие да сте милиардери.Колкото до Америка- ами някой неща просто трябва да се видят и почустват. Останете си със здраве
18
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
1 Печатна машина 2 Хартия3 Самолетоносачи4 Отделен континент5 *** лидери в европа...
17
3
 
6
 
! Отговори
Атакист преди 9 години
Много са дразнещи такива статии. Дълговете са си дългове. Все едно някой да тегли 2 милиона заем от банката и по вестниците да пишат за него че бил милионер. Че бил финансов лидер! Дълга на САЩ е над 16 000 000 000 000 долара. Това е липсващата основа върху която могат да се градят похвали и да се дава за пример САЩ!
16
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
39 като казвам че не си ходил на училище значи не си хидил , капитала е пасив а парите както и стоките са актив явно не си виждал баланс през жиеота си
15
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
S DOLARI BEZ POKRITIE I AZ MOGA DA SI NAPECHATAM IKONOMIKA OT XARTIIKI I DA Q OBQVQ ZA NAI-SILNA V SVETA.PRIKAZKI ZA BALYCI
14
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
36 това да не ти е нашия държавен резерв
13
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
do 35: Грамотният кажи кое са глупости моето момче
12
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
В тая връзка германците защо не могат да си вземат обратно златото от американците? или поне с очи да го видят че още е там? Да не почваме че май не само това злато са задигнали и не искат да връщат
11
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Amerikanzite iznasqt newerni danni.Amerikanzite oste ne sa dali otgovor na Germania i Franzia , kade im sa zlatnite zapasi koito se sahranqwat v USA.Zapitvaneto be napraweno v nachaloto na 3013 godina.
10
2
 
12
 
! Отговори
Абсент преди 9 години
Фактор номер едно(и единствен)-печатницата $$$