COP15 – последната надежда за света?

15 000 представители от 192 страни мъдрят сделка за климатичните промени
29 ное 2009 08:09,
112
COP15 – последната надежда за света?
Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След седмица датската столица Копенхаген ще се превърне в екостолицата на света. 65 държавни ръководители, сред които американският президент Барак Обама и китайският премиер Вън Цзябао, ще се включат в дискусиите с още 15 хиляди официални лица за практическото „спасяване на планетата”. Звучи пресилено, но нещата наистина са по-сериозни, отколкото изглеждат. Не заради календара на маите, а заради безспорни факти.

Според последни проучвания вероятността човечеството да причинява глобалните климатични катаклизми в наше време е над 90%. Неконтролируемото изгаряне на изкопаеми горива (въглища, петрол и природен газ) прави все по-дебело „одеялото” от въглероден двуокис (CO2), с което е завита Земята. С други думи, все повече слънчева енергия остава затворена и затопля земната повърхност.

Изсичането на гори и изпускането на други парникови газове (метан) също допринасят за влошаващата се ситуация. Покачването в средните температури по света е пряк резултат от всичко това, но не и единственият – топенето на ледници, промяната в тенденцията на валежите, покачването на нивото на световния океан, драстичното увеличаване на температурната амплитуда между деня и нощта и още много други.

Този комплекс от последствия от човешката дейност получи етикета „климатични промени”, или по-точно казано – „антропогенни (причинени от човека) климатични промени”. Дългосрочните вреди и надвисналата опасност над планетата се свеждат до една-единствена дума – самоунищожение.

Не случано групата на малките островни държави иска спешни мерки за ограничаване на температурното покачване до 2 градуса над прединдустриалното време. Ако тази граница бъде премината (а на този етап това е твърде вероятно), световният океан ще залее тези държави в следващия половин век. Очевадно става въпрос за оцеляване, не просто за необосновани напъни на природозащитници.

Та световните ръководители решиха (доста време им трябваше), че е дошъл моментът да се предприемат наистина конкретни и решителни действия.

15-ата конференция на страните от Рамковата конвенция за климатичните промени на ООН, наричана COP15, започва на 7 декември и приключва на 18-и. За по-малко от две седмици участниците трябва да намерят общ език по изготвянето на глобално споразумение за борбата с климатичните промени. Споразумение, което да е по-мащабно, по-ясно и конкретно от действащото в момента – Протокола от Киото, който развитите индустриално страни подписаха през 1997-а.

Според протокола в периода 2008–2012 година всяка страна трябва да намали с определен процент емисиите вредни газове, изпускани в атмосферата. Договорката беше пред провал, когато през 2001 година Джордж Буш оттегля САЩ от протокола. Все пак с подкрепата на Русия и още 142 страни по света, включително и България, Протоколът от Киото е задействан. Записаните в него ограничения обаче са значително по-малки от необходимите за постигане на резултати. Като прибавим и отсъствието на САЩ, които са втори по емисии парникови газове след Китай, става ясно, че този спогодба е неефективна.

Затова трябва нова. За съжаление обаче това е единственото нещо, по което има консенсус между различните групи, участващи в преговорите в Копенхаген. Богатите искат от бедните да се включат по-активно в съкращаването на вредните емисии и да положат повече усилия за преминаване към зелена енергия. Бедните контрират, че трябва да получат значителна финансова помощ от богатите, които всъщност определят и като главни виновници за климатичната криза.

Става въпрос за милиарди долари. И точно тук става ясно защо досега не е намерен изход от омагьосания кръг. И понеже надеждата умира последна, всички погледи се насочват към Копенхаген.

И за най-големите оптимисти е ясно, че конкретен договор с всичките му параметри едва ли ще бъде подписан. Това може да стане най-скоро идната година, коментират експерти. Но дори да се постигне само политическо единодушие, можем да говорим за значим успех.

Европейският съюз (с трети в света дял във вредните газове – 11,8%) пое ролята на „водач за пример” с конкретния ангажимент до 10 години да намали емисиите си с 20 на сто в сравнение с нивата от 1990-а. Това ще струва по 150 милиарда долара на година, но от Брюксел са готови и на по-драстични съкращения, ако останалите световни сили демонстрират адекватна ангажираност по проблема. „Ще преизпълним целите от Киото”, категоричен е еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас.

Лидерът по парникови газове – Китай (20,7%), също обеща съкращения до 2020 година – 40-45% от въглеродния „интензитет” или количеството изпускан въглероден двуокис за всяка единица на брутния вътрешен продукт. Така формулирано обаче, съкращението ще е незначително, защото китайската икономика продължава да расте. И все пак стъпката е далеч по-голяма от очакваното. Вредните емисии ще продължат да растат, но с по-бавно темпо. Задният ход ще доведе до фактическо намаляване, но не по-рано от 2030 година.

Китай ще настоява и за по-голям ангажимент на Запада по отношение на развиването на нисковъглеродни технологии по целия свят. Освен това Пекин предлага всяка от богатите страни да заделя по 1% от своя БВП за адаптиране към зелената енергия на останалите държави.

Вторият най-голям замърсител (15,5%) – САЩ, обаче до този момент не показва конкретна инициатива. Думи, обещания и никакви цифри. Един от предизборните ангажименти на Обама беше за по-голяма ангажираност към климатичните промени и всички се надяват, че той ще получи реализация в Копенхаген. Но надеждите не са големи.

Развиващите се държави, водени от Индия и Бразилия, са категорични, че развитите държави са тези, които трябва да поемат голямата отговорност, а не да стоварват негативите от индустриалната си мощ върху малките страни и по този начин да спират икономическия им растеж.

Африканският съюз стига по-далеч, като заплашва с напускане на форума в Копенхаген, ако Западът не изпълни исканията за финансова помощ (при сериозно съкращаване на вредните емисии) в размер на 67 милиарда долара годишно за Черния континент.

Страните производителки на петрол пък се оплакват, че са най-застрашени икономически, ако се стигне до споразумение за явен преход от изкопаеми към алтернативни горива. ОПЕК и Саудитска Арабия настояват за финансови гаранции.

Как ще се оправят световните лидери с тази каша? В този момент едва ли някой има точен отговор. Но по-добре да го направят бързо и решително. Време няма...  

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


112
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
51
0
 
0
 
! Отговори
Милен преди 14 години
За съжаление има прекалено много балъци които се вързват на това глобално затопляне. Тези които цитират топенето на ледниците ще ги питам нещо.. как решихте че причината са вредните емисии, а не е просто част от климатичния цикъл на планетата? За съжаление човечеството в днешни дни е адски лесно манипулируемо... малко психоза и парите почват на валят (идеален пример свинския грип, който си е чисто американско лабораторно производство и от който са умрели 10 пъти по-малко хора от обикн. грип)
50
0
 
0
 
! Отговори
7 преди 14 години
Един чичка тук е описал най-добре проблема за ***, дето ще спасяват планетата: vbox7.com/play:298d428e
49
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
"Според последни проучвания вероятността човечеството да причинява глобалните климатични катаклизми в наше време е над 90%. " Знаем ги ние тези подправени проучвания на лъжеца Ал гор и престъпната глобалистка кохорта!Още ли има луди дето си мислят ,че човешката дейност е отговорна за т. нар. глобално затопляне, това е измама целяща въвеждането на световен данък за въглеродни емисии ,който ще плащаме всички и ще пълним гушите на подобни измамници!Аз данък въздух не плащам!!!
48
0
 
0
 
! Отговори
до 7 преди 14 години
не, няма да затрием Земята, просто ще я направим негодна за обитаване от човеци :D
47
0
 
0
 
! Отговори
бензин преди 14 години
ХАХА , арабите как ги е страх да не би петролът им да умре,тогава ще ги видя арабските шейхове как ще бъркат по кофите за ***
46
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
2012-годината на унищожението
45
0
 
0
 
! Отговори
7 преди 14 години
Интересното е, че червеят наречен човек вече си мисли, че можел да затрие Земята, ...до следващото яко земетресение или цунами
44
0
 
0
 
! Отговори
до 2+2 преди 14 години
аре ходи упражнявай смятането до 10 на пръсти бе! Не знам дали си някое инд. лоби или "ти е промито и малкото мозаче", ама си зле! Дори индустрията на запад са за мерки и знаят че дългосрочно чистите и икономични продукти ще пробият (напр. тойота). Инвестират, а ние все се опъваме и бутаме тук там некое левче...важното е ракийка да има...горко на децата ви
43
0
 
0
 
! Отговори
7 преди 14 години
Айде, честито данък въздух
42
0
 
0
 
! Отговори
будни ли сте? преди 14 години
за тези, които ще почнат с смешни твърдения, че е паника и искат да ни оберат с такси, ще кажа само- вижте работата на водещия иконом Никълъс Стърн! Стърн стига до извода, че ако вземем "превантивни" мерки сега, това ще ни излезе в хил. пъти по-евтино отколкото ако почакаме още малко...Затова замислете се колко и какво консумирате и малко повечко гражданско общество...др. е стискане на палци!
41
0
 
0
 
! Отговори
2+2 преди 14 години
до тоя, дето не се е събудил - брато, земи прочети поне писаното по-долу, ако те мързи да четеш друго - температурите в момента падат, а не се вдигат. За съжаление, защото вдигането им би довело до много повече положителни, отколкото отрицателни последствия. Що се отнася до връзката на затоплянето със сушата - припомниси кои са най-топлите и койи - най-студените части на Земята и виж къде има повече дъждове и къде - повече суша. Съжалявам, че се с промет мозък, но не мисли, че и другите са кат
40
0
 
0
 
! Отговори
събудете се! преди 14 години
Лошо ни се пише! Суша (липса на храна) и потопи (разрушения) се редуват, дефицит на питейна вода, *** такава и следователно болести. Най-засегнати са по бедните държави (в Бг също климата се променя в тази насока), а по-богатите ще трябва да поемат вълни от по 500 милиона бежанци (което е доста повече от обичайните около 10 000, за които ООН може да се погрижи що годе!). За 2-та градуса...всъщност е 1,5 но и приемането на мерки предотвратяващи 2 на този етап се счита за пол. успех...
39
0
 
0
 
! Отговори
Slayer-1985 преди 14 години
Hell Awaits!
38
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Tomov nay nakraq mu prevel nekoi statia bez pravipisni greshki,ama pak mnooo maloumno......
37
0
 
0
 
! Отговори
Алекс преди 14 години
До I: А ти като си толкова начетен и умен, дали знаеш, че преди 100 години Гренландия си е плащала данъка към Дания в жито, а? Там, където е сега е дебел лед, допреди 100 години е расло житце. Сигурно ледът е дошъл от глобалното затопляне. Хйаде малк окнижки да почетем, преди да правим гръмни изказвания за края на света. Чичко Гугъл и няколко книжки ще ти дадат много отговори, стига да си зададеш въпросите.
36
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Vsqko ne6to si ima krai -vklu4itelno i Zemqta,kolkoto i nostalgi4no da zvu4i si e taka.A tova ,koeto smqtat da predpriemat teparva e zakasnqlo pone s 10 godini i vsi4ko ot jajadata za pari i vlast
35
0
 
0
 
! Отговори
Дилетант преди 14 години
Да, така е, глобалното застудяване се нарича Ледников период, само че преди него милиони хора ще са измрели заради глобалното затопляне и света ще е друг, така че не мисля, че ще става въпрос за милиарди, а за оцеляване.
34
0
 
0
 
! Отговори
2+2 преди 14 години
и колите по цялата Земя. А ежегодно изригват десетки такива вулкани.
33
0
 
0
 
! Отговори
pogovorka преди 14 години
koito kvoto pravi na sebe si go pravi .... taka 4e koito iska da capa posle i na nego 6e mu e mrasno ako dojivee da go razbere :) priqten den na vsi4ki :)
32
0
 
0
 
! Отговори
2+2 преди 14 години
ледници на различни места ту се появяват, ту се топят. Примерът с Гренландия - зелената земя - е известен. По-малко известно е, че ледът през последните 4 години като общо количество на Земята нараства. Което е естествено, понеже температурите падат. А на оня, дето се вайкаше от многото коли и отровни газове - да, не е хубаво да има такова замърсяване, но само изригването на един среден вулкан изпуска в атмосферата толкова отровни газове, колкото е 4 месечното "производство" на предприятията и