IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Интервю преди смъртта. Зловещо тв шоу е хит в Китай

40 млн. зрители всяка седмица са приковани пред екраните

В Китай наказуеми със смърт са 55 престъпления. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В Китай наказуеми със смърт са 55 престъпления. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Всяка седмица в централната китайска провинция Хънан милиони зрители застават пред телевизионните екрани, за да гледат едно необикновено шоу. В „Интервюта преди екзекуции” журналистката Динг Иу води разговори с убийци, осъдени на смърт.

Всеки понеделник Иу и екипът й преглеждат бързо съдебните регистри в търсене на случаи, подходящи за тяхното предаване. Търсенето е истинска надпревара с времето – в страната, в която се извършват най-много екзекуции в света, изпълнението на смъртна присъда често идва само седмица след съдебното решение.

Водещата на телевизионното шоу е категорична, че предаването не експлоатира личната човешка драма на осъдените.

Пред BBC Иу коментира: „За някои зрители може би е проява на жестокост да искаш интервю от човек, който скоро след това ще бъде екзекутиран. Истината е, че самите те искат да бъдат чути от обществеността”.

Някои от осъдените на смърт дори изразяват искрената си благодарност към водещата за получената възможност да „излеят” душата си.

Предаването „Интервюта преди екзекуции” е излъчено за първи път на 18 ноември 2006 г. по правния канал на Хънан – една от 3000-те държавни телевизии в Китай. Оттогава насам Иу прави по едно интервю всяка седмица. Продуцентите на шоуто посочват, че целта е да се намерят случаи, които да послужат като предупреждение.

В Китай наказуеми със смърт са 55 престъпления – от убийство, държавна измяна и въоръжен бунт до подкупване, корупция и контрабанда.

За „Интервюта преди екзекуции” главен интерес са случаите на брутални убийства, като крайното решение за излъчване на всеки отделен епизод се взима от Върховния съд на провинцията. Пред камерата никога не са заставали политически затворници.

Всяка събота шоуто събира средно по 40 млн. зрители от общо 100 млн. жители на Хънан. Това неизбежно поставя „Интервюта преди екзекуции” в топ 10 на най-гледаните предавания в региона. А след повече от 200 интервюта с осъдени на смърт водещата Динг Иу е истинска звезда. Наричат я „красавицата, която говори със зверовете”.

Самата тя е безкомпромисна по отношение на събеседниците си.

„Жал ми е за тях, но в никакъв случай не будят симпатии у мен. Ясно е, че трябва да си платят високата цена за извършените престъпления”, убедена е Иу.

Повечето гости на водещата са осъдени заради престъпления, свързани с пари. Но един случай остава в съзнанието на Иу. Става въпрос за двама извършители –  завършили колеж, младо момче и момиче.

Двойката планира да ограби бабата и дядото на момичето, но кражбата не минава гладко и завършва с убийството на възрастните хора. Извършител е 27-годишният Жанг Пенг.

„Те бяха толкова млади. И нямаха шанса да видят света, да се радват на живот, кариера, работа, деца. Направиха грешен избор и трябваше да платят с живота си”, изтъква водещата.

След толкова много интервюта малко неща могат да изненадат Иу. „През нашето предаване са минали много млади хора, едва навършили пълнолетие”, разказва тя.

През 2008-ма попада на процеса на Бао Ронтинг – хомосексуалист, убил майка си. Това е първият път в живота й, в който среща гей.

„По време на цялото интервю не можех да възприема събеседника си – неговите жестове, думи, действия. Въпреки че е мъж, той ме попита с много женствен глас дали се чувствам неудобно от разговора ни? Аз се чувствах наистина неудобно”, спомня си водещата.

Впоследствие Иу и екипът й правят още три предавания за Ронтинг, като камерата го следва неотлъчно до деня, в който е екзекутиран през ноември 2008 година.

При една от поредните им срещи убиецът пита водещата: „Ще отида ли в Рая?”. Връщайки се към тази случка, Иу споделя, че е била пряк свидетел на прехода от живота към смъртта.

Друг интересен случай в практиката на журналистката е свързан със смъртната присъда на младата майка Ву Янян, убила съпруга си, който в продължение на години й причинявал физически тормоз.

Първоначално местният съд постановява смъртна присъда за жената. Но за Върховния съд (даващ крайно становище за всяко смъртно наказание в Китай) насилието върху Янян е смекчаващо вината обстоятелство. И след като няколко пъти делото е върнато за преразглеждане, в крайна сметка се стига до отмяна на най-тежкото наказание.

В едно от предаванията Динг Иу взима със себе си дъщерята на осъдената. Следва емоционална среща, която трогва аудиторията. За майката пък има светлина в тунела – ако в следващите 2 години спазва примерно поведение в затвора, може да бъде пусната на свобода.

Макар и да са изключителна рядкост, случаи като този на Янян постепенно се превръщат в символ на промяна в правораздавателната система на държавата, в която презумпцията за „невинен до доказване на противното” не съществува.

Промяна, която да доведе до либерализиране на наказанията и до ограничаване на смъртните присъди.

Тази промяна обаче все още е далечна перспектива и по всичко личи „Интервюта преди екзекуции” още дълги години ще бъде телевизионен лидер.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата