Касите на американското правителство и водещи компании в областта на отбраната и технологиите не са единствените сметки, които биха могли да се напълнят тази седмица, докато президентът Тръмп обикаля Близкия изток, подписвайки сделки за милиарди долари.
Поради редица бизнес интереси в региона, Тръмп изглежда е готов да спечели много пари за себе си и семейството си. Богатите на енергия държави от Персийския залив, които президентът посещава тази седмица, се превръщат почти във втори дом за първото семейство.
Само през последната година инвестиционен фонд от Абу Даби закупи 2 милиарда долара в 1 щатски долар, нова криптовалута, която е обезпечена с щатския долар и се емитира от крипто борсата на семейство Тръмп, Liberty World Financial. А наскоро в Катар беше открито ново голф игрище с името на Тръмп. Хотели с марката на Тръмп са на път да отворят в Дубай и Джеда. Всички проекти се управляват от Trump Organization, разрастващият се конгломерат на семейството с интереси в недвижимите имоти, хотелиерството, медиите и развлеченията.
Дъщерята на Тръмп, Иванка, и съпругът ѝ Джаред Кушнър, изиграха ключова роля в първия мандат на Тръмп, преди този път да се оттеглят. Това не попречи на Кушнър, чийто баща е назначен от президента за посланик в Париж, да осигури инвестиции от 3,5 милиарда долара от Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ за своята частна инвестиционна компания.
През уикенда стана ясно, че катарците ще дарят модифициран Boeing 747 на стойност 400 милиона долара – описан от Тръмп като „дворец в небето“ – на САЩ като заместител на остаряващия флот на Air Force One. Когато Тръмп напусне поста, той ще стане собственост на бъдеща президентска библиотека на Тръмп и ще бъде достъпен за негово лично ползване.
Всичко това е огромна промяна отпреди малко повече от 12 месеца, когато Тръмп, въпреки че имаше 413 милиона долара в брой в банката, беше изправен пред перспективата за финансов крах. Той се бореше да си върне контрола над Републиканската партия по пътя към това да стане неин предполагаем кандидат за президент, но не за първи път финансовото му положение беше несигурно. Той трябваше да намери 454 милиона долара за облигация, която да покрие гражданско решение за измама срещу едноименната му компания за недвижими имоти, след като беше установено, че тя е завишила стойността на активите си, за да си осигури по-големи заеми. Тръмп призна, докато кръстосваше страната в кампания за Белия дом, че няма толкова пари.
„Гледам Уолстрийт 40 всеки ден“, каза Летиша Джеймс, главен прокурор на щата Ню Йорк, докато търсеше възможност да разруши корпоративната империя на Тръмп и да конфискува част от ценните му активи.
Срещу него имаше и присъда за клевета на стойност 83,3 милиона долара заради отричането му, че е изнасилил писателката Е. Джийн Карол, докато други съдебни сметки се трупаха с милиони.
Тръмп реагира по единствения начин, който знаеше. Той убеждаваше, печелеше време, продаваше, пазареше се и търгуваше.
Година по-късно, въпреки разсейването от необходимостта да управлява страната, той е по-богат, отколкото е бил някога, удвоявайки богатството си, според анализ на списание Forbes, от 2,3 милиарда долара на 5,1 милиарда долара. Президентът и семейството му не само са се възползвали от марката Тръмп, но критиците казват, че са спечелили милиарди и от завръщането му в Белия дом.
Близкият изток е плодородна почва, но президентът е изстисквал пари и от други места, включително гама от официални стоки с логото на MAGA за фен базата си. Лицензираните продукти на Тръмп включват часовници, афтършейв, маратонки и Библия на Тръмп. Всичко това му е донесло милиони.
По-доходоносен източник на доходи беше публичното предлагане на неговата компания за социални медии Truth Social, което той обяви ден след като съдът в Ню Йорк се съгласи да намали необходимата сума за облигацията до 175 милиона долара. Компанията губи значително повече, отколкото печели от приходи. Много от поддръжниците ѝ са фенове на Тръмп, а не сериозни инвеститори, а откакто стана публична, стойността ѝ се е намалила повече от наполовина. Самият Тръмп обаче е прибрал над 2,5 милиарда долара.
Семейството му се възползва от възможността. Дни след като Тръмп спечели изборите през ноември, Доналд-младши, най-големият му син, обяви, че вместо да започне работа в администрацията, както някои очакваха, ще се присъедини към 1789 Capital, фирма за рисков капитал, чиито инвестиции включват медийната компания на Тъкър Карлсън, бившия мениджър на Fox News и десен инфлуенсър.
Заедно с основателя на компанията, Омийд Малик, Доналд-младши стартира нов частен клуб за членове само с покани във Вашингтон. Executive Branch, базиран в луксозния Джорджтаун, ще има солидна членска такса от около 500 000 долара и ще обслужва технологични шефове, бизнес лидери, енергийни магнати и, разбира се, вътрешния кръг на Тръмп, което им позволява да се смесват социално извън любопитните погледи на масите. Вече се говори за списък с чакащи.
Междувременно Ерик Тръмп, вторият син на президента, е начело на крипто усилията на семейството, възползвайки се от бум, който някои се опасяват, че е финансов балон. Сделката с ОАЕ може да струва милиарди долари на семейството.
Стартирала през октомври, месец преди изборите, оценката на World Liberty скочи рязко, след като Тръмп спечели и обеща дерегулация на крипто пазара. Друга монета, $TRUMP, пусната дни преди встъпването в длъжност, скочи в стойност, след като Тръмп положи клетва. Дигиталният актив на Тръмп, който изобразява президента, държащ стиснатия си юмрук като лого, се е повишил в стойност с още 20%, откакто беше обявено, че той ще говори на ексклузивна крипто вечеря (в собствения си голф курорт във Вирджиния) по-късно този месец. Купувачите на монетата очевидно се надяват, че инвестицията им ще им осигури покана.
Опитът в Конгреса миналата седмица за регулиране на крипто пазара е в беда, след като републиканците в Конгреса спряха преговорите в ход, който потенциално би устройвал Тръмп и семейството му.
Ричард Пейнтър беше главен адвокат по етика в Белия дом в администрацията на Джордж Буш и изготви най-новите насоки относно външните интереси на държавните служители. Той каза, че Буш е бил толкова внимателен, че дори е отказал да позволи на начално училище в родния му щат Тексас да приеме името му, докато е бил на поста си, в случай че това бъде интерпретирано като предубедено.
„Тръмп е малко по-различен“, каза той. „Той предлага всякакви вълнуващи неща, но е почти невъзможно да се спре това. Той е президент и може да използва собственото си име, за да продава каквото си поиска. Книгите и одеколонът са евтини и кичозни и е неетично, но няма много какво да се направи, за да го спрат.“
Това, което най-много разстройва Пейнтър, са Truth Social и Liberty World Financial.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Платформата за социални медии и семейството, което се насочва към криптовалутите, имат сериозни политически, както и етични последици“, каза той. „Това са области, където няма много регулации, но където може да има натиск за въвеждане на нови правила в бъдеще. Има активи за трилиони долари, особено в криптовалутите, и има голямо политическо влияние във Вашингтон.“