“Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС”, каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
"В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армение, Грузия няма явна перспектива за ЕС и това се вижда от евроскептицизма в ЕС, и от умората от разширяване на ЕС. Няма смисъл да ви залъгваме с декларации "искаме да влезете по-бързо", каза Керемедчиев в интервю за БНР и посочи, че вече са минали 30 години от желанието на Турция за ЕС.
Бившият зам.-министър коментира и решението на КС на Грузия, с което отказа да обяви за недействителни парламентарните избори спечелени от "Грузинска мечта", а преговорите за кандидатстване са отложени за 2028 г. Керемедчиев каза, демонстрациите продължават от месеци, когато парламентът прие спорния Закон за чуждестранните агенти, копиран от Русия и в момента е в сила. Видимо е, че правителството няма да се огъне под натиск от улицата и ще продължи с тази своя политика”.
Според него случващото се в Грузия не е индивидуално събитие и нещо като прецедент. Ако погледне в дълбочина ще видим, че преди година в Молдова се е случило същото. Тогава държавата получи статут на страна кандидатка за ЕС. Приднестровието тръгна да прави референдум за отделяне от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентация на Молдова и по-близко членство до Русия. Като по учебник е сега в Грузия. Там имаме Южна Осетия Абхазия, които искат да се присъединят към Русия. "Грузинска мечта" спечели с 54%, което означава, че половината от населението е против тяхната политика, припомни Керемедчиев.
По думите му разделението в Грузия е на възрастово ниво, а младите искат европейска ориентация.
"Това означава, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това правителство ще държи тази линия на поведение. Правят се аналогии с Украйна, но не мисля, че има точно такива. Защото участието на западните сили и САЩ е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и почти без някаква подкрепа осъществяват това протестно събитие вече четвърти, пети ден в Тбилиси и големите градове", посочи Керемедчиев.
Той прогнозира, че младите няма да се успокоят, защото не искат да приемат този резултат.
“САЩ прекъсна отношения с това правителство. В Грузия ври и кипи. Грузинският посланик в България се прибра, защото подкрепи действията на младите хора. Има дълбоко разделение в обществото и означава, че няма да се успокои скоро”, каза Керемедчиев и определи като лицемерие санкциите на ЕС срещу Русия.
Дипломатът посочи, че Европа продължава да ползва руски ресурси и източници, но не директно, а през Индия, през Турция и други страни, особено бивши съветски републики.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Референдумът за съдебната реформа подлага на тест коалицията на Мелони
Мъск: Проектът за чипове между Tesla, SpaceX и xAI ще стартира в Тексас
Тръмп дава на Иран 48 часа за Ормузкия проток, заплашва да удари електроцентралите
Войната с Иран заплашва да разтърси веригата на доставки на чипове
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
Ритуалите за късмет, здраве и успех преди и сега - говори етнологът Лилия Старева
Хороскоп за 22 март: Емоционален ден за Скорпионите, трудности за Телците
Мачовете по телевизията днес, 22 март
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Христо Янев с крути мерки в ЦСКА
Левскар сложи Христо Янев в малкия си джоб
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
Левски с уменията на перфектния хищник
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Тръмп със заплаха към Иран: Или отваря Ормузкия проток, или удря електроцентралите му
Френската гимназия във Варна празнува 68-годишнина
Словения гласува на важни парламентарни избори
Цените на повечето основни хранителни стоки отново скачат
Ето кои са именниците днес
Катастрофа между линейка и автобус на пътя София-Варна, има загинал
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната