Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще присъства на церемония по официалното предаване на първия произведен български самолет F-16 Block 70, която ще се състои на производствената база на компанията-производител „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, САЩ, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
В присъствието на ръководството на компанията-производител „Локхийд Мартин“, представители на Конгреса и на Сената на САЩ, Министерството на отбраната и ВВС на САЩ, както и на местната власт в щата Южна Каролина, българският самолет F-16 Block 70 ще бъде предаден официално на България.
Това е първият от общо 16 нови изтребителя, които България ще получи в изпълнение на двата договора, подписани съответно през 2019 г. и 2022 г. Очаква се първите два самолета да кацнат на българска територия през април 2025 г.
В рамките на визитата на министъра на отбраната в САЩ ръководството на „Локхийд Мартин“ ще представи пред българската делегация възможностите на производствената база на компанията в Грийнвил. Министър Запрянов ще се срещне и с български военнослужещи от състава на ВВС, които в момента се обучават там, както и с представителите на Министерството на отбраната на САЩ и на ВВС на САЩ, осъществяващи контрола за изпълнението на доставката на самолетите.
България ще получи осем самолета F-16 тази година според информация на министър Запрянов. Първите два се очакват в края на март – началото на април, а следващите – през второто тримесечие на годината, като в края на третото тримесечие и осемте самолета трябва бъдат в България.
България трябва да получи общо 16 изтребителя F-16 Block 70. В края на декември 2024 г. Атанас Запрянов посочи, че общо 18 летци са изпратени за обучение на F-16 в САЩ, като двама от тях са завършили основния курс за този тип самолет. До края на годината се очаква завършилите летци да бъдат съответната бройка, заложена в договора.
Ремонтът на авиобазата в Граф Игнатиево продължава и очаква инспекция по отношение на сертифицирането на обектите. Последните договори са сключени миналата година и завършват основното оборудване – укритията за самолетите и временните хангари, припомня БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век