Българска научна експедиция, подготвяна от десетилетие, се отправя към Централна Азия на 16 юни тази година, съобщи проф. Николай Овчаров. Експедицията се осъществява под егидата на българския клон на световния изследователски Explorer Club (Експлорър Клуб). Нейни ръководители са проф. Николай Овчаров и инж. Младен Станев, председател на Асоциацията на българите по света.
В продължение на две седмици експедицията ще проучва древните рисунки (петроглифи) и ще изучава бита на последните оцелели истински шамани в монголската част на великата планина Алтай. Учените ще участват в най-големите религиозни празници, осъществявани по време на лятното слънцестоене.
Идеята е тези древни практики да бъдат сравнени със следите от прабългарската култура, оставени по нашите земи – най-вече с рисунките-графити по стените на старите столици Плиска и Преслав, различни археологически паметници и т.н, посочват организаторите.
В експедицията вземат участие историкът проф. Пламен Павлов, деканът на Историческия факултет и зам.-ректор на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Николай Кънев, както и монголските професори Н. Гамбат от Института за международни изследвания на Монголската академия на науките (МАН), Б. Нанжид от Университета за образования на Република Монголия и д-р Н. Наранжаргал от Института за международни изследвания на МАН. Очаква се в Улан Батор към групата да се присъедини директорът на Института по археология „А. Х. Халиков“ в Казан, Република Татарстан на Руската Федерация, проф. Айрат Гамбитович Ситдиков. По този начин миналото на прабългарите ще бъде изследвано от учени от двете страни, които са техни наследници – Дунавска и Волжска България, посочват организаторите.
Предвижда се експедицията да извърши фотозаснемания и наблюдения на най-важните обекти в Монголски Алтай. С нея тръгва и екип на Нова телевизия, който ще заснеме уникални кадри на шамански ритуали, както и основните находища на петроглифи. Експедицията се провежда със съдействието на Министерството на външните работи на Р България.
Проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов ще изнесат в Улан Батор лекция за българската история пред монголци, завършили образованието си у нас. Това ще е своеобразно продължение на забележителната „Мисия България“, осъществена от двамата учени по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. Тогава те обходиха близо 15 страни по света, разказвайки и представяйки историята на България, припомнят организаторите.
Участниците в експедицията ще обновят с нова указателна табела Паметника на кирилицата в Улан Батор, създаден по идея на инж. Младен Станев и открит през 2015 г. от тогавашните президенти на България и Монголия Росен Плевнелиев и Цахиагийн Егбелдорж.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 22 август
Путин признава икономическите щети от украинските удари и хвали "героите" от руската армия
Унгария рестартира един ядрен реактор заради повишено ниво на Дунав
Канада налага ответни мита "долар за долар" на САЩ от 8 септември
Шест страни искат общоевропейски данък върху извънредните печалби на петролните компании
Може ли IPO-то на Anthropic да надмине това на SpaceX?
Йотова: Реч на омразата към българите в Северна Македония, но ние ще пазим правата им
Марс в Рак: 3 зодии спират да търпят чуждите глупости до 27 септември
"Левски" загря за АЕК с разгромно 6:0 срещу "Спартак" (Варна) на "Герена"
Лоши новини за Левски преди битката с АЕК
ЦСКА 1948 иска пета победа, идва ред на Септември
Спортът по телевизията днес, 23 август
Мачовете по телевизията днес, 23 август
Елче - Барса
Нюкасъл - Ливърпул
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Таро карта за 23 август, неделя - Тройка чаши
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Често срещани грешки при съчетаването на цветове и как да ги избегнем
Нумерологична прогноза за 23 август
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Честваме паметта на свети Ириней Лионски
Папа Лъв XIV призова за диалог за решаване на конфликтите
Спартак допусна разгромна загуба от Левски с 0:6
Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица