"Специално към мен и към „Гранде блу" не е имало насилие. Командосите на Израел ни взеха на абордаж, поеха контрол върху лодката, заключиха ни в нея и в продължение на над 7 часа я управляваха до пристанището на Ашдод. Доста грубо ни влачиха по земята, сложиха ни по лице в продължение на часове наред и след това ни отведоха до затвор с максимална сигурност в една от пустините на Израел", това разказва Васил Димитров - българинът, който беше задържан от израелските власти, като част от Глобалната флотилия „Сумуд".
Плавателните съдове опитваха да стигнат до Ивицата Газа, в опит да доставят хуманитарни продукти, но и да привлекат световното внимание към кризата. Именно на една от задържаните лодки беше и нашият сънародник.
Точно преди флотилията "Сумуд" да стигне до бреговете на Газа, тя е спряна. На една от лодките е капитан Васил Димитров.
Така след седмици в морето, приключва мисията за над 40 лодки и яхти. Димитров научава за флотилията, на която ще плава и екоактивистката Грета Тунберг от социалните мрежи и така се присъединява
„Ние бяхме няколко човека, които имат опит в морето и знаят как да управляват и се редувахме", допълва той пред NOVA.
Мисията им е да занесат хуманитарна помощ като храна и медикаменти , да се отвори хуманитарен коридор и да се обърне общественото внимание към Газа. Знаят че шансът е малък.
„В нито една от акваториите на Средиземно море в момента не се води война. Ние бяхме арестувани в международни води, където нито една държава няма авторитет", допълва Димитров.
След ареста от израелските власти и отвеждането му в затвор следват дълги часове, през които близките му не знаят какво се случва.
„Искам да изразя благодарност към българския консул в Израел, който дойде и ме посети, и си свърши работата да предаде информация на близките ми къде се намирам", разказва още Васил.
А след като новината за флотилията заля всички световни медии, специално внимание се обърна на момента, в който евродепутатката от Франция изхвърля мобилния си телефон преди да бъде арестувана.
„Не само тя си изхвърли телефона, но и всеки един от нас го направи. Тава беше начинът да защитим себе си. Ние се пазихме от преследвания занапред", допълва Васил Димитров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Велика сряда e - традиции, обичаи и забрани
Времето в сряда: Дъждовно с температури до 20 градуса
Хороскоп за 8 април: Успехи в работата за Овните, Телците и Близнаците
Рецепта от тефтера на баба: Агнешко във фолио на фурна
Кога и защо да спадаме налягането в гумите?
Спортът по телевизията днес, 8 април
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Янис би близо до преминаване в тим от Флорида
Везенков и Дорси наказаха брутално Реал Мадрид
Барселона - Атлетико Мадрид
Позабравен герой зарадва Арсенал! Кай Хаверц шокира Споргинг в края
Нумерологична прогноза за 8 април
Пълнени яйца с гуакамоле
15 подправки препоръчани от нутриционисти и диетолози
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето