Руското външно министерство обвини днес Киев във фалшифициране на информацията от украинските служби за въздушен контрол, свързани с катастрофата на малайзийския самолет, предаде Франс прес.
Киевските представители смятат за необходимо всеки ден и час да отправят абсурдни и безпочвени обвинения към Русия вместо да съдействат за пълно и безпристрастно международно разследване на причините за катастрофата, с максимална гласност на резултатите, заяви говорителят на външното министерство Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Вместо това, според някои данни, силовите украински ведомства, без да уведомят за това международните организации, извършват някаква скришна дейност както с носителите на информацията от украинските диспечерски служби - военни и граждански, така и с нейните сътрудници, каза Лукашевич.
Това очевидно е в разрез със задачите на обективното и безпристрастното разследване, отбеляза говорителят и добави, че това не се случва за пръв път.
Руското външно министерство призовава всички страни в украинския конфликт незабавно да прекратят огъня, за да бъде пощаден живота на деца, жени и старци и да се създадат условия за пълно разследване на трагедията с пътническия самолет в небето над Украйна, посочи в изявление Лукашевич.
На случващото се сега в Източна Украйна е наложено информационно табу. Действията на Киев там са аморални и безчовечни, отбеляза говорителят.
В Русия, както и по цял свят, не стихва болката от гибелта на невинни хора - пътниците на Боинг 777. Те станаха жертва на войната, която се води в Украйна, подчерта дипломатът.
В понеделник руското министерство на отбраната обвини украинските диспечери, че са отклонили полет MH17 от обичайния му коридор, насочвайки го към района на катастрофата.
То твърди също, че украински изтребител се е намирал наблизо преди катастрофата и че ракети "земя-въздух" на правителствените сили са били дислоцирани в зоната, обвинявайки косвено Киев, че е отговорен за трагедията.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КНСБ: 1491 евро са необходими за месечната издръжка на тричленно семейство
Мощните AI системи предизвикаха бум в откритриването на киберпропуски тази година
53 млрд. евро са вложени в бизнес имоти в Европа през второто тримесечие
Германската икономика вероятно ще продължи да расте въпреки войната в Иран
Още четири метровлака ще бъдат пуснати с разширението на третата линия на софийското метро
Apple изпревари Nvidia като най-високо оценената компания в света
Масирани проверки по морето: Инспекцията по труда разкри над 28 000 нарушения
Кремъл: Всяко предложение за примирие трябва да отразява руските интереси
Обедна емисия
Без книжка, дрогиран и пиян зад волана: Задържаха 33-годишен мъж край Варна
Байерн сложи край на слуховете: Шамароса Реал Мадрид за Майкъл Олисе
Джорджо Киелини заема мястото на Паоло Малдини
Любопитен съдия ще свири на Левски
ЦСКА обяви важни новини преди реванша с Карабах в Лига Европа
Роберто Манчини се завръща начело на Италия
Вили Вуцов изригна за Левски, дава съвети на Хулио Веласкес
Маникюри за късмет и пари през август (+Снимки)
10 идеи за спалня в тъмни цветове, които излъчват лукс
5 зодии с много късмет след пълнолунието във Водолей на 29 юли
Любовен хороскоп за август 2026
Протеинова рецепта: Леща и печени зеленчуци
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Инжекционен контрацептив е свързан с риск от менингиом
Първи форум по медицинска етика у нас организира МУ–Плевен
Защо миенето на ръцете е толкова важно?
Безплатни изследвания за хепатит се провеждат в цялата страна
Допълнителен прием за военни лекари до 31 юли
Запушено ухо след море - кога ще отшуми само и кога да посетим УНГ специалист?
Почина мотористката от катастрофата с 3 мотора на бул. „Левски“ във Варна
Природозащитник: ПП-ДБ са подготвяли групата около Калушев за усвояването на средства по ПВУ
Каравани окупираха плажа и дюните на "Кара дере"
Спасиха младеж, тръгнал да се беси от любовна мъка
Плодовете и зеленчуците през последната седмица
Тъжна вест! Внезапно почина бивш кмет на Варна