Той има пари, медийна власт и мнението му се зачита от президента Владимир Путин. Влиянието на Юрий Ковалчук е толкова голямо, че някои наблюдатели го определят като руския Рупърт Мърдок, пишат Стивън Грей, Брайън Гроу и Роман Анин от Ройтерс.
Ковалчук е част от близкото обкръжение на Путин, а извън Русия става известен заради санкциите, които САЩ му наложиха през март. Тогава американското финансово министерство го определи като "личния банкер на висши служители на Руската федерация, включително Путин".
След налагането на санкциите Ковалчук даде необичайно за него телевизионно интервю в Русия и омаловажи влиянието им. Той каза, че санкциите са оказали обратен ефект и са дали импулс на банковия му бизнес.
Ковалчук и Путин се познават поне от 90-те години на 20 век, когато Путин беше местен представител на властта в Санкт Петербург. И двамата имаха луксозни вили във вилния кооператив "Озеро" близо до града, а благосъстоянието им се увеличава в тандем.
През 90-те години Ковалчук и трима съдружници купиха банка "Россия", която по онова време беше малко и изпитващо затруднения местно предприятие.
Откакто Путин стана президент през 2000 г., банката се разраства и увеличава влиянието си, придобивайки активи от различни компании, включително държавния газов гигант "Газпром".
Банка "Россия" също беше санкционирана от САЩ тази пролет. Сега тя има активи на стойност 11 милиарда долара, а Ковалчук е председател и най-големият акционер с 40 процента. Той също така участва в застрахователния и телевизионния бизнес и в един мобилен оператор, а богатството му се оценява от "Форбс" на 1 милиард долара.
Но Ковалчук е повече от финансист. По образование той е физик, а влиянието му се простира до един от стратегическите интереси на Русия: космическите технологии.
До по-рано тази година банка "Россия" непряко контролираше миноритарен дял в руската космическа компания "Енергия", от която 38 процента са държавна собственост. Чрез този миноритарен дял и с мълчаливото съгласие на държавата Ковалчук упражняваше управленско влияние върху "Енергия", казват хора от компанията.
Висш служител на "Енергия" заяви, че Кремъл на практика е поставил Ковалчук да действа за Путин като "неофициален надзорник на космическата промишленост". Кремъл не отговори, когато беше потърсен за коментар на това твърдение.
Братът на Ковалчук, Михаил стана председател на "Енергия" през 2011 г. и изпълняваше тази длъжност до 2013 г.; други съдружници на Ковалчук бяха директори. По нареждане на Путин през октомври 2010 г. "Енергия" беше определена да отговаря за компанията "Енергомаш", която произвежда двигателите "РД-180".
Висшият служител на "Енергия" каза, че Ковалчук не участва пряко в договорите за двигателите. Сътрудник на Ковалчук заяви, че е неправилно да се казва, че Ковалчук има някакви "управленски функции" или контрол върху "Енергия" или "Енергомаш". "Енергия" отказа да обсъжда ролята на Ковалчук в компанията и заяви, че тя не извлича финансова изгода от участието си в "Енергомаш".
Що се отнася до другите му бизнес участия, Ковалчук също така непряко контролираше частната банка "Газпромбанк", произлязла от "Газпром" в началото на ерата на Путин. "Газпромбанк" осигурява големи заеми на "Енергомаш".
Малко преди Съединените щати и Европейският съюз да наложат санкции на Русия заради размириците в Украйна, Ковалчук се разграничи от "Газпромбанк" и "Енергия". Банка "Россия" вече не контролира непряк миноритарен дял в нито една от компаниите. Съюзници на Ковалчук обаче остават в съвета на директорите на двете компании.
Контролът върху дяловото участие на милиардера в "Енергия" беше прехвърлен към недържавния пенсионен фонд на друг основен инструмент на властта на Путин - водещия руски газов производител "Газпром". Фондът се управлява от Юрий Шамалов. Той е син на съдружника на Путин и Ковалчук Николай Шамалов, който притежава дял от 10 процента в банка "Россия". Николай Шамалов беше санкциониран от Европейския съюз през юли.
През май Ройтерс представи данни за това как Шамалов е използвал пари, спечелени от него от държавни договори за медицинско оборудване, за да помогне за финансирането на строителството на имение, известно като "двореца на Путин".
"Газфонд" - пенсионният фонд на служителите на "Газпром" – и Шамалови не отговориха, когато бяха потърсени за коментар.
Според висши служители от промишлеността в Русия другата сила зад "Енергомаш" и "Енергия" е руският заместник министър-председател Дмитрий Рогозин, на когото Съединените щати наложиха санкции заради Украйна през март.
До 2006 г. Рогозин беше лидер на националистическата партия "Родина" - съперник на "Единна Русия" на Путин. По-късно той стана посланик на Русия в НАТО, а през 2011 г. беше назначен за заместник министър-председател, отговарящ за отбранителната и космическата промишленост.
През септември миналата година Рогозин каза, че планира да обедини разпокъсаната космическа промишленост на Русия под ръководството на единствен държавен орган. По онова време той каза, че федералното правителство би трябвало да увеличи акционерния си дял в "Енергия".
В интервю за руската информационна агенция ТАСС миналия месец Рогозин заяви, че Русия постига напредък в намаляването на своята зависимост от вноса от САЩ и Европейския съюз за отбранителната си промишленост. Той също така обърна внимание на развиващите се връзки на Русия с Китай, като каза, че двете страни "сега активно работят в космическата област, обмисляйки възможни съвместни проекти в изследването на космоса".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 10 май
Румяна Бъчварова: Логично е да се мисли за номиниране на Андрей Гюров за президент
Armani може да раздели обявения за продажба дял от 15% между трима купувачи
Лидерството на Китай при лекарствата едва сега започва
Японски град заменя производството на цитруси с авокадо заради глобалното затопляне
Войната в Иран ограничава предлагането на най-търсения химикал в света
Прокуратурата в Перник даде подробности за стрелбата по автобус от градския транспорт
Рекордните над 5000 души се включиха в "София кара Giro"
Потребителската кошница в България непрекъснато поскъпва
Мач за престиж: Решиха кой ще свири Лудогорец - Левски
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Стив Кър остава начело на Голдън Стейт Уориърс
Поема Реал до дни? Моуриньо каза цялата истина!
Ще го видим ли в Пловдив? Неймар даде кураж на "смърф"! + ВИДЕО
България със сребро от Евро 2026 по спортна стрелба
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Half-moon маникюрът: Красив и различен (+Снимки)
Психолог Радостина Минина: Уязвими на стрес са хората, които трудно казват "не"
Задължителни ястия за 11 май
Тест: Изберете си рибка и вижте дали ще се изпълни желанието ви
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Тъжна вест! Почина директорът на кукления театър в Търговище
Пресякоха контрабанда на екзотични птици за стотици хиляди евро
Задържаха непълнолетни, стреляли по градски автобус
Седмичен хороскоп 11 - 17 май 2026
Аксаково загуби с класическото 0:3 гостуването си на Черноломец
България е сред лидерите в ЕС по поскъпване на жилищата
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus