Богатите страни трябва да се съгласят да приемат най-малко 5 процента от всички сирийски бежанци до края на 2015 г., настояха хуманитарни агенции в навечерието на международна среща за последиците от кризата в Сирия.
Започващата утре конференция в Женева започва със загриженост, че страните, подслонили най-много сирийски бежанци - Йордания, Ливан и Турция, са започнали да ограничават приемането на хора, бягащи от войната, отбелязва Ройтерс.
Най-малко 3,2 млн. души са избягали от Сирия от началото на гражданската война, избухнала през 2011 г., което подлага на огромно напрежение съседните страни. Сирийските бежанци, разпръснати из Близкия изток - някои от тях се готвят вече за четвърта зима, са изправени пред минусови температури, глад и растяща враждебност от местните жители.
"Европейските страни трябва да споделят отговорността за тези хора", каза Ана Фонтал от Европейския съвет за бежанците и изгнаниците. А Върховният комисариат на ООН за бежанците настоява страните да поемат ангажименти за преместване на 130 000 бежанци, засегнати от "най-тежката хуманитарна криза на нашето време".
Според Фонтал приоритет в презаселването трябва да бъде даден на най-уязвимите, включително на бежанци с медицински проблеми, на пострадали от мъчения, на жени и момичета в рисково положение. "Да им се предложи презаселване за тях може да се окаже избор между живота и смъртта", каза тя и призова страните от ЕС да използват възможността да покажат повече солидарност и значително да засилят приноса си в предоставяне на закрила.
Искането за 5 процента, което означава 160 000 бежанци, се подкрепя от редица хуманитарни и имигрантски организации, като Оксфам, Спасете децата, Съвета за бежанците и Амнести интернешънъл. Миналата седмица Амнести рязко осъди богатите страни от Персийския залив за "възмутителния" им отказ да приемат дори един сирийски бежанец.
Според Върховния комисариат офертите, подадени от 2013 г. досега, са за около половината от поставената цел от 130 000 места. Най-много е заявила Германия - тя е готова да приеме 30 000 сирийци. Хуманитарните активисти са особено критични спрямо Великобритания, която до септември е приела само 90 сирийски бежанци. Те едва биха напълнили един двуетажен автобус, каза по този повод Ана Мъсгрейв от Съвета за бежанците.
Преди Женевската среща само няколко европейски страни са обявили планове да приемат повече сирийци през 2015 г. Норвегия може да приеме 1500, Франция - 500, а Холандия – 250. Белгия би приела 150 бежанци от Сирия и Ирак, предимно от религиозните малцинства. Великобритания още не е обявила цифра за 2015 г., но изрази готовност да приеме няколкостотин уязвими сирийци през следващите три години.
/БТА/

КЗП ще се намеси при нелоялни практики в офертите за наеми в Бургас заради Евровизия
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Дара взриви Варна на празника на града, вечерта завърши с пищна заря
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
МВР спипа десетки пияни и дрогирани шофьори при масови проверки
Неонацистката мрежа "Кръв и чест" у нас от 25 години, службите многократно задържали членове
След страхотно представяне: Денчева става втора ракета на България
Жалко! Стилияна Николова остана без медал на обръч на Световното
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
ГЕРБ след 100 дни управление на Румен Радев: Толерансът изтече, започва търсенето на отговорност
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна