Контактната група за уреждане на конфликта в Украйна се договори за изтегляне на танковете и оръжията с калибър под 100 мм от разграничителната линия между страните в конфликта. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) обаче не потвърждава, че изтеглянето на въоръженията, обявено от сепаратистите, се извършва в действителност, пише руският в. "Комерсант".
Самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република заявиха още на 19 юли, че едностранно са започнали да изтеглят от фронтовата линия оръжията с калибър до 100 мм под надзора на наблюдатели от ОССЕ. Отцепниците изразиха надежда, че Киев ще последва примера им.
Мисията на ОССЕ в Украйна обаче не потвърди, че обявеното изтегляне наистина се извършва. На 20 юли нейният ръководител Александер Хуг заяви пред ДПА, че е регистрирано "по-интензивно" придвижване на оръжия, което обаче "не говори за изтегляне". Хуг изрази надежда, че това все пак ще стане "под двустранен контрол" след подписване на споразумение, добавя изданието.
Според московския политолог Ростислав Ишченко, говорил пред "Аргументи и факти", може обаче да последва нова заповед за щурм срещу сепаратистки Донбас.
"Колкото по-остър е конфликтът, толкова по-големи са шансовете на президента (Петро Порошенко) да се задържи на власт. В мирно време той ще бъде уязвим пред вътрешноукраинските си врагове, които вече имат оръжия. Все повече хора ще питат кой и как продължава да ограбва Украйна, защо обикновените хора живеят все по-зле", обяснява аналитикът.
По думите му обаче Киев иска да има възможност да обвини за подновяването на конфликта сепаратистите, "а още по-добре Москва".
Руският коментатор Алексей Чеснаков не вярва, че войната ще бъде подновена. Той предполага, че киевските политици увъртат с изпълнението на Минските споразумения само с една цел: "да оформят в бъдеще отказа си от Донбас като анексия от страна на Русия, да се представят за жертва и да получат от западните спонсори още малко пари", пише "Аргументи и факти".
В най-скоро време Украйна се кани да създаде система от сили за териториална отбрана. Медиите вече я кръстиха партизанска армия - става дума в селищата да се формират бойни отряди, пише "Независимая газета".
Киев започна да обсъжда идеята още преди година. Връщането й на дневен ред идва оттам, че според украинската власт зоната на бойни действия може да се разшири. Отправна точка към нова фаза на войната според Киев може да стане евентуално решение на Съвета за сигурност на ООН да бъде създаден международен съд, който да разследва делото за боинга, свален преди година в Донбас, се казва в материала.
Всекидневникът цитира интервю на президента Порошенко, заявил, че бойните действия в Донбас се засилват и по данни на разузнаването "ще има нахлуване" в Украйна.
Това не означава, че Русия ще обяви на Украйна война, което би донесло политически рискове, коментира пожелал анонимност украински експерт.
Ситуацията според него няма да се промени и "ще продължи т. нар. хибридна война - може да се активизират нещата в Донбас и да започнат диверсии в други региони от страната", но "противникът да развие дейност вече в нови мащаби - натрупал е достатъчно сили и средства".
Нито заседанията на Контактната група, нито преговорите в "нормандската четворка" (Русия, Франция, Германия и Украйна) успяха да премахнат разногласията в тълкуването на ред положения от мирните споразумения, подписани в Минск. Това е фонът, на който Киев предвижда да създаде сили за териториална отбрана. Те ще влязат в действие, ако бъде окупирана територията на Украйна или част от нея, цитира вестникът изявление на един от авторите на проекта, украинския депутат Иван Виник. Текстът е разпратен за разглеждане в комисиите на Върховната рада, допълва "Независимая газета".
/БТА/

Страховете около AI потопиха южнокорейските индекси за втори пореден ден
AI моделът на OpenAI е компрометирал клиент и във втора технологична компания
Продажбите на Reckitt се възстановяват, търсенето на Dettol в Китай нараства рязко
UBS обяви програма за обратно изкупуване за 3 млрд. долара до средата на 2027 г.
Силното търсене на коняк в Азия стимулира продажбите на Remy Cointreau
Иран възстановява противовъздушната си отбрана с китайски ракетни комплекси
1,5 млн. работещи българи изнемогват финансово, семействата все повече се ограничават
„Мрачно сърце“ с премиера за България от 8 август по Bulgaria ON AIR
Николай Найденов иска наказание за втори нотариус по случая "Баба Алино"
Забраната на политическата агитация в социалните мрежи граничи с цензура
Радев за политическата корупция: Прокуратурата възпрепятства работата на МВР
Аут ли е? ЦСКА с новина за Методи Томанов
Шефът на съдиите Матео Трефолони отлетя от България
Коефициентът на Левски продължава да набъбва
ЦСКА да се готви за продължения с Карабах
Блатер оплю Инфантино и Тръмп
При успех в Румъния днес: Левски купува нов таран
Здравен хороскоп за август 2026 – какво очаква всяка зодия
Нумерологична прогноза за 29 юли
Цветни камъни и морски акценти в бижутата за лято 2026 (+Снимки)
Най-популярните сортове червено вино
Дневен хороскоп за 29 юли, сряда
3 рецепти от детството, които обожаваме
10 идеи за летен маникюр
Финансова криза и слаб контрол доведоха до смени в „Бул Био“
Проект учи софийски ученици как да пазят репродуктивното си здраве
Могат ли продължителните горещини да ускорят саркопенията?
Какви са причините за подпухване в зоната на лицето и как да се справим?
Миофасциалният рилийз намалява сковаността и подобрява движението
Радев: МВР и службите ще разплетат политическата корупция
Обявиха дневния ред на сесията на Общинския съвет във Варна
Жена пострада в катастрофа във Варненско
Арестуваха осем души след сватба край Варна
Русия обяви шефа на Telegram Павел Дуров за международно издирване
НЗОК стартира кампания за активиране на мобилното приложение еЗдраве