Руският държавен глава Владимир Путин ще връчва на правозащитници държавни награди. Средствата ще бъдат отпускани от неговата администрация, пише "Ведомости", като цитира Михаил Федотов, оглавяващ президентския Съвет за развитие на гражданското общество и правата на човека.
Указът за удостояване с държавни награди за правозащитна и благотворителна дейност ще бъде подписан от Путин в най-скоро време, потвърждава източник, близък до президентската администрация. Според него номинираните ще получат общо почти 6 милиона рубли. "Така предприемачите получават сигнал, че може и трябва наравно с държавата да подкрепят правозащитници и благотворители", казва той.
Вчера Путин възложи на ред руски ведомства да подготвят проекти за правно регламентиране на дейността на социално ориентирани неправителствени организации и такива, които си поставят "общественополезни цели", напомня вестникът, цитиран от Би Би Си.
Руски закон от 2012 г. изисква всички НПО, финансирани от чужбина и занимаващи се с политическа дейност, да се регистрират като чуждестранни агенти. Много НПО смятат закона за дискриминационен; според тях, самият термин "чуждестранни агенти" предполага, че се занимават с шпионаж.
Предвижданите поощрения за правозащитници "най-вероятно няма да променят закона за чуждестранните агенти, но експертна група ще определи какво се разбира под социално ориентирани и политически НПО", добавя събеседникът на "Ведомости".
Въвеждането на тези държавни отличия бе "просто необходимо" в Русия, "за да вдигне престижа на тази дейност и да премахне подозренията на част от обществото спрямо правозащитниците", смята Михаил Федотов от президентския Съвет, цитиран в "Газета" и "Комерсант".
Награди ще се изплащат на онези, които са правозащитници според Кремъл, забелязва Павел Чиков, председател на правозащитното сдружение "Агора".
Руската власт "се опитва да покаже, че няма никакво открито газене на правозащитниците" в страната, коментира Валентин Гефтер, директор на Института за правата на човека.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС и Индо-тихоокеанският блок готвят търговски мегаалианс срещу Доналд Тръмп
Безработицата във Великобритания достигна 5-годишен връх
Tiberus комбинира национална експанзия с изграждане на управленска структура
Ирландия започва разследване срещу X на Мъск заради сексуализирани изображения
Как да превърнете колебанията в пазара в своя най-голям актив
Американският суров петрол поскъпва на фона на преговорите между Иран и САЩ*
Макрон и Моди на прага на историческа военна и технологична сделка
Кабинетът "Гюров" пред тежък тест: Да бъде балансиран и да осигури честни избори
Как да различим фалшивите банкноти в евро - хартията е специална
Лора Христова дарява състезателния си екип на Олимпийския музей в Лозана
Петима загинаха при пожар в жилищна сграда в Каталуния
Левски с новина за своя тормозена звезда
Лора Христова дарява състезателния си екип на Олимпийския музей в Лозана
Кошмарна новина за ЦСКА 1948
Разкритие! Ясно е кой ще направи Левски богат като ЦСКА и Лудогорец
Топ треньор заменя Херо в Ботев Пд
Жалко! Китайка отстрани рано-рано наша тенисистка в Мидланд
6 рецепти за постни десерти за великденските пости
Пилешко филе с чесън и лимон за 15 минути
Шарени палачинки за парти и за всеки ден
Нумерологична прогноза за 17 февруари
Хранене според сезоните и ползите от него
Дневен хороскоп за 17 февруари, вторник
5.4% е регистрирана безработица в България за януари
Майка от Варна сигнализира: Не се обявяват всички свободни места в детските градини
Кметът на Бистрица: Лични врагове нямам, но в процеса на работата ми явно си създавам
Интересно - България е първа по износ на черен хайвер, а Варна има важна роля
Пламен Димитров, КНСБ: С 3,6% нарасна малката потребителска кошница
Денков: Има яростна цинична политическа атака към нас заради "Петрохан"
Астрономи откриха градивни елементи за живот в ядрото на бъдеща звезда
Експерти извличат кислород от реголит с помощта на слънчева светлина
Предстоят две космически разходки на МКС през пролетта
Миризма на развалени яйца разреши мистерията на екзопланетите
Реакторът Polaris постигна рекордна температура на плазмата
Hubble забелязва следи от спътник в централната звезда на мъглявината CRL 2688