Часове след извършените в петък атентати в Париж, френската полиция е разпитала и пуснала на свобода Салах Абдеслам, който в момента е обект на международно издирване във връзка с кървавите нападения, съобщи Асошиейтед прес.
Двадесет и шест годишният Абдеслам е бягал с кола към френската граница с Белгия, заедно с още двама мъже.
Полицейски патрул ги спрял в събота след зазоряване, когато вече бе влязла в сила заповедта на френския президент Франсоа Оланд за налагане на граничен контрол, за да се попречи на извършителите да избягат. Отнело е няколко часа на следователите да установят, че Абдеслам е бил човекът, наел автомобила "Фолксваген Поло", с който са се возили нападателите в концертната зала "Батаклан".
Не е ясно защо френската полиция не е арестувала Абдеслам, пише БТА. "Била е обикновена проверка. Към момента, в който е била спряна колата, не е имало издадено предупреждение" органите на реда да бъдат нащрек за това лице, съобщи за АП полицейски източник.
Полицията отправи призив към свидетели за информация за Абдеслам, за когото белгийското правосъдие издаде международна заповед за арест. Властите разпространиха снимката на родения в Белгия заподозрян и предупредиха никой да не предприема сам действия срещу него, тъй като е твърде опасен. Един от братята му се самозрвиви на улицата до концертната зала, а друг бе в последствие заловен в Белгия.Двамата други мъже, пресекли границата с Абдеслам, бяха арестувани. Белгийският вътрешен министър Ян Ямбон съобщи за АП, че задържаните в брюкселския квартал Моленбек заподозрени са били спрени във френския град Камбре за рутинна пътна проверка, но полицията тогава не ги е заподозряла и ги е пуснала да продължат.
Няколко часа по-късно белгийската полиция е арестувала трима мъже в Моленбек по искане на френските си колеги, включително един от братята на Абдеслам. Абдеслам - френски гражданин, живеещ в Белгия - не е бил сред тях.
Трима френски граждани, в това число един от братята на Абдеслам, са сред седемте души, които загинаха при атаката срещу националния стадион на Франция, концертната зала и питейни заведения в Париж.
В събота прокурорът на Париж Франсоа Молен каза, че автомобилът "Фолксваген Поло" е бил нает от френски гражданин, живеещ в Белгия, без да го назове поименно. Той каза, че според властите нападенията в Париж са били извършени от три координирани екипа нападатели, носещи жилетки с експлозиви и автоматични оръжия.
Трима мъже се взривиха на "Стад дьо Франс" по време на приятелски мач между Франция и Германия, трима са използвали фолксвагена да стигнат до "Батаклан", където загинаха в стълкновение с полицията.
Властите не дадоха много подробности за съдбата на третия екип нападатели, които пътуваха с взет под наем сеат, и извършиха в движение серия от нападения с автоматични оръжия срещу барове и ресторанти в източната част на Париж.
Според източник от полицията сеатът е спрял пред кафене на бул. "Волтер", от него е слязъл братът на Абдеслам и е извършил самоубийствен атентат в заведението. Колата по-късно бе намерена изоставена с три автомата "Калашников" в нея

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Централна емисия
България и Азербайджан разширяват енергийното си партньорство
Коцев: Ще връчим на Дара титлата "почетен гражданин" под виковете на цяла Варна
Какъв ЦСКА? Май се задава хегемония на Левски!
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
Левски се изгаври брутално с ЦСКА: Положението е бангаранга! + ВИДЕО
Счупен ли е? Веласкес каза истината за смяната на Сангаре
Нова голяма драма за Неймар!
Тежки катастрофи и двама в болница след Мото ГП в Каталуня (ВИДЕО)
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
DARA след успеха на „Евровизия“: Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Какво време ни очаква в понеделник?
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации