Финансовият надзорен орган на Русия е отхвърлил искане да бъде изваден покойният лидер на опозицията Алексей Навални от списъка с "терористи и екстремисти", въпреки че той е мъртъв, заяви неговата вдовица, цитирана от Ройтерс.
Тя публикува писмо от надзорния орган „Росфинмониторинг“ от 16 декември, в което се казва, че Навални е бил обект на криминално разследване за пране на пари и финансиране на тероризъм. В писмото се посочва, че надзорният орган не е бил информиран за предприемане на ходове за прекратяване на разследването и следователно Навални все още фигурира в списъка.
Навални почина внезапно на 47-годишна възраст през февруари миналата година в арктическата наказателна колония, където излежаваше присъди с обща продължителност от 30 години по редица обвинения, които той наричаше опити да бъдат заглушени неговите критики срещу президента Владимир Путин.
Юлия Навалная обвинява Путин за смъртта на съпруга си и предлага награда за всеки свидетел, който би могъл да представи доказателства, че той е бил убит. Кремъл категорично отхвърля това обвинение и руски разследващи казват, че Навални е починал от естествена смърт.
"Путин се страхува от Алексей дори след като го уби", написа Навалная в "Телеграм“. По думите ѝ целта на оставянето на съпруга ѝ в списъка с терористи и екстремисти дори след смъртта му е да бъдат сплашени руснаците.
"Защо Путин се нуждае от това? Очевидно не е, за да забрани на Алексей да открива банкови сметки. Това вече не е възможно", посочи тя.
"Путин прави това, за да ви уплаши. Той иска да се страхувате дори да споменавате Алексей и постепенно да забравите името му. Но никой няма да забрави", добави Навалная.
"Росфинмониторинг" има правомощия да замразява банковите сметки на лицата в списъка с „терористи и екстремисти“, посочва Ройтерс. Сред хилядите физически лица и групи в списъка са и самата Навалная, както и тримата адвокати на покойния ѝ съпруг, които ще получат идната седмица присъди по обвинения, че принадлежат към екстремистка група. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Централна емисия
Байерн празнува титлата с хиляди фенове пред кметството
Левски не го беше правил така срещу ЦСКА от 31 години
Реал Мадрид с победа в Севиля
Нюкасъл засили "чуковете" към Чемпиъншип и подаде ръка на Тотнъм
Какъв ЦСКА? Май се задава хегемония на Левски!
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
DARA след успеха на „Евровизия“: Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации