Отношенията между Москва и Белград винаги са били специални, заяви руският президент Владимир Путин по време на срещата си със сръбския патриарх Порфирий и руския патриарх Кирил днес в Москва, съобщава ТАСС.
"Вече казах, че руско-сръбските отношения винаги имат особен характер, в наши дни също. Това е така включително защото ни свързват силни, дълбоки, духовни, общи корени", заяви руският президент и допълни, че Сръбската православна църква има съществен принос за укрепването на отношенията между руския и сръбския народ
Путин допълни, че народите на Русия и Сърбия "традиционно поддържат най-топли, най-близки, съюзнически отношения". Путин каза, че в разговорите си с руския патриарх често обсъжда подкрепата за “братята по православие“.
“Споменахте идентичността (...) Негово Светейшество патриархът полага много усилия за укрепване на нашите традиционни ценности, нашите духовни принципи. И винаги, когато се срещаме, си спомняме и говорим за нашите православни братя“, каза руският президент и заяви, че очаква сръбския президент Александър Вучич в Москва за тържествата на 9 май по повод 80-ата годишнина от победата във Втората световна война.
По време на срещата руският патриарх каза, че случващото се с морала на Запад днес е "дяволска работа". Загубата на разлика между добро и зло заплашва с ужасни цивилизационни катастрофи, каза Кирил, като допълни, че "такива бедствия започват именно с разрушаването на целостта на човешката личност".
Предстоятелят на Руската православна църква отбеляза, че от Запада е получено много в научната и културната сфера. “Но това, което днес се случва с човешката нравственост, с морала на Запад, ще кажа на глас, от какво има да се срамуваме – всичко това е дяволска работа“, каза патриархът.
Сръбският патриарх Порфирий заяви, че сърбите гледат на себе си и на руснаците като един народ. "Понякога може да се окаже, че голямата надежда на сърбите зависи повече от руската политика, отколкото от сръбската", каза Порфирий и отбеляза, сръбските патриарси винаги исторически са били свързани с патриарсите на Руската църква и трябва да продължат да се държат заедно. „Чувстваме и виждаме, че това е истина", добави сръбският патриарх.
Той също така благодари на президента на Русия за подкрепата и позицията по отношение на Косово и босненската Република Сръбска.
"Трябва да подчертая, че сме ви благодарни за това, което се отнася до вашата подкрепа и позиция по отношение на Косово и Република Сръбска, и, разбира се, Черна гора. Там е нашият народ, нашата Църква. Без вашата подкрепа и тази на Китай не знам какво би станало с Косово", каза сръбският патриарх Порфирий.
“Молим ви да останете на тази позиция и да направите всичко възможно, защото без Косово и без Република Сръбска сръбският народ няма бъдеще“, обърна се Порфирий към Путин.
Руският патриарх каза на свой ред, че любовта към Русия е заложена в гените на сръбския народ и че Сърбия никога не е предавала Русия.
“Ако погледнем в историята, сръбският народ и Сръбската църква никога не са предавали Русия. Някои славянски [страни], няма да ги споменаваме, под влиянието на мощни милитаристични западни сили променяха ориентацията си за известно време – после се разкаяха. Сърбите никога не са се променяли. Тази любов към Русия, тя, както се казва, е заложена, може би дори в гените на сръбския народ“, каза руският патриарх.
Кирил каза, че от всички поместни православни църкви Сръбската е най-близка до Руската като култура и език, а приятелските отношения между народите намират отражение в междуцърковните отношения. “Ние винаги сме на едно мнение и когато възникнат някакви дискусии на междуправославни платформи, винаги се усеща подкрепата на Сръбската църква“, каза предстоятелят на Руската православна църква. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европейските фондови борси затвориха с повишения
Meta съкращава стотици работни места в различни отдели, включително в Reality Labs
Правителството даде дерогация за внос на руски части за АЕЦ "Козлодуй"
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
„На границата“ стартира тази вечер по Bulgaria ON AIR
Петър Витанов: Търсим партньори само сред тези, които не искат нови сглобки
Мартин Димитров: Светим на червено заради 600 млн. евро дефицит в бюджета
Централна емисия
Централна емисия
Благовещение донесе нов живот: Седем бебета проплакаха в "Шейново" (ВИДЕО)
Сенегал обжалва пред КАС скандалното решение за Купата на Африка
Легенда на Ливърпул е с деменция
Ясно е къде отива Салах
„Бушидо – кодексът, който превръща човека във воин“
Ясно е наказанието на Валверде, в Реал Мадрид трябва да са доволни
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
Пробация за 42-годишен брокер от Варна присвоил служебни 7264 лева
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.