Поздравления от лидери от цяла Европа получи новият глама на римокатолическата църква Лъв XIV.
Председателите на Европейския съвет и Европейската комисия – Антонио Коща и Урсула фон дер Лайен – поздравиха новоизбрания папа, който се превърна в първия американец, оглавил католическата църква.
"Сърдечно приветствам избора на новия папа Лъв XIV, който е момент на надежда за милиони хора по целия свят. В тези времена на разделение и несигурност неговото духовно лидерство може да вдъхнови единство, състрадание и мир", написа Коща в социалната мрежа Х.
Той отбеляза, че ЕС и Ватикана "споделят дълбока ангажираност към човешкото достойнство". "Очаквам с нетърпение да работим заедно в общото ни стремеж към общото благо", добави Коща.
В поздравителния си адрес Фон дер Лайен пожела на новия папа да носи вдъхновение чрез своята ангажираност към мира.
"Пожелаваме му неговото понтификат да бъде ръководено от мъдрост и сила, докато той води католическата общност и вдъхновява света чрез своята ангажираност към мира и диалога", написа председателят на ЕК.
Френският президент Еманюел Макрон определи като исторически момент избора на Робърт Франсис Превост, под името папа Лъв XIV, за нов папа.
"Исторически момент за Католическата църква и нейните милиони верни. Към папа Лъв XIV, към всички католици във Франция и по света, отправям братско послание", написа Макрон в социалната мрежа Х.
"На този 8 май нека новото папство бъде носител на мир и надежда", добави президентът, циттиран от БГНЕС
Германският канцлер Фридрих Мерц също поздрави новоизбрания папа Лъв XIV, първият човек от Съединените щати, избран да оглави католическата църква, предаде АФП.
"Чрез ролята си вие давате надежда и напътствия на милиони вярващи по целия свят в тези трудни времена", заяви Мерц.
Към честитките и пожеланията се присъедини и украинският президент Володимир Зеленски.
"Поздравления на Негово Светейшество папа Лъв XIV по случай избирането му на престола на Свети Петър и началото на неговия понтификат", написа Зеленски в социалната мрежа X.
"Украйна дълбоко цени последователната позиция на Светия престол в подкрепа на международното право, осъждането на военната агресия на Руската федерация срещу Украйна и защитата на правата на невинните цивилни граждани. В този решителен за страната ни момент се надяваме на постоянна морална и духовна подкрепа от страна на Ватикана в усилията на Украйна за възстановяване на справедливостта и постигане на траен мир. Пожелавам на Негово Светейшество Лъв XIV мъдрост, вдъхновение и сила – както духовна, така и физическа – при изпълнението на благородната му мисия. Ad multos annos!", пише още той.
От своя страна руският президент Владимир Путин пожела „успех“ на новоизбрания папа Лъв XIV. Путин изрази надежда, че американският понтиф ще се ангажира в „конструктивен диалог“ с Кремъл.
"Уверен съм, че конструктивният диалог и сътрудничеството, установени между Русия и Ватикана, ще продължат да се развиват на основата на християнските ценности, които ни обединяват", заяви руският президент в послание, разпространено от Кремъл.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Плановете за въвеждане на дигитална идентичност разбуниха духовете на Острова
САЩ: Няма да продаваме оръжия на Киев вечно, Украйна и Русия размениха масирани удари
ЕС трябва да действа бързо по отношение на замразените активи на Русия
Alphabet оглави ръстовете на Wall Street след завръщането на AI във фокуса на трейдърите
Кадър на деня за 24 ноември
Германия ще проведе търгове за нови газови централи през март
Три зодии минават през важен тест на Вселената на 25 ноември
Битпазарите в Гърция са все по-популярни, високите цени възраждат втората употреба
Три жертви в катастрофа край Пловдив, сред тях и дете
Делото за убийството на Сияна: Вещи лица и свидетели са призовани за разпит
Мачовете по телевизията, днес 25 ноември
ЦСКА подготвя нещо грандиозно, цяла България ще впери погледи
ЦСКА драстично вдигнал парите на Петко
В Левски взеха ключово решение за една от големите си звезди
Фактите крещят: Левски е сред грандовете на Европа този сезон
Ас на Левски: Ние сме голям отбор!
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
6 храни за прочистване на бъбреците и против камъни
„Дъщерята на капитана“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
Съзнателна раздяла – как да сложите край на връзката с уважение и мир
8 идеи за енергийна закуска за натоварени сутрини
Нумерологична прогноза за 25 ноември
"Войната" по пътищата взе четири жертви за денонощие
Полицията за катастрофата с три жертви: Камион в влязъл в насрещното и блъснал колата със семейството
Времето във Варна на 25 ноември 2025
Няма кандидати за снегопочистването в два варненски района
Огнеборците потушиха 43 пожара през последното денонощие
Честваме паметта на свещеномъченик Климент Римски и на свети Климент Охридски
Екипажът Crew-12 ще излети към МКС по-рано от планираното
В САЩ тестваха автономно въздушно такси от следващо поколение
Учени откриха какво може да превърне една ябълка в лекарство против рак
За първи път от 10 хил. години: Вулкан в Етиопия изригна зрелищно, в Индия очакват замърсяване
Истината е някъде там: Защо е трудно да открием извънземен живот
В пояса на Кайпер е открита загадъчна структура