Два милиона души гладуват в Ивицата Газа, а умишленото блокиране на хуманитарната помощ увеличава риска от глад, предупреди шефът на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебреесус и заяви, че заедно с други организации са готови да доставят помощ в палестинските територии, ако и когато им бъде позволено да влязат.
Израел твърди, че блокадата, наложена от 2 март, има за цел да принуди палестинската въоръжена групировка Хамас да направи отстъпки.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху каза днес, че е необходимо Израел да предотврати “смъртоносен глад” в Газа по “дипломатически причини“, след като правителството му обяви, че ще позволи влизането на ограничена хуманитарна помощ.
“Два месеца след началото на последната блокада два милиона души гладуват”, посочи шефът на СЗО, цитиран от AFP.
В речта си при откриването на годишната Световна здравна асамблея Тедрос заяви, че засилващите се враждебни действия, заповедите за евакуация, намаляващото пространство за хуманитарна помощ и блокадата на Газа “водят до приток на ранени и убити в здравната система, която вече е на колене“.
“Хора умират от предотвратими заболявания, докато лекарствата чакат на границата, а атаките срещу болниците лишават хората от медицинска помощ и ги възпират да я потърсят“, каза той.
Тедрос подчерта, че от ноември 2023 г. СЗО е подкрепила медицинската евакуация на над 7300 пациенти, включително 617 раковоболни, от Ивицата Газа. Въпреки това, над 10 хиляди пациенти все още се нуждаят от медицинска евакуация от Газа, добави той.
“Молим държавите членки да приемат повече пациенти и молим Израел да разреши тези евакуации, както и да допусне спешно необходимите храни и лекарства“, заяви Тедрос.
“СЗО е готова, заедно с нашите партньори от ООН, да реагира бързо, за да достави помощта, ако и когато бъде позволено. Надявам се, че ще възтържествува мир, който ще превъзмогне поколенията. Войната не е решение“, заключи лидерът на СЗО.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 записа нов рекорд в очакване на отварянето на Ормузкия проток
Кадър на деня за 7 август
Кредитите у нас нараснаха с повече от 16% за година до близо 66 млрд. евро в края на юни
Апелативният съд не позволи на Тръмп да строи новата бална зала в Белия дом
Проучване: Дълговата тежест за германските доставчици на авточасти расте
Анализатор: За Тръмп ще е по-лесно да прехвърли войната срещу Иран на следващия президент
По-добър живот за 3 зодии по време на директното движение на Венера на 8 август 2026 г.
Кои 6 семена са най-добрият съюзник на сърцето?
Green Day пусна денонощен канал в YouTube
Затягат контрола по плажовете в Халкидики, има арести
Късна емисия
Турция внедри AI система за откриване на терористични организации
Спортът по телевизията днес, 8 август
Мачовете по телевизията днес, 8 август
Веласкес разкри защо Левски бие всички наред
Косич: Можехме да вземем точка от Левски
Левски повали Локо с крошета в началото и края
Левски – Локомотив Пловдив 2:0
Таро карта за 8 август, събота - Седмица пентакли
Дневен хороскоп за 8 август, събота
Положителни промени за 3 зодии, благодарение на Венера
3 зодии с финансов успех в седмицата 10 - 16 август
Защо драстичните диети не работят при жените
10 неща, които елегантните дами не носят през лятото
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Вечерен крос ще се проведе тази събота в Морската градина на Варна
Тази събота: откриват ловния сезон за пернат дивеч
ФК Девня гостува на Атлетик (Провадия) за Аматьорската купа
Национална мрежа за децата: Саморазправата не е правосъдие след случая с „ловци на педофили“
Близо 30 000 фиша и 3000 акта написа КАТ за седмица