Швейцарската прокуратура съобщи, че френските управители на бар, в който при пожар загинаха 40 души, са обект на наказателно разследване, съобщи Би Би Си. Разследващите органи съобщиха, че срещу собствениците на засегнатия бар се води разследване по подозрение за причиняване на смърт по непредпазливост, телесна повреда по непредпазливост и непредумишлено запалване. Според предварителните данни пожарът в новогодишната нощ вероятно е бил предизвикан от фойерверки, прикрепени към бутилки с шампанско и използвани в непосредствена близост до тавана на помещението.
Идентифицирани са първите единадесет жертви на опустошителния пожар в швейцарския ски курорт Кран Монтана, при който загинаха общо 40 души, съобщи полицията.
Сред идентифицираните са осем млади хора на възраст между 16 и 24 години, които са живели в Швейцария. Италиански медии информираха, че сред загиналите са установени и трима италиански граждани.
Междувременно близките на други изчезнали продължават да очакват информация за съдбата им. Част от ранените също все още не са идентифицирани. Много от пострадалите са с тежки изгаряния и се лекуват в специализирани медицински центрове. По данни на Федералната служба за защита на населението и помощ при бедствия на Германия (BBK) страната е приела за лечение общо единадесет тежко ранени от Швейцария. Засега не се предвиждат нови трансфери, уточниха от службата.
Отговорникът за здравната политика в италианския регион Ломбардия Гуидо Бертолазо обясни, че идентифицирането на част от жертвите е силно затруднено заради тежките наранявания.
„Лицата им са превързани. Не можем да махнем превръзките, за да ги разпознаем. Те са интубирани и не могат да говорят“, заяви той.
В центъра на Кран Монтана хората продължават да се събират в близост до мястото на трагедията, където оставят цветя, писма, свещи и плюшени играчки в памет на загиналите. Швейцарският министър на правосъдието Беат Янс, който посети мястото, определи случилото се като „неизмерима трагедия“ и подчерта, че властите ще направят всичко необходимо за изясняване на отговорността за инцидента.
За 9 януари в Швейцария е обявен национален ден на траур. В 14:00 часа всички църковни камбани в страната ще бият, като е планирана и минута мълчание. Късно снощи в църквата в Кран Монтана се състоя възпоменателна служба с участието на хора от всички възрасти. За днес след богослужението е насрочен мълчалив поход до бар „Констеласион“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Четвърт век Ердоган: Турция между модернизацията и едноличната власт
За пазара на петрол Ормузкият проток не е затворен
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
В "България сутрин" на 16 август от 9:30 часа: Как се възпитава отношение към здравословната храна?
Иран: Все още не сме решили дали да подновим преговорите със САЩ
Рецепта за хрупкави тиквички на пръчици
Петима души загинаха при стрелба в Мичиган
Хороскоп за 15 август 2026 г.: Успех с парите и любовта, важни решения за някои зодии
Левски има големи шансове да отстрани АЕК
Голямо завръщане в ЦСКА, ще се гони титлата
Монца гази за Купата, Антов остана на пейката
Ясен е и последният участник в плейофите на Лига Европа
Престижно! Агентите на спряган за Левски работят със световни звезди
Стилияна Николова след големия успех: Доволна и щастлива съм
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Нумерологична прогноза за 15 август
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Тръмп заяви, че ще обяви Ормузкия проток за "територия на САЩ"
Апелативният съд върна делото срещу Благомир Коцев на прокуратурата
Честит празник, Варна!
Виц на деня - 15 август