През изминалата година администрацията на Тръмп предприе смъртоносна кампания от удари срещу предполагаеми нарколодки в Карибско море и Източния Тихи океан, при които загинаха най-малко 200 души. Скоро тя може да спечели нов важен съюзник в тази борба в Колумбия, където водещият кандидат в президентските избори в неделя е обещал да се разграничи от своя миролюбив предшественик и да води тотална война срещу трафика на наркотици.
Докато регионалната война срещу наркотиците придобива очертания, няма по-подходящ момент да зададем въпроса: дали военната кампания наистина е най-ефективният начин да се спре потокът на наркотици от Латинска Америка?
Моят нов доклад на Института „Куинси“ разглежда този въпрос директно и стига до заключението, че милитаризираната „война срещу наркотероризма“ на Белия дом в целия полуостров е малко вероятно да доведе до трайни резултати. Вместо това аз препоръчвам конкретна пътна карта за устойчиво намаляване на производството на кока в Колумбия и трафика на кокаин към САЩ, пише за RS Ли Шленкер, научен сътрудник в програмата "Глобален Юг" към Института "Куинси".
Анализът на данните от последните 25 години, откакто беше приет многомилиардният пакет за помощ "План Колумбия", разкрива, че една успешна стратегия за борба с трафика на наркотици трябва да укрепи държавното присъствие, развитието на селските райони и върховенството на закона в районите, където се произвеждат наркотици; да съчетава кампании за ръчно изкореняване с правно обвързващи преговори с някои въоръжени групи; и да се насочи към по-печелившите възли на веригите за доставка на наркотици, като същевременно се противодейства на незаконните финансови потоци.
Колумбия, където се произвеждат над две трети от световния кокаин и 90% от кокаина, постъпващ в САЩ, съставлява ядрото на наркотрафика в Андите
и е безспорно най-важният партньор на Вашингтон в борбата срещу наркотиците в Западната полусфера. Въпреки това близо 15 милиарда долара американска помощ за сигурност, борба с наркотиците и развитие през последния четвърт век до голяма степен не успяха да ограничат кокаиновата икономика на Колумбия, която в момента отбелязва рекордни нива по отношение на хектарите, засети с кока, и потенциалното производство.
Миналите стратегии, като например въздушното пръскане с глифозат, което беше забранено в Колумбия през 2015 г., значително намалиха площите, засети с кока, в началото на 2000-те години, но не успяха да спрат производството. Тъй като фермерите станаха по-продуктивни и адаптивни, отглеждането се премести в Перу, а разпръснатите химикали нанесоха необратими щети на околната среда и общественото здраве.
Увеличаването на военната помощ от САЩ, особено под егидата на "План Патриота", доведе до професионализиране на колумбийските сили за сигурност, подобри техните въздушни и разузнавателни способности и привлече партизаните от ФАРК към преговорната маса. Но този подход също подхрани нестабилността в близост до военните бази — тъй като извънсъдебните убийства от силите за сигурност и насилието от страна на паравоенните групи се увеличиха до безпрецедентни нива — и не успя да постигне целите си в борбата срещу наркотиците.
Тази тактика, която набра скорост по времето на президента Алваро Урибе, когато той се стремеше да демобилизира най-голямата паравоенна организация в Колумбия, и продължава и до днес, доведе до фрагментация, разрастване и специализация на по-нови престъпни групировки, допринасяйки за увеличаване на производството на кокаин, тъй като групите измисляха нови маршрути за трафик и незаконни източници на доходи, които да експлоатират – от добив на злато до изнудване, отвличане, трафик на диви животни и трафик на хора.
Други подходи обаче се оказаха по-успешни и са свързани с умерено намаляване на отглеждането на кока, потенциалното производство на кокаин и трафика към САЩ, особено в края на 2000-те години и след подписването на мирните споразумения от 2016 г. между правителството и ФАРК.
Най-ефективната рецепта за забавяне на наркотрафика се фокусира върху насърчаването на жизнеспособни икономически алтернативи на коката и намаляването на властта и влиянието на незаконните въоръжени групи. В рамките на инициативи като „Plan de Consolidación Integral de la Macarena“, „Familias Guardabosques“ и „Colombia Transforma“ колумбийските власти засилиха държавното присъствие, инвестираха в развитието на селските райони и укрепиха върховенството на закона в районите, произвеждащи наркотици, като същевременно поддържаха надеждна позиция по отношение на сигурността, насочена към подобряване на обществената безопасност.
Допълнителен подход включва ръчни кампании за изкореняване на кока. Въпреки че отнемат много време и понякога са рискови както за общностите, така и за силите за сигурност, тези усилия са се оказали ефективни, когато се осъществяват в последователност: първо се установява полицейско присъствие и се инвестира в продуктивна инфраструктура и услуги, преди да се пристъпи към принудително — или, в идеалния случай, доброволно — изкореняване на кокаиновите растения. Когато се съчетае с стратегически разработени и правно обвързващи, изпълними преговори с някои въоръжени групи в локални условия — както администрацията на президента Густаво Петро се стреми напоследък, след като планът ѝ за „Пълен мир“ се проваля — този подход може да стимулира въоръжените групи сами да се заемат с изкореняване в промишлен мащаб. Те постигат това, като обвързват неспазването на изискванията с реални заплахи за целенасочени офанзиви.
Изводите имат ясни последствия за следващия президент на Колумбия и за бъдещата политика на САЩ в областта на наркотиците. Една балансирана стратегия със сигурност ще доведе до по-благоприятни резултати както за левия кандидат Иван Сепеда, който се стреми да продължи преговорите на Петро с въоръжени групировки и доброволните програми за заместване на незаконните култури, така и за десния кандидат Абелардо де ла Есприела, който се стреми да ускори арестите на ниско ниво и да увеличи ролята на военните в борбата срещу производството и трафика на наркотици.
Към днешна дата нито колебанието на левицата да приложи надеждна програма за борба с наркотиците от страна на предлагането, нито милитаризираният подход на десницата за ограничаване на отглеждането на кока са довели до трайни резултати. Всъщност липсата на жизнеспособна, добре формулирана стратегия укрепва позициите на нередовните въоръжени групи, засилва влошаващата се обстановка по отношение на сигурността в цялата страна и дава на администрацията на Тръмп по-голямо влияние да налага предпочитаните от нея подходи, независимо от техните емпирично слаби резултати.
Въпреки настояването на американската администрация за прилагане на „системно съпротивление“ спрямо определени чуждестранни терористични организации в целия полуостров, тази прекалено милитаризирана стратегия вече насърчава групите да се адаптират към нови незаконни индустрии, да пренасочват трафик маршрути, да диверсифицират икономическите си портфейли и да разширяват операциите си към нови подрегиони, прибягвайки до по-скрити и асиметрични форми на насилие срещу държави и конкуренти, както показа неотдавнашният скачок в активността на дроновете в Колумбия.
Освен че се оказва трагично неефективна за намаляване на производството и трафика на наркотици, милитаризираната кампания на Вашингтон, провеждана съвместно с регионалните правителства, също рискува да увеличи извънсъдебните убийства на невъоръжени цивилни, да подхрани бунтовнически и антиамерикански настроения, да подкопае върховенството на закона в целия полуостров и да обърне години наред напредък в напрегнатите гражданско-военни отношения в Латинска Америка.
В крайна сметка, без надеждно правителствено присъствие, жизнеспособни икономически възможности и дори елементарни съдебни институции в подрегионите, произвеждащи наркотици, в цяла Колумбия и другаде в Латинска Америка, нелегалните икономики и нередовните въоръжени групи, които се изхранват от тях, ще продължат да съществуват, независимо от военния натиск.
Нападенията срещу занаятчийски лаборатории за наркотици, дезинфекцията на малките земеделски стопанства или екстрадицията на наркобарони не са се оказали особено значими за постигането на трайни политически резултати. И няма много доказателства, че бомбардирането на предполагаеми лодки за трафик на наркотици в Карибско море или Източния Тихи океан ще даде резултат, въпреки твърденията на някои представители на администрацията на Тръмп.
Подпомагането на нашите колумбийски партньори при формулирането на надеждна позиция по отношение на сигурността срещу въоръжени недържавни субекти е от решаващо значение за целите на САЩ в борбата срещу наркотиците. Но успоредно с този подход трябва да се стремим да гарантираме помощ за развитие за общностите, отглеждащи кока; да съчетаваме кампаниите за ръчно изкореняване с предварителни инвестиции в инфраструктура; да засилим пресичането на доставките на по-скъпи наркотици; и да се борим срещу безнаказаността и корупцията сред политическите и бизнес елити.
Президентските избори в Колумбия, от които зависи много, биха могли да ускорят ремилитаризацията на регионалната война срещу наркотиците. Ето защо е наложително анализаторите и длъжностните лица да оценят ефективността на различните стратегии за борба с наркотиците в Колумбия през последния четвърт век. Ако намаляването на потока от наркотици към САЩ наистина е целта на администрацията на Тръмп, тогава американските длъжностни лица трябва да извлекат поуки от десетилетия на неуспехи и да начертаят нов курс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
Рецепта за лятна салата капрезе
3 зодии привличат финансов успех на 20 юни 2026
Опасно за здравето! Микропластмаси са открити в над 75% от храните за домашни любимци
Огромен сух клон се счупи на детска площадка във Варна
Късна емисия
Дуплантис и красавица вдигнаха сватба на Лазурния бряг + СНИМКИ
Владо Стоянов разкри кой футболист на Лудогорец е „ухо“ на шефовете на клуба
Ясно е точно кога Левски ще излезе за първия си мач в Шампионската лига
Жалко! Донски отпадна на крачка от финал в Познан
НА ЖИВО: САЩ – Австралия 2:0, Фрийман удвои за домакините
Заплетен казус! Божков си поиска парите от Левски
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита