България е най-предпочитаното място за аутсорсинг услуги в Европа. Страната ни е единствената от Стария континент, която попада в топ 10 на световната класация за най-атрактивни дестинации за аутсорсинг в изследване сред 51 държави, направено от анализаторската компания A.T. Kearney.
България заема 9-о място, като се изкачва с осем места в престижния индекс спрямо 2011 г., когато за последно беше направено проучването.
Така за втори път в период от седем години страната ни влиза в челната десетка на най-атрактивните дестинации за развитие на аутсорсинг сектора в света.
„България е в челото на престижната класация и това е изключително признание за усилията, които аутсорсинг индустрията ни полага, постигнатата зрялост и нейния потенциал за още по-големия ѝ икономически принос за страната ни и региона”, коментира Стефан Бумов, председател на Българската аутсорсинг асоциация.
Лидерските позиции за пореден път се заемат от Индия, Китай и Малайзия, като Азия продължава да доминира, представена от шест страни в топ 10.
Централна Европа предлага зряла индустрия и много опитни играчи на стойност около 50% от тази на услугите в Западна Европа. Лидерът в региона Полша се изкачва с 13 позиции в класацията през тази година. Най-голямата страна в този район предлага добре образована работна сила.
Предимството от микса на зряла индустрия и наложили се играчи е още по-голямо за Югоизточна Европа, става ясно от анализа на А.Т. Кеarney. Регионът предлага по-изгодни възможности, въпреки че индустрията и регулаторната рамка не са толкова добре развити.
Лидерът безспорно е България, която е дом на напредничави IT центрове на мултинационални и местни компании, които се фокусират преди всичко върху традиционния софтуерен дизайн, като тук има утвърдени играчи като CSC и SAP. Съществен недостатък е, че България все още не е приложила в законодателството си европейската директива за защита на личните данни и затова може би не е подходящо в кол-центровете в страната да се оперира с поверителна лична информация, пише в анализа.
Междувременно аутсорсинг индустрията генерира около 3% от БВП на България, като това е най-бързо развиващият се сектор на българската икономика. По данни на Българската аутсорсинг асоциация до три години браншът ще генерира приходи от 2 млрд. лева.
Румъния също е добро място за този бизнес. Големината на страната гарантира постоянен приток на добре обучена работна ръка от университетите, а Трансилвания е дом на голямо немскоезично население. Френско- и италианскоговорещи специалисти е също лесно да бъдат намерени благодарение на лингвистичната и културна близост.
А.Т. Кеarney изготвя класацията на базата на 39 показатели, групирани в три категории: финансова атрактивност, бизнес среда, наличност и умения на човешкия ресурс. Индексът представлява същевременно важен фактор за компаниите при избора им на локация за аутсорсинг на глобализирания пазар на услуги, особено при отварянето на центрове за бек-офис функции като ИТ и бизнес процеси.
Още технологични новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Поскъпването на петрола заради кризата в Близкия изток оцвети в червено щатските индекси
Кадър на деня за 12 март
Руският автомобилен пазар отчита най-слабия си старт на годината от две десетилетия
„Невидимата ръка“ на Путин ръководи ударите на Иран срещу САЩ и Израел
Бензиностанциите са мястото, където потребителите първо се сблъскват с енергийната криза
Българският износ за Близкия изток е блокиран почти изцяло
Зодии, които се нуждаят от допълнителна грижа за психичното здраве
Късна емисия
Мъж получи обезщетение от 14 хил. евро - шефът забравил да го поздрави
Лига Европа: Астън Вила взе едно от дербитата, вижте всички резултати
Джесика Айди
Клаебо падна тежко, в болница е
Край на сагата! Ясно е дали Левски взима Кареасо
Цветомир Найденов със залп срещу Левски
Левски готви нещо грандиозно с Майкон
Дневен хороскоп за 13 март, петък
Психолог: Все по-често говорим за придобивки, но се отдалечаваме от емоциите си
7 растения, които да засадите през март
Пататникът на баба
Пик на магнитните бури на 21 март – за какво да внимаваме
Гръцки и български хотелиери се оплакват от масови откази на туристи
Учени разкриха в лаборатория ли са създадени най-смъртоносните вируси
Българо-гръцки полети оттренираха усилването на охраната на въздушното пространство СНИМКИ
Още тази година Европа трябва да се подготви за пряк сблъсък с Русия
Ще поскъпнат ли шофьорските курсове?
Германия ще поръча 500 ракетни системи EuroPULS, включително и за България
Европейската космическа агенция проучва метеорит, паднал върху покрив в Германия
Изригване на вулкана Килауеа на Хаваите доведе до затваряне на парк и магистрала
Загадката на Еверест: Как най-високият връх в света някога е бил на дъното на океана?
Изповед от прага на смъртта: Какво видя ударен от мълния американец
Ракетата Alpha на Firefly достигна успешно орбита за първи път от година
Сибирски учени създадоха „нанокапани“ за извличане на злато от електронни отпадъци