Земеделското министерство работи за учредяване на мрежа от магазини, които ще бъдат под логото "МЗХ" - "Магазин за хората". То ще бъде ЕАД и понастоящем финализираме пакета от документи, които ще са необходими за учредяване на публичното предприятие. Както и постановление на решение на Министерския съвет, с което да ни бъдат гласувани 10-те млн. лв. Това съобщи земеделският министър Георги Тахов на брифинг в парламента.
Министърът припомни, че създаването на веригата под егидата на ведомството му, е заложено в закона за бюджета, приет от народните представители.
"Нашият стремеж, е да направим една социално- ориентирана търговия, като ще се стремим нито един български гражданин, най-вече в малките населени места, както възрастни хора и лица с увреждания, да нямат затруднения, когато придобиват стоки от първа необходимост. Дискриминацията към най-уязвимите групи от населението, трябва да спре, защото смятаме, че към днешна дата я има", обясни Тахов.
От думите на министъра стана ясно, че ще ползват магазинната мрежа на Централния кооперативен съюз (ЦКС).
"Това за нас е безалтернативен вариант, защото в ЦКС са най-широко застъпени селскостопанските продукти, и те реално се явяват като представители на кооперативния пазар и бизнес. В ход е подготовката на тристранно споразумение между министерството, ЦКС и кооперативите, тъй като собствеността не е изцяло на ЦКС", добави Тахов, цитиран от Нова тв, и уточни, че обектите са над 1 500 магазина на територията на страната и така ще се покриват всички 28 области.
"Всички магазини трябва да имат единна ценова политика. Ще следваме принципа на ниската надценка, за да може уязвимите целеви групи да се възползват от придобиването на стоки от първа необходимост. Магазинната мрежа ще покрива стоки от малката потребителска кошница и разбира се там, където няма достатъчно произведени български стоки, ще се предлагат и вноски", уточни Тахов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Забраните за църковния празник на 24 март и кой има имен ден
Прогноза за времето: Дъжд и мокър сняг днес, затопляне в края на седмицата
Хороскоп за всички зодии за 24 март 2026: Ден за вътрешен мир и нови идеи
3-дневен лек детокс срещу подуване и задържане на вода
Рецепта за пилешка супа с червена леща
Пепи се размина с Фулъм
Спортът по телевизията днес, 24 март
И титлата няма да гарантира мястото на Ръсел в Мерцедес
От Ман Юнайтед все още не преговарят с други мениджъри
Ас на Реал чака първо дете от новата + СНИМКИ
Мбоко елиминира Мира Андреева
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове