Кораби, които превръщат в електричество енергията на вълните и я складират в акумулатори, много по-евтино ще я доставят на брега от съществуващите досега подобни инсталации, пише сп. "Ню сайънтист".
Според проект на Андре Шарон от Бостънския университет плавателните съдове няма да имат нужда от скъпи подводни кабели, които да ги свързват към електропреносната мрежа. Те ще оползотворяват енергията на океанските вълни, ще я превръщат в електричество, което ще натрупват в акумулатори.
Когато има пик на консумацията на брега и недостиг на еленергия, те ще акостират на брега и ще "разтоварват" енергийните си запаси.
Един километър кабел струва над 500 хиляди долара и подобни електропроводи значително оскъпяват стойността на електроцентралите, задхранвани от вълните. 50-метровите кораби ще събират механичната енергия със специални буйове, закачени от двете им страни на специални лостове.
При подскачането над вълните шамандурите задвижват лостовете, които чрез въртеливо движение въртят динамогенератор с мощност 1 мегават. Акумулаторите са проектирани с голям капацитет от 20 мегаватчаса. Това означава, че корабите трябва да стоят в открито море най-малко 20 часа, за да запълнят капацитета си.
Когато е много лошо времето, те могат да си останат на завет в пристанищата и да не бъдат изложени на унищожителни бури, както останалите стационарни инсталации, задвижвани по същия начин.
Разходите за плаващите електроцентрали могат да бъдат снижени още повече, като се използват стари кораби, които да бъдат преоборудвани с новата технология. Според Щарон киловатчас, добит по неговия способ, ще струва 15 цента, докато същата мощност, получена от стационарни вълнови станции, излиза между 30 и 60 цента.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Дурата Ахметай
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век