IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Следи от свръхмощен взрив в центъра на Млечния път

Продължил е около 300 000 г., а се е случил преди 2 млн. години

Млечният път. Снимка: НАСА

Млечният път. Снимка: НАСА

Астрофизици са установили, че преди 2 милиона години в центъра на нашата галактика, където се намира свръхмасивна черна дупка, е станал чудовищен взрив.

Неговите следи са били открити в гигантски облак газ, в Магелановия проток, който се намира в съседство с нашата звездна система, съобщи РИА "Новости", като се позова на публикация в Astrophysical Journal.

Свръхмасивни черни дупки са открити в центъра на много галактики. Масата им може да достигне 18 милиарда слънчеви маси.

Учените са на мнение, че в центъра на нашата галактика – на Млечния път, също има такава черна дупка, която се проявява с радиовълнови, инфрачервени, рентгенови и гама излъчвания. Този източник е известен като Стрелец А*.

Интензивността на излъчване се усилва, когато черната дупка поглъща облак газ. През последните десетилетия са получени редица данни, че в миналото центърът на Млечния път е бил "арена" на много по-мощни катаклизми от сега.

"Открихме, че в центъра на нашата галактика е имало колосален взрив", казва авторът на изследването Филип Малоуни от университета на Колорадо.

Според учените взривът е продължил около 300 000 години. На Земята обаче, където по онова време са живели мамути, това изригване по-скоро не е намерило отражение. Нещо повече, то е било едва видимо.

Специалистите смятат, че много скоро в центъра на нашата галактика, на Млечния път може да има ново изригване, когато газовият облак G2 се доближи до черната дупка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Технологии
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата