Стартът на европейския спътник Cryosat-2, който трябваше да бъде изстрелян от космодрума Байконур на 25 февруари с конверсионна ракета-носител „Рокот“, се отлага поне с месец, съобщава представител на Европейската космическа агенция (ЕSА) пред РИА Новости.
Роскосмос уточнява, че пускането на европейския космически апарат се отлага заради провеждането на допълнителни технически работи.
Спътникът Cryosat-2 е най-съвършеният от флотилията на ЕКА за изследване на Земята. Той ще е третият от тази програма след изстреляните миналата година ГОСЕ и СМОС, които наблюдават земната гравитация, влагата в почвата и океаните.
ЕКА планираше да започне с него, но първият спътник Cryosat не беше изстрелян успешно. Основният инструмент на Cryosat-2 е микровълнов радарен алтиметър – уред за измерване на дебелината на леда с помощта на ехото от радарни пулсове, излъчени към повърхността.
На базата на дебелината и плътността на леда може да бъде изчислена неговата маса. Инструментът е оптимизиран, така че да може да измерва дебелината както на морския лед, която може да е до няколко метра, така и на полярната ледена покривка, която в Антарктида достига дебелина до пет километра.
Мисията ще осигури данни за скоростта на промяна на дебелината на леда с точност до 1 см. Основната цел на Cryosat-2 е да бъдат направени тестове и прогнози за ефекта от глобалното затопляне върху полярния лед и неговото изтъняване. Рекордното намаляване на арктическия морски лед през последните години показва, че в полярните райони има значителни промени.
Първият европейски спътник Cryosat беше загубен при извеждане в орбита на 8 октомври 2005 г. с руска ракета-носител „Рокот“.
Ракетите „Рокот“ са създадени в Центъра „Хроничев“ на базата на междуконтиненталните балистични ракети SS-19 ("Stiletto ").
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.