Арабската телевизия „Ал Джазира“ провокира в Близкия изток скандал, подобен на неотдавнашните разобличения на сайта WikiLeaks. Телевизията публикува на сайта си документи, които свидетелстват, че палестинското ръководство е готово да остави на Израел значителна част от Източен Ерусалим, който международната общност смята за окупирана територия, предаде ВВС.
Базираната в Катар панарабска спътникова телевизия съобщи, че има достъп до над 1 600 конфиденциални файла, засягащи палестинско-израелските преговори в периода 2000-2010 г.
Става дума за стенограми от срещи, електронна кореспонденция и други методи за комуникация между палестински, израелски и американски дипломати.
Предполага се, че документите са изтекли от палестинската страна.
ВВС засега не е установил достоверността на документите от независими източници.
Източен Ерусалим, както и останалите територии от Западния бряг на река Йордан, са окупирани от Израел през лятото на 1967 г. след края на Шестдневната война.
Това беше конфликт между израелската държава и Египет, Сирия, Йордания, подкрепяни от сили на Ирак, Саудитска Арабия, Либия, Тунис, Алжир и други арабски страни.
След края на войната проблемът с Източен Ерусалим стана един от препъни-камъните на близкоизточното урегулиране – и палестинците, и израелците смятат този град за своя столица.
Ако се вярва на публикуваните от „Ал Джазира“ документи, през май 2008 г. Ахмед Корай, който тогава беше начело на палестинската делегация на преговорите с Израел, е предложил израелците да си запазят всички еврейски селища на територията на Източен Ерусалим с изключение на едно – Хар Хома.
„За първи път в историята правим такова предложение“, бил казал Корай.
Освен това на преговорите ставало дума и за населения с араби район в Източен Ерусалим Шейх Джарах, смятан за един от центровете на напрежение. Лидерите на Организацията за освобождение на Палестина /ООП/ предлагали този район да бъде заменен за други земи.
Освен това се твърди, че палестинците били предложили да бъде създадена съвместна комисия, която да отговаря за Храмовия хълм, който се намира в центъра на Ерусалим и където има както мюсюлмански, така и юдейски светини.
Всички тези въпроси са изключително важни за близкоизточните мирни преговори.
Досега се смяташе, че палестинската страна не е готова дори да обсъжда възможността за каквито и да са отстъпки по тях.
ВВС припомня, че същите тези палестински лидери от години провеждат консултации с израелците и американците, но засега тези консултации не са довели до нищо.
И в момента преговорите са в задънена улица. Този път, ако се съди отвън, заради нежеланието на Израел да спре строителството на еврейски селища на окупираните палестински територии.
В същото време мнозина обикновени палестинци са разочаровани и недоволни не само от това, което смятат за експанзия на Израел, но и от слабостта на собствените си ръководители. И публикуваните от “Ал Джазира“ документи вероятно ще засилят тези настроения.
Саеб Еракат, който дълги години е начело на палестинската делегация на мирните преговори и чието име фигурира в много от публикуваните документи, в неделя по „Ал Джазира“ отрече да е правил на израелците подобни предложения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Църковен празник на 25 юни: Забрани, традиции и силата на сутрешната роса
Времето днес, 25 юни: Облаци, краткотрайни валежи и гръмотевици на места
Хороскоп за 25 юни 2026 г.: Интересни срещи за Близнаците, Рибите да слушат интуицията си
Кратка разходка след хранене - малък навик с големи ползи
Шофьори срещу еколози заради ограничаване на скоростта по магистралите
Еквадор - Германия
Спортът по телевизията днес, 25 юни
Мачовете по телевизията днес, 25 юни
Босна удари Катар и гледа към елиминациите
Швейцария победи Канада с 2:1 и завърши на върха в група "В" на Мондиал 2026
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Нумерологична прогноза за 25 юни
Транзитът на Юпитер в Лъв на 30 юни 2026 носи огромен успех за 4 зодии
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика