„Това, което сега се случва, беше абсолютно предотвратимо. Много грешки бяха допуснати от двете страни.“ Това мнение относно ескалиралия конфликт Израел – Палестина изрази в интервю за БНР Николай Младенов, доскоро координатор на ООН за близкоизточния мирен процес.
По думите му ескалацията е била оставена да се случва седмици наред, преди да се стигне до интензивните военни действия, на които сме свидетели.
Младенов не вижда пространство за медиация заради напредналата фаза на конфликта, но изрази надежда да се намери „пролука“ за медиация и намаляване на напрежението, защото случващото се ще маркира региона за години напред.
Войната е на три фронта – единият е противопоставянето „Хамас“ – Израел, вторият - сблъсъците между евреи и араби, а третият - пропагандната война, описа ситуацията Младенов.
Като дългосрочна опасност той открои много категоричната радикализация на населението и от двете страни на границата.
В миналото управлението на конфликта е било съсредоточено в това да се намали напрежението на границата на Газа, посочи Николай Младенов. Сега обаче конфликтът е прелял и в Ерусалим, в светите места и определени квартали на града, в които живеят основно араби.
Сред причините за днешната ситуация той открои: „Абсолютно замразеният мирен процес, абсолютното отнемане на всяка надежда у хората, че чрез мир и преговори може да се реши конфликтът по начин, който да е взаимоизгоден и за двете страни. Това е реалността, с която конфликтът живее от много години. Хората губят надежда и се радикализират и от двете страни.“
Без смислени преговори, които да позволят на лидерите и от двете страни да убедят населението, че мир е възможен, спиралата на радикализацията ще се засилва, коментира Николай Младенов.
Близкоизточният мирен процес във вида, в който международната общност го познаваше досега, е мъртъв отдавна, категоричен е Младенов.
Вътрешнополитическият дебат в Израел отдавна не признава формулата „мир срещу земя“, обясни още той и допълни като усложняващ фактор това, че Газа и Западният бряг са под контрола на две съвсем различни групировки.
Ако това, което виждаме в момента, продължи още една седмица или десет дена, последствията ще бъдат колосални, а разрушителна война ще направи Газа неуправляема, което вече няма да е само проблем на Израел, смята Николай Младенов.
Ключова роля в деескалацията на напрежението може да играе Египет, отбеляза той.
„Всички опити в миналото са показали, че натиснати отвън, страните не стигат до споразумение, което могат да изпълнят успешно в продължителен период от време,“ каза Младенов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как българският бизнес може да избегне рискове при търговия с Китай
Правилата за прозрачно заплащане ще повишат доверието в компаниите у нас, сочи проучване
Най-голямата имотна сделка в Европа от началото на войната срещу Иран е за 1 млрд. евро в Испания
„Стара планина холд“ ще разпредели по 0,12281 евро брутен дивидент на акция
Питър Барон става председател на Управителния съвет на tbi bank
Външният дълг на България расте с 36% и минава 67 млрд. евро в началото на годината
Калас: Русия не търси мир, а само симулира преговори
Йотова: Борислав Михайлов постави на колене и най-великите
Рецепта за козунак без месене за Великден
Рая Назарян в Буча: Наша първостепенна цел е справедлив и траен мир в Украйна
Царукян ще бъде резерва за Топурия – Гейджи
Задава се скандал: Кукурея оплю шефовете на Челси
Стара Загора плаче за Боби Михайлов, Септември също
Любо Ганев тъжи за Боби Михайлов
От Варна също почетоха Боби Михайлов
Лаура Брагато
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
AURA: Temple of Eos разгръща нови измерения с 23 нови артисти и две нови сцени
Португалия: Вълнуващо пътешествие между океана и историята с „България Еър“
Какво се прави на Лазарска задушница
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Цената на дизела с нов рекорд
Шефът на БНБ: Геополитическата несигурност вече има пряко отражение върху икономиката
Ректорът на ИУ-Варна отново бе избран за гл. секретар на Съвета на ректорите на висшите училища в България
Спаднаха краткосрочните наеми във Варна
Лекар за взрива на морбили: Виновни са емигрантите
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания