IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

БЛС не пожела да се съгласи с контролните механизми на касата

Д-р Станимир Хасърджиев в интервю за Puls.bg

БЛС не пожела да се съгласи с контролните механизми на касата

Д-р Станимир Хасърджиев е роден на 17 октомври 1978 г. в Сливен. Завършва медицинското си образование през 2003 г. в МУ-София. Още като студент участва в редица проекти и инициативи, свързани със здравето.

Член е на Управителния съвет на Европейската асоциация на пациентите с чернодробни заболявания.

Носител на редица български и международни награди.

От 2012 г. той се занимава активно с темата за неравенствата в здравеопазването на страните членки на ЕС. Като резултат от това, през декември 2014 г. се сформира партньорството на европейско ниво за достъп до качествено здравеопазване – Patient Access Partnership, основано от Националната пациентска организация и Европейския пациентски форум, в което д-р Хасърджиев заема позицията Генерален секретар на партньорството.

През 2015 г. д-р Хасърджиев е избран за секретар на консултативния орган към Министерски съвет „Партньорство за здраве“.

Как ще коментирате решението на Конституционния съд да отмени текстовете за разделянето на пакетите медицинска помощ на основен и допълнителен?

Аз се запознах внимателно с мотивите на Конституционния съд. Всъщност съдът не оспорва разделянето на пакетите, а по-скоро оспорва начина, по който това е направено. Според мотивите, в закона трябва по-ясно да се посочи какво влиза в единия и какво влиза в другия пакет.

Това, разбира се, е в интерес на гражданите, защото при толкова важна стъпка би трябвало наистина ясно да се упомене в закона какво влиза в основния и какво влиза в допълнителния пакет. В противен случай, рискуваме всеки следващ министър, който седне на министерския стол да променя тези пакети своеволно и невинаги можем да сме сигурни в добронамереността му. Смятам, че Конституционният съд е прав, такава стъпка трябва да е по-ясно дефинирана. Но категорично казвам, че съдът не се е обявил против разделянето на пакетите. 

Такава практика съществува в много държави. Предстои в следващите седмици да видим какви нови текстове ще предложи за обсъждане Министерството на здравеопазването. Преди дни се разбрахме с министъра, преди да бъдат внесени тези текстове в парламента, този път да бъдат обсъдени с партньорите в здравеопазването - пациентските и съсловни организации.

От решението на съда обаче произтекоха доста усложнения. Това е така, защото с отпадането на тези текстове, отпадат и всички наредби, които са базирани с тези текстове. В същото време, Законът за здравното осигуряване трябва да влезе от 1-ви април. Имаме много малко време за реакция и корекция. Въпреки това, смятам че ще се справим като държава.

Цялото интервю с д-р Хасърджиев четете на Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата