Проучване на Световната здравна организация показва, че комарите са най-смъртоносното животно в света, което ги прави нещо повече от досадно насекомо за над 500 млн. души всяка година. Ухапванията им на пръв поглед са само дразнещи, но болестите, които пренасят могат да бъдат фатални. От всички пренасяни болести маларията е най-агресивната, причиняваща смъртта на 2,7 млн. души годишно.
Методът за проверяване дали човек е заразен с малария е доста прост в западната медицина. "Златният стандарт за диагностициране на малария е ръчно изследване на добре оцветена кръвна натривка под микроскоп, който е идеален вариант за специалисти, които нямат достатъчно ресурси," казва професорът по биомедицина Адам Уакс пред Digital Trends.
Голям проблем за това диагностициране е работата в бедните райони, където маларията удря най-много. Екип от учени от университета Duke, в който Уакс преподава, разработва новаторски метод, който представлява специален алгоритъм за по-лесното откриване на фаталната болест.
Каква е идеята? Учените "сканират" кръвната проба с лазер, за да могат да изградят холограмно изображение. Готовите хологами могат да покажат деформации и различни признаци на инфекция в клетките, а след това да се определи наличните симптоми са на малария или друга болест.
Уакс и неговият екип идентифицират множество показатели, като дебелина на клетката или асиметрия внейните размери, чрез които да може да се разграничат здравите клетки от инфектираните. Тези показатели помагат, но не са толкова надеждни, казват учените. Нито един от тях не може да стигне 90% точност, така че по отделно е нямало как да бъдат по-добри от тренираното око на човек, работещ под микроскоп. И точно тук идва въпросният алгоритъм.
Учените са събрали данни за хиляди здрави и инфектирани клетки, които интегрират в "учеща се" програма. Тя се учи сама да определя кои параметри и кои комбинации да вземе предвид, за да октрие малария.
След като програмата "вижда" десетки хиляди холограмни изображения, тя започва да засича болестта с най-малко 97% точност, като на минута може да обработва хиляди клетки. Това става като деконструира холограмите в по-прости данни чрез въпросните показатели, които са 23 на брой.
Учени ще борят маларията в бедните райони чрез холограми
На практика методът за диагностициране на запад е доста прост
29.09.2016 | 12:44 ч. Обновена: 09.07.2025 | 22:35 ч.
2

Снимка: архив Reuters
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Жилищата в центъра на София вървят до 3300 евро за кв. м
-
Как се появи терминът TACO (Тръмп винаги се страхува), и ще дадат ли митата му резултат?
-
Том Брейди не би казал, че София Вергара е "твърде стара"
-
Джоуи Кинг с нова визия
-
Двама мъже ще лежат в затвора за отсичането на емблематично дърво
-
Срамно: Само трима от САЩ-94 почетоха юбилея на Димитър Пенев
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Покрив на летище се срути след земетресението в Испания
-
Таксиметровите шофьори го закъсаха - след 8 август са извън закона
-
Протестът на АМ "Тракия" ескалира, зрелищен арест на шеф в КНСБ ВИДЕО
-
Германската армия обяви, че е готова да убива руски войници, Кремъл заяви, че Берлин е опасен
-
Отношенията между Тръмп и Путин се влошават, САЩ ще изпратят "Пейтриът" на Украйна
-
Мир за 50 дни? Русия иска да разбере мотивите на Тръмп
-
Версията на д-р Шикова от "Майчин дом": Не съм удряла шамари на Антония
-
Протестът на АМ "Тракия" ескалира, зрелищен арест на шеф в КНСБ ВИДЕО
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата