Бягам от човечеството и се наслаждавам на "тихата самота", казва актрисата Брижит Бардо, която днес навършва 90 години. В навечерието на своя юбилей секссимволът на френското кино от 60-те години на миналия век даде интервю по телефона за АФП.
Брижит Бардо, която е родена в Париж на 28 септември 1934 г., сега живее в Сен Тропе, далеч от общественото внимание. От половин век не снима филми и казва, че за нея седмото изкуство е само образ от носталгичното минало, но въпреки това си остава сред най-известните френски актриси в чужбина. „Обърнах тази страница преди повече от 50 години”, казва тя. Бардо има зад гърба си около 50 филма, сред които "И Бог създаде жената" (1956) на Роже Вадим, "В случай на нещастие" (1958) на Клод Отан-Лара, "Бабет отива на война" (1959) на Кристиан Жак, "Презрението" (1963) на Жан-Люк Годар. Последният филм, в който участва, е "Дон Жуан", пуснат по екраните през 1972 г.
След 1973 г., когато слага край на кинокариерата си, Брижит Бардо е напълно отдадена на каузата си да защитава животните. Определя я като битката на живота си. Кинолегендата заяви пред АФП, че за 90-годишнината си най-много иска Франция да наложи забрана за консумацията на конско месо - нещо, за което тя се бори от половин век, но не постига успех.
"Най-големият подарък, който мога да получа след 50 години молби към правителства и президенти, е… да не се убиват и ядат повече коне във Франция", каза Бардо. "Когато се отказах от киното, това беше първото нещо, за което помолих", отбеляза тя. До днес обаче подобна забрана не е въведена. "Крещя от 50 години и нищо не съм получила. Нямам време да чакам още 50 години".
Отгледана в буржоазно семейство и завършила балетно училище, Брижит Бардо изгрява в киното през 1956 г. във филма "И Бог създаде жената" на съпруга си Роже Вадим. В кадри от него тя страстно танцува, облечена в дълга пола, с цепка до талията. Сцената предизвиква скандал и заради нея продукцията е забранена в някои части на САЩ. Това обаче не пречи французойката, на която представителките на нежния пол по онова време се опитват да подражават, да бъде провъзгласена за най-красивата жена на света. Разкрепостена и своенравна, Бардо често се оказва в центъра на скандали.
В живота си тя проявява същия непукизъм, който е характерен за филмовите й образи - "момиче на своето време, освободено от всякакво чувство за вина, и неспазващо забраните, наложени от обществото", казва Роже Вадим, първият от четиримата съпрузи на актрисата. Юбилея си Бардо вероятно ще отбележи в имението в Сен Тропе в компанията на Бернар д’Ормал, с когото сключва брак през 1992 г. Двамата са заедно до днес.
Преследвана от папараци, когато е на върха на славата си, Бардо е напълно лишена от личен живот. Всичко е на показ - любовните й авантюри, за които се твърди, че са многобройни; скандалите, в които се забърква; раждането на сина й, когото актрисата първоначално не иска.
В мемоарите си, озаглавени Larmes de combat и издадени през 2018 г., Бардо признава, че "никога не се е чувствала красива", заради което е изпитвала неувереност. "Приемаха ме за една от най-популярните световни звезди, и въпреки това съм нищо… Винаги съм живяла с мисълта, че неизбежно губим това, което притежаваме, и моята младост, красота, свежест не са изключение", се казва в откъси, публикувани от френски медии. Бардо казва, че никога не са я привличали луксът и богатството. "Изоставих всичко това, защото бях убедена, че основното е собствената ми кауза да спасявам животни", отбелязва тя.
След като слиза от снимачната площадка, Бардо се посвещава на защитата на дивата природа. През 1986 г. основава фондация, чрез която да помага на изпаднали в беда животни. Организацията й има представителства в над 30 държави на пет континента, в България заедно с "Четири лапи" е ангажирана с Парка за мечки край Белица. "Фондацията е животът ми", заявява нееднократно Брижит Бардо.
Тя е благодарна на киноиндустрията, която й е помогнала да се сдобие с популярност. А известността й е нужна за спасяването на животните. “Много се гордея с първата глава в живота си, която направих успешна и сега ми дава световна слава, помагаща доста в защитата на животните“, казва Бардо пред АФП.
Актрисата нееднократно повтаря пред медиите, че "никога няма да се примиря с… жестокостта и варварското третиране на животните, на които толкова често ставаме свидетели". Според нея много трудна е промяната на навиците и на човешкия манталитет, но с времето, с помощта на филмите, на социалните мрежи, на репортажите, "ще можем стъпка по стъпка да променим сърцата на хората".
Френската киноикона твърди, че достолепната възраст не я притеснява и приема нещата такива, каквито се случват. "Въобще не ми пука за възрастта… дори не я забелязвам", твърди Бардо пред АФП. За годините "наистина не мисля . Всеки ден е един и същи... идва също толкова лесно, колкото и преди... Гледам как минава времето и си мисля, че се справям много добре".
(Теодора Славянова, БТА)

ЕС и Украйна сключиха сделка за производство на дронове
Урбанист: Зелените клинове на Витоша могат естествено да охлаждат столицата
МВФ: Петролният пазар абсорбира шока от войната в Близкия изток, но буферите са отслабени
Нагел: ЕЦБ ще остане бдителна на фона на новата ескалация на войната в Иран
Българският отбор по физика с пет медела от най-престижното гимназиално състезание в света
България е сред страните в ЕС с най-резки годишни спадове в индустриалното производство
Студенти от НАТФИЗ в открит диалог с ректора, проф. Дачев отказа да подаде оставка
България плаща 23 000 евро на пребития с расистки мотиви Леон Кофи (ВИДЕО)
Спор за мантинелите: ПП, ДБ и ГЕРБ предлагат решения за пътната безопасност
Искандар Махмудов - олигархът е третият спасен от санкции след резервите на България
Таксата на САЩ за преминаване през Ормузкия проток издържа един ден
Изпращаме контингент от 97 военни за опазване на мира в Косово
Малдини връща Буфон в националния на Италия
БФС черпи опит от полската Екстракласа
Валери Божинов: Левски, благодаря за доверието!
Французите ревнаха: Срещу Испания беше невероятно трудно
Сестри Стоеви пребиха тайванки за 33 минути в Токио
Кралят на Испания е на седмото небе след боя по Франция + СНИМКИ
3 рецепти за десерт без брашно
Поверия и забрани за църковния празник на 16 юли
Само минути до ежедневното банкиране с Postbank
Летен френски маникюр: 10 разкошни идеи (+Снимки)
Изберете златна мандала и вижте какво трябва да направите още днес
Тези 6 зодии са родени творци – астролозите ги смятат за най-креативни
Брюксел започна осем нови наказателни процедури срещу България
Хеликоптери и дронове дронове са в готовност да гасят пожари това лято
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Предвиждат основни ремонти на пет пешеходни и един автомобилен подлез във Варна
Българският бизнес е сред най-слабо задлъжнелите в ЕС
НСИ: През юни е отчетена дефлация от 0,9%
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Астрономи откриха 4 нови бели джуджета в близост до Слънцето
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета