Тепърва ще се разкриват ефектите на санкциите срещу икономиката на Русия, но руските активи са тотално обезценени в момента. Рублата е изгубила пълната си конвертируемост, а руските банки не могат да фунционират извън Русия. Всякакви сравнения с икономики като Иран и Венецуела са напълно уместни, коментира Николай Ваньов, управляващ директор на МК Brokers, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
"Международно търгуваните акции на гиганти като "Газпром", "Роснефт" буквално изтриха цялата си капитализация. Руският дълг поевтиня жестоко поради това и поевтиня втори път, защото Путин едва ли не го изпрати в селективен дефолт, обявявайки, че плащанията ще стават само в рубли. Това практически е дефолт.", каза той.
Рейтинговите агенции най-вероятно ще отчетат този дефолт през март, когато има лихвено плащане по една от външните емисии, каза Ваньов.
Руският дълг е малък като дял от БВП - 18%, страната има един от най-големия излишък по текущата сметка заради износа на енергийни ресурси. Русия няма да усети сътресения в това направление, а инвеститорите в руски дълг ще трябва да приемат плащания в рубли, които вече са неконвертируеми.
Русия все повече ще усеща последиците от санкциите, защото те нямат еднократен моментен ефект - рублата е изгубила близо 60% от стойността си спрямо долара и това ще продължи.
"Официалният курс е повече астрология, отколкото пазари. Реално никой не знае, а и пазарите в Русия са все още затворени. Липсата на пълна конвертируемост на рублата вече значи и несвободен пазар... Ако сте притежател на руски международен бонд, деномиран в долари, ще получите рубли по курс, който руската централна банка ще определи, най-вероятно на база какво ѝ харесва... Виждаме подобен случай във Венецуела."
Основните банки на Русия са откъснати от SWIFT и международните пазари и вече не могат да функционират навън, както се видя от прекъсването на дейността на европейското подразделение на "Сбербанк". "Руските банки извън Русия в момента са в неживо състояние.", допълни гостът.
Санкциите показаха, че действат и вече довеждат до известно изясняване на позицията и исканията на Русия, смята Ваньов, но добави, че те все още са неприемливи за Украйна.
"С всеки един ден на санкции и налагането на нови такива Русия се връща към дебрите на 90-те години и тоталния упадък и нестабилност след разпада на СССР. Икономиката е инерционен процес и усещането за санкции в момента не е напълно реално - тепърва ще видим инфлация в Русия."
В коментар за цените на суровините, Ваньов заяви, че при настоящата волатилна ситуция, "можем да видим 185 долара за барел още тази седмица."
Евентуално американско ембарго върху руския петрол ще има сериозен ефект върху всички енергоносители, като ще трябва да се изчака дали Иран ще се върне на петролните пазари и дали Европа ще успее да консолидира газопреносната си система.
"Опции пред Европа има, истината е, че тя стои една крачка назад. България стои три - ние сме изцяло зависими от Русия за газ и нефт.", допълни гостът.
Спирането на употребата на руски петрол и газ не може да стане изведнъж в България, даже и да се намерят алтернативни доставки, защото това означава пренастройка на логистичните системи, смята Ваньов. В подобно положение е Германия, за разлика от Великобритания и Франция. След края на зимния период, ЕС може и да включи в ембаргото, предлагано от САЩ, смята Ваньов.
"Темата с петролното и газово ембарго на Русия напипа болно място на руските представители. Това е санкцията, която може да е една стъпка твърде далеч за тях - това ги превръща в Иран."
Икономическата криза в Иран само се задълбочава след излизането на САЩ от ядрената сделка, която позволи продажбите на количества петрол, и не е трудно да си представим, че същото ще се случи с Русия, каза Ваньов.
Търсенето на сигурност е пренасочило интерес към дълговите книжа на САЩ, Германия, Япония, Швейцария, като доходността на германските бундове се движи около 0% от близо 0.30% дни преди избухването на войната.
"Конфликтът свърши много добра работа за централните банки - наля инфлация, която ще им помогне да обезценят раздутите си баланси, и доведе до значителни икономически рискове, които ще им позволят да задържат ниските лихви... Инфлацията няма да бъде оставена - тя вече е стигнала 10-15% на годишна база, това обезценяване вече е измерено - но за момента няма реални инструменти на пазара, които да я притъпят, с изключение на директните енергийни помощи."
Общият европейски дълг в момента се насочва към енергийните помощи, за да се предпази населението от увеличението на цените. Пазарите очакваха това и реагираха положително, коментира Ваньов.
Според него, ако можем да извадим някакъв позитив от ситуацията, е, че виждаме една решителна и обединена Европа. На пазарите в САЩ имаше няколко дни на спадове, по-малки от европейските.
Целия коментар може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Превръща ли се конфликтът в Иран в поредната война на изтощение?
Ще се превърнат ли в печалби инвестициите в изкуствен интелект?
AI води до огромна трансформация на трудовия пазар, но промените още не са видими
Гулсби от Фед вижда условия за повишаване на лихвените проценти
Иран отрече да е участвал в преговори със САЩ
Битката за нов изпълнителен директор на Monte Paschi се задълбочава
Магнитни бури удрят Земята в края на март
Късна емисия
Войната в Иран предизвиква срив на туристите в Турция
Мбоко елиминира Мира Андреева
ЦСКА е нестабилен отбор
Флориана Месина
Наливат милиони в Левски!
Обявиха грандиозна новина за Антъни Джошуа
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Театър "София" подарява -50% отстъпка за 27 март - Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Кризата с Иран се оказа "мана небесна" за производителите на електромобили
Парад на планетите ни очаква през април
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове