Цените на стоките и услугите видимо се покачват, а какво ще стане, ако спрем да внасяме газ от Русия, коментират специалисти. Според бившия министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков и бившия зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев, към момента страната ни няма голям избор откъде другаде да взима газ.
"Ако утре спре руския газ - за България, и за Европа, ще настанат много тежки времена. В краткосрочен план. По простата причина, че прехвърлянето към други производители теоретично е възможно, но е функция на два основни проблема – цена и технически възможности. Цената при всички случаи ще бъде по-висока, защото заместването на източниците няма как да стане утре – няма достатъчно терминали, няма достатъчно кораби, няма достатъчно свободно производство в целия свят", категоричен е пред Нова тв Куюмджиев.
"Това, че ще трябва да плащаме в рубли за газа – няма да се случи нищо особено. С нашите евра ще си купуваме рубли, след което ще си купуваме газ. И нефт, защото президентът Путин каза всички енергийни ресурси от неприятелските страни", допълни той.
По думите на Трайков въвеждането на рублата като терминология в целия контекст на закупуването на руски газ е техническо. "Защото страните, които купуват газ и нефт и сега в долари, сега ще купуват рубли. Но доларите и еврото ще попадат и в двата случа в Русия. Но сега първо ще се плаща в рубли първо на доставчика, а не както беше преди – доставчика да се разплаща след това в Русия в рубли. Това безспорно обаче създава доста голяма техническа бъркотия. Защото голяма част от действащите договори на всички тези страни са в долари. Около 60 на сто от продажбите на Русия са в долари – останалото е в евро", категоричен е той.
"Това е едно допълнително усложнение в една и без това абсурдно сложна ситуация заради войната. Това е ново ниво на проблемите", коментира Трайков факта, че България до края на годината има действащ договор за доставки на газ с "Газпром".
"Ние нямаме много избор, защото на този етап нямаме голям избор откъде другаде да вземем газ", подчерта и Куюмджиев.
„Има проблем с това, че Централната банка на Русия е сред санкционираните, защото не може да се купуват от нея рубли”, допълни Трайков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
С близо 1,7 млрд. евро ще се изпълняват проекти по програма „Развитие на регионите“
Лихвите по заемите намаляват през февруари
Как българският бизнес може да спечели от сделката ЕС-Австралия
Инвеститорите от Близкия изток могат да изоставят САЩ в критичен за Тръмп момент
S&P: Ормузкият проток има огромен, но и забавен ефект върху енергийните пазари
Кой в действителност управлява в Иран?
Пожар в столичния "Бъкстон", открито е овъглено тяло
Шанс за майчинство: Откога София отваря инвитро програмата си за самотни жени (ВИДЕО)
Синдикати и бизнес предложиха на Гюров мерки срещу скъпите горива
Централна прогноза
Селекционерът на Швейцария разкри защо Германия страда
Лудия се закани: Уругвай ще покаже най-доброто срещу Англия
ЦСКА с благородна кауза за Великден + ВИДЕО
Отлична новина за Байерн преди сблъсъка с Реал
Ебонг и Перейра захапаха здраво в ЦСКА
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Българите кътат милиарди в банките
Третият музикален конкурс „Пиленце пее, мамо ма“ събира 70 млади изпълнители във Ветрино
Какво време ни очаква в петък?
Арестуваха четирима с дрога във Варна и Аксаково
Втора поредна победа на ОУ „Ангел Кънчев“ в спортния празник „Бързи и сръчни – Пролет 2026“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво