Австралия е обхваната от смъртоносни пожари, които горят в цялата страна, предизвиквайки емоционален дебат за въздействието на изменението на климата на континента, пише Bloomberg TV Bulgaria. Безпрецедентният мащаб на кризата и снимките на ужасени туристи, криещи се на плажовете от ада, шокираха много австралийци.
Едва в началото на лятото в страната, която е засегната от продължителна суша, властите се опасяват, че пожарите ще продължат да се разрастват, като все повече домове и части от сушата биват опустошени.
Ето някои ключови детайли около кризата в Австралия:
Колко души са загинали?
От както сезонът на пожарите започна преди месеци през зимата в южното полукълбо, 23-ма души са загинали, а 6 души са изчезнали в щата Виктория. Властите обаче се опасяват, че смъртните случаи ще се увеличат. Сред загиналите са доброволци пожарникари, включително млад мъж, загинал при преобръщане на 10-тонния му камион в това, което официалните лица определиха като "пожарно торнадо". Най-смъртоносните пожари в Австралия бяха регистрирани през 2009 г., когато само за един ден загинаха 180 души.
Колко голяма зона е изгоряла?
Изгорели са огромни масиви земя. Унищожени са над 12 млн. акра (5 млн. хектара) – площ по-голяма от територията на Дания. Само в щата Нов Южен Уелс са унищожени 8,9 милиона акра гори и храсти, докато във Виктория са изгорели над 2,2 млн. акра.
Колко домове са разрушени?
Около 1365 домове са били унищожени само в Нов Южен Уелс през този сезон на пожарите и броят им се увеличава всеки ден, докато пожарите продължават да горят и властите оценяват щетите. Голям брой градове в провинцията са засегнати, включително област Балморал на около 150 километра югозападно от Сидни, която до голяма степен беше разрушена преди Коледа.
Какво е икономическото въздействие?
Тепърва ще се оценява, но данни показват, че са предявени 5259 застрахователни иска на стойност 321 млн. австралийски долара (224 млн. долара). От консултантската компания SGS Economics and Planning изчисляват, че икономиката на Сидни губи до 50 млн. долара всеки ден, докато градът е обхванат от токсична мъгла.
В по-широк план икономиката е изправена пред натиск от все по-силни горещини и бури в резултат на изменението на климата, заплашвайки различни сектори, сред които селското стопанство и туризма. Австралийският съвет за климата изчислява, че щетите от намалената производителност на селското стопанство и труда могат да достигнат 19 млрд. австралийски долара до 2030 г., 211 млрд. до 2050 г. и огромните 4 трлн. Австралийски долара до 2100 г.
Как е засегната дивата природа?
Университетът в Сидни изчислява, че 480 млн. животни са починали от пожарите в Нов Южен Уелс от септември насам. В това число се включват бозайници, птици и влечуги, убити директно от пожарите или починали по-късно поради загуба на храна и местообитания. Пожарите предизвикаха безпокойство и по отношение на коалите, след като властите заявиха, че 30% от местообитанието им в някои райони е било унищожено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 и Nasdaq затвориха на по-ниски нива, повлечени от технологичните акции
Оптимизмът сред малкия бизнес в САЩ спада до най-ниското си ниво от 2024 г.
Експерти: Ниските лихви ще подкрепят пазара на имоти у нас
Пенсионните фондове ще съобразяват стратегиите си с пазарни индекси
BYD: Скоро делът на електромобилите в Китай ще достигне 80%
Кадър на деня за 9 юни
10 негативни последици от продължителното седене
Рецепта от тефтера на баба: Варени гевреци
Шепот от отвъдното: 7 знака, че някой се опитва да се свърже с нас
Механик посочи трите коли, които издържат 1 млн. километра
Защо колата гасне, пали трудно и губи мощност?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с орехи и стафиди
Кими Антонели влезе в елитна компания след поредния си триумф
Спортът по телевизията днес, 10 юни
Мачовете по телевизията днес, 10 юни
Треньорът на Никс мрънка от съдийството, играчите обаче не
Илиан Антонов на прощаване с ЦСКА: Поклон пред "армейските" фенове
Любо Пенев никога не е играл за Локо София, но му подари място в Европа
Дневен хороскоп за 10 юни, сряда
Гръцка бугаца (Bougatsa): сладка баница с крем
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Семейният филм „Ема и Шоколандия“ с онлайн премиера
5 дизайнерски трика, с които холът става два пъти по-голям
Как всяка зодия преживява раздяла
Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Доклад: Над 100 души в България са починали за година след употреба на фентанил
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите