Решението на Бойко Борисов да действа на принципа „нападението е най-добрата защита”, предлагайки вот на доверие, точно докато му гласяха такъв на недоверие – очертава конституционна каша.
Причината е, че по закон 6 месеца след провеждането на вот на недоверие – опозицията няма право да иска друг подобен по същата тема.
Предложението на Министерския съвет за вот на доверие обаче е по цялостната политика на кабинета. Така, според управляващите, ще бъдат вързани ръцете на БСП и ДПС да им искат недоверие до лятото.
„Най-сложният въпрос”. Така конституционалистът от „Коалиция за България” определи очертаващият се казус. „В българската литература не е описан подобен случай. Има празно петно”, призна юристът.
Според него само Конституционният съд може да разтълкува казуса. „Той може да каже дали след като вотът на доверие мине – ще може 6 месеца след това да се иска вот на недоверие по цялата политика или по част от нея. И аз се двоумя, признавам си”, скромно каза Корнезов.
И все пак – по думите му от юридическа гледна точка – вероятно този инструмент на опозицията ще бъде отнет.
Не на това мнение обаче е лидерът на БСП Сергей Станишев. Той увери, че партията му продължава консултациите с политическите сили за вот на недоверие. На въпрос как ще го направи, след като този инструмент вече е отнет, Станишев отвърна „не мисля”.
„Министър-председателят се опитва да затвори една тема, която е много неприятна за него лично, за управляващите, защото този случай разкрива задкулисието на управлението”, разви тезата си червеният лидер.
„Достоен ход, достоен, нямаха друг изход. Или трябва да си подадеш оставката, или да поискаш вот на доверие. Разбира се, политиката е това”, коментира обаче най-възрастният депутат Любен Корнезов.
Все пак и той посочи, че вотът на доверие няма да циментира кабинета за следващите 6 месеца, защото имало много други причини то да падне. „Мнозинството не е в залата, в която сме тук. То е отвън”, поясни депутатът.

Американски и руски изтребители влязоха в сблъсък за парите за отбрана на Близкия изток
Държавата пласира още 300 млн. лв. вътрешен дълг с аукцион на седемгодишни ДЦК
Строежът на новите блокове в АЕЦ "Козлодуй" вероятно ще наложи емитиране на още дълг
Goldman: Китай е купил 15 тона злато само през септември
Според над половината от българите у нас няма действаща пазарна икономика
Бизнесът с електромобили на Xiaomi записа първа тримесечна печалба
Откъснатото от света село Емен има уникална природа, но си няма почти нищо друго (ВИДЕО)
Думата на 2025 година е "Парасоциален" - защо Кеймбриджкият речник я избра?
Спецов влезе в "Лукойл": Производството няма да спира, работните места ще бъдат запазени
Пожар обхвана небостъргача "Вйесник" в Загреб (+ВИДЕО)
Сачева: Бюджетът благоприятства различни протести, но е и плод на подкрепа
Фреди Меркюри увековечен върху нова кралска монета
Левски падна от ЦСКА в точния момент! "Сините" ще жънат успехи
СГС се произнесе в полза на Лечева и по второто дело
Стефка е в историята: Весела Лечева участва на важна среща на МОК
Тръмп ще издава "ускорени визи" за световното в САЩ
Херо: Искам да завърша кариерата си в Ботев Пловдив
Япония ще спечели Мондиал 2026
Шоколадов тарт без печене и без захар
Beverly Hills Polo Club: Спортен шик за есента
Маникюри за зодия Козирог (+Снимки)
„Да обичаме себе си е най-важният урок, който хашимото и всяка болест иска да ни даде“
Нумерологична прогноза за 2026 година
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
Представители от редица държави участват в Деня на курсантското управление във ВВМУ
Излагат мощите на чудотвореца от Грузия за поклонение във Варна
Регата „Есенни ветрила“ закри сезона в морските спортове
Предлагат тотално премахване на регистрацията на кладенци
Румен Спецов "развъртя метлата" в "Лукойл"
По 250 лв. средно варира цената на новогодишен куверт във Варна
Франция ще тества в орбита спасителен скафандър за бъдещ пилотиран кораб
НАСА представя материали за 3I/ATLAS на специален брифинг: Какво да очакваме
Vega C ще изведе в орбита южнокорейския KOMPSAT-7 на 28 ноември
Зимното слънцестоене: Кога ще бъде най-дългата нощ в годината
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни