Това, което се случи с Венета Марковска, трябва да ни е за урок, заяви президентът Росен Плевнелиев.
Миналата седмица държавният глава напусна официалната церемония по полагането на клетва и Марковска не успя да встъпи в длъжност. Президенът получи упреци, че е превишил правата си, като е бламирал решение на НС.
„С действията си доказах, че българската Конституция не се състои само от правила, абзаци и запетайки, а трябва да гарантира, че всички ще работят за интереса на гражданите. Беше повече от ясно, че номинираният от НС съдия не бе приет от българите и в обществото имаше съмнения. Сигурен съм, че всеки научи своя урок”, коментира още държавният глава.
Росен Плевнелиев посочи, че като президент в своите действия се ръководи от интереса на гражданите, от нормите и от духа на Конституцията.
„Духът на Конституцията казва, че в Конституционния съд трябва да влязат най-добрите, най-достойните, тези, за които няма и капчица съмнение в техния морал, тези, които ще бъдат стожер на демокрацията и на
справедливостта към българските граждани“, каза президентът.
Държавният глава отново заяви, че няма да влиза в политически игри и комбинации.
„Затова категорично заявявам, че ще слушам хората, но и ще спазвам духа на Конституцията“, категоричен беше Росен Плевнелиев.
Според него сега парламентът има задачата и отговорността да вземе едно мъдро решение по отношение на избор на нов кандидат за съдия от КС.
Съюзът на демократичните сили номинира Петър Стоянов за конституционен съдия след среща с премиера Бойко Борисов.
Лидерът на сините Емил Кабаиванов поиска срещата, на която Борисов обеща подкрепа за кандидата, който СДС предложи, с условието той да е „най-добрият и най-достойният“, избран по прозрачна процедура.
Номинацията стана възможна, след като на 16 ноември правната комисия в парламента предложи да бъде открита нова процедура за избор на конституционен съдия в опит да разреши кризата около проваления избор на Венета Марковска.
Самата Марковска вече обяви, че смята да се оттегли в пенсия. Петър Стоянов пък поиска три дни, за да реши дали да приеме номинацията за КС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Ал. Николов: Липсата на разговор за корупция в енергетиката подкрепя контролирания вот
Изкуственият интелект няма да реши задълбочаващата се финансова криза на Великобритания
Проектът „Помпей“ възражда древната традиция на винопроизводството
Русия и Украйна си размениха удари с дронове
Китай е подготвен за глобална енергийна криза
Джером Пауъл похвали постиженията на Пол Волкър за овладяване на инфлацията
Борисов: Мир, ред и стабилност - ГЕРБ показва лидерство в кризи и война
Подробности за първите опити за примирие между руската и османската армия през 1878 г.
Обедна емисия
"Не ям солено и мазно": 100-годишният дядо Ганчо разкри тайната на дълголетието
Късмет и нови възможности за шест китайски зодии на 23 март
Пчелите - ключов фактор за оцеляването на човечеството и земеделието
Неприятна изненада! Звезда на Левски аут от сметките на България за Индонезия
Берое отлепи от дъното! Заралии с първа победа от половин година
Дортмунд се раздели с шеф
НА ЖИВО: ЦСКА – Добруджа (СТАРТОВИ СЪСТАВИ)
В Байерн Мюнхен недоволни от Германия
София Годжа спечели малката световна купа в супергигантския слалом
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Две сгради се срутиха след взрив в Истанбул
Експерти за изборите: Обикновено калта, която се изсипва, се изсипва в последната седмица
Министерство на образованието е готово за изборите
Ограничена е заразата от морбили в района на Бяла Слатина
Dire Straits Legacy с концерт във Варна днес
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната