Главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че прокуратурата ще се самозезира за престъпление по служба и нанасяне на телесни повреди за единици полицейски служители, участвали в стълкновенията вторник вечерта.
"Имаше кадри от протестите, които показаха, че може би трябва да търсим хора, които са упражнили насилие не само от едната страна на барикадата, но и от другата и то съвсем неоправдано насилие. Огромната част от служителите на реда се държаха абсолютно коректно, полицията запази максимално спокойствие", допълни той.
Обвинител №1 не смята, че нареждането за извеждане на депутати с автобуса е издадено от вътрешния министър Цветлин Йовчев."Ще стигна до извод откъде е. Според мен нивото, от което е издадено, не е нивото на вътрешния министър, по-скоро ниво на лице, което е ръководело действията там", каза Цацаров.
Той посочи, че прокуратурата има възможност да се самосезира и след като са потърсили данни за случилото се, явно го е направила.
"Без съдействие и то такова, каквото трябва да се окаже на прокуратурата, по отношение на това кое подразделение къде е било, кой служител къде е би разположен и кой се крие зад конкретния шлем ще е трудно. Мисля, че ръководството на МВР ще окаже максимално сътрудничество", изрази надеждите си той.
Главният прокурор се обърна и с призив към председателя на парламента Михаил Миков заедно да четат законите.
"Вчера прочетох един призив - полицията, прокуратурата и кметът на град София да се справят със законите. Аз съм четящ човек, но ако към четящите законите се присъедини и председателят на парламента ще се постигнат далеч по-големи резултати", настоя той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Американската автомобилна индустрия е изправена пред перфектната буря
Руснаците се връщат към кеша, а търсенето на чужда валута расте
Криптовалутите разделят мъжете и жените, левите и десните – но защо?
Управляващите искат проверка на разходите за пенсии и социални плащания
Тръмп обяви война на зелената енергия, но тя вече не зависи от политиката и субсидиите
Европа си припомня как да бори жегата с "народни средства"
Край на златната ера: Автомобилните продажби в САЩ се свиват
Ватикански кардинал обвини ЕС в двойни стандарти за войните
Рецепта от тефтера на баба: Чушки бюрек с доматен сос
ЦСКА с втора победа в Австрия - 3:2 над "Одра" (Ополе)
Германия - Парагвай
Драма на Мондиал 2026: Канада сломи Южна Африка с гол в 92-ата минута
ПО МИНУТИ: Южна Африка – Канада 0:1
Южени Бушар
Христо Янев каза какво е бъдещето за ЦСКА
Първа оставка след провал на Мондиал 2026
Лесен канелен кекс с ябълки за Петровден
Петровден е!
3 грешки, които правим с бялата риза
Таро карта за 29 юни, понеделник
Дневен хороскоп за 29 юни, понеделник
Зад маската на зодиака: Тайните черти на всяка зодия
Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море