Пиенето на кафе е положителен факт, но ДПС няма да прави коалиция с ГЕРБ. Това обясни пред Нова телевизия депутатът от ДПС Йордан Цонев по повод срещата между лидера на ДПС Лютви Местан и на ГЕРБ Бойко Борисов в Кърджали.
След срещата миналата събота ДПС преотстъпи спорното място в ЦИК на ГЕРБ и подкрепи кандидатурата на опозицията за зам.-председателското място в ЦИК. ГЕРБ от своя страна внесе предложение за увеличаване на състава на ЦИК, така че ДПС да могат да си възстановят мястото.
Въпреки срещата в Кърджали Цонев е категоричен, че при никакъв случай не би могло да се стигне до коалиционно управление с ГЕРБ. Между двете партии има фундаментални различия и ние никога няма да направим компромис с това, заяви Цонев.
„Нашите избиратели понесоха най-големите удари от българска политическа партия след Възродителния процес именно при управлението на ГЕРБ”, смята той.
„С ГЕРБ нямаме други контакти освен това, което виждате в парламента“, повтори Цонев и раздразнено отсече: "Поканете двамата – Местан и Борисов, и ги питайте да обяснят действията си“. „В ДПС не е практика да тълкуваме действията на нашия председател и аз няма да наруша традицията“, мотивира се Цонев.„Има много случаи, при които БСП, ГЕРБ и „Атака” гласуват заедно”, отбеляза Йордан Цонев и даде пример с мораториума върху продажбата на земя на чужденци и въпроса за езика на предизборните кампании. „Има един единствен текст, който гласуваме заедно с ГЕРБ”, категоричен беше депутатът, имайки предвид уреждането на състава и разпределението на местата в ЦИК.
Йордан Цонев призна обаче и за немалко различия с БСП и даде за пример идеологическите - ДПС е либерална партия, а БСП – социална; и икономическите - по отношение на плоския данък и проекта за изграждане на АЕЦ „Белене”.
„Програмата на кабинета „Орешарски” е върховата цел на двете партии, тя е компромис между програмите на двете партии, нуждите на обществото, между вижданията на ДПС и БСП”, обясни представителят на движението.
"Ние водихме повече от една седмица разговори с БСП за тази програма", допълни Цонев.
Той отново повтори, че партията му подкрепя кабинета и е зад него. "Имаме сложни взаимоотношение с БСП, така е във всяка коалиция, но ние не сме се събрали да се тупаме по рамото. Изпълнението на програмата на кабинета е целта, която ни е събрала“, допълни Цонев.
Той призна, че основното нещо, което дразни и двете партии, е митът, че ДПС преяжда с власт, за което няма нито един факт. Цонев даде пример с броя на областните представители, издигнати от неговата партия, които били 6 от общо 26. Той заяви, че тези обвинения излизат често в медиите, казани от отделни депутати на левицата, а извън медиите им го казвали направо. Цонев заяви, че при обиколката в страната, която правят с Местан в момента, една от основните критики от техните местни структури, е че процесът на интегриране на властта тече бавно, а на места въобще не се случва.

Делът на бедните в България се е свил незначително през миналата година
Украйна няма да връща заема от 90 млрд. евро, но ще трябва да бори корупцията
С 27% са нараснали туристическите посещения на чужденци у нас за седем години
Lufthansa възприема модела на нискотарифните авиокомпании с билети, които не включват багаж
Главният финансист на ЕЦБ вижда „естествен“ фискален аргумент за общ дълг на Европа
S&P 500 и Nasdaq се отдръпват от рекордните си върхове*
Течове заплашват сърцето на Националната библиотека (+ВИДЕО)
Диагноза като от медицинска загадка: Пътят на Мадлен към оздравяването
Повдигнаха обвинение на шофьора на автобуса, преобърнал се в дере край Малко Търново
След разстрела на куче в Герман: Извършителят е на свобода срещу 1500 евро
"Мъртвите души" пак гласуват: Скандал в избирателните списъци (+ВИДЕО)
Олимпиакос събира Везенков с натурализиран българин
Наш национал с рекордно класиране в световната ранглиста
Бивш на Дортмунд поема „баските лъвове“
Локо Сф с ход за бъдещето
ЦСКА обяви важна новина и отправи емоционален призив
Шеметен трансфер! Ман Сити хвърля бомбата със звезда на Челси
Женски хороскоп за май 2026
Дневен хороскоп за 24 април, петък
Гледайте Симона Халачева в спектакъла на Театър „София“ – „Комедия от грешки“
„Майкъл“ вече е по кината: какво показва и какво премълчава
Промяна у дома – как да постигнете перфектен цвят на косата без фризьор
Пролетта, която се случва навън: Повече време на открито и практични идеи за двора и терасата
Университетски преподаватели: Плагиатството е сериозен проблем
Официално от ЦИК: "Прогресивна България" има 131 мандата в 32-ото НС
Идва рязка промяна на времето
Костадинов настоява България да наложи вето на помощта за Украйна
Прокуратурата: 166 преписки за нарушения са заведени в деня на изборите
Електронната система за прием в яслите във Варна отваря на 28 април
Мъск с амбициозен план за роботите Optimus: Кога ще ги видим сред нас?
Паднал ангел или НЛО: Картина свързва библейски текст с извънземен живот
SpaceX покори звездите и се прицели в изкуствения интелект
С 3D технологии в пещера в САЩ откриха свещена рисунка на змия
НАСА изследва загадъчна „драконова кожа“ на Марс
Телескопи на ESO заснеха раждането на планетна система, напомняща нашето минало