Националното представителство по туризъм на България вече е член на Асоциацията на руските туроператори, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на пресконференция в рамките на туристическото изложение на руския пазар - “Интурмаркет”, съобщиха от Министерството на туризма.
Това означава признание за важното място на страната ни на руския туристически пазар и показва отношението на големите руски туроператори към България като туристическа дестинация, посочи Ангелкова.
„Надявам се вече предприетите стъпки от Министерството на туризма да ни помогнат да посрещнем руските туристи и тази година въпреки икономическата ситуация“, каза министърът на туризма. Въпреки отчетения спад за 2014 г. Русия е на четвърто място сред генериращите пазари с над 650 хил. туристи и 9% дял в общия входящ туристопоток на България.
Вече действат предприетите стъпки от страна на българската държава за облекчаване на процедурите за издаване на визи за руските туристи. Според информация от Министерството на външните работи визите се издават за два-три дни, а на територията на Руската федерация функционират 19 изнесени визови центрове.
„В рамките на посещението ми в Брюксел следващата седмица, ще обсъдим възможностите и за издаване на визи за трети страни на летищата, включително и за руските туристи", каза министър Ангелкова.
„Работим и върху разработването на чартърна програма, която се надяваме да започне да функционира през 2016 г.“, съобщи Николина Ангелкова.
Тя уточни, че като страна-членка на Европейския съюз тази възможност трябва да се съгласува с ГД „Конкурентоспособност“ на Европейската комисия. Идеята е програмата да се прилага в крилата на сезоните (за летния сезон в месеците март - юни, а за зимния: октомври – декември). Такава стъпка ще спомогне за разширяване на туристическия сезон и превръщането на България в целогодишна туристическа дестинация.
„България трябва да бъде конкурентноспособна, защото туризмът формира между 10 % и 14 % от БВП на страната“, каза Николина Ангелкова.
„Русия е традиционно сред топ 5 на генериращите пазари за българския туризъм и ние целенасочено работим за създаване на добри условия за почивка у нас на руските туристи“, посочи министърът.
Освен традиционния летен и зимен туризъм руските граждани са привлечени у нас и от балнео и СПА, голф, поклоннически и религиозен туризъм.
„Обсъждаме с МВнР и възможността да въведем допълнителни облекчения за издаването на визи с цел поклоннически туризъм. На територията на нашата страна има 4200 манастира и православни храмове, и ние предлагаме интересни маршрути по тях“, каза Николина Ангелкова.
По думите й през годините е създадено голямо доверие между бранша от двете страни, като въпреки фалитите през изминалите години на нито един руски турист не се е наложило да прекъсне почивката си благодарение именно на усилията на българските туроператори.
По оценка на експерти България предлага и най-добрата база за отдих на руски деца зад граница. Туристопотокът на деца от Русия в България през миналата година се е увеличил с 30% по данни на посолството ни в Москва. „Този брой показва доверието на техните родители в България, защото всеки иска най-доброто за своите деца“, допълни българският министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Гърция въвежда забрана за ползване на социални мрежи за деца под 15 години
Revolut открива офис в Париж в стремеж да разшири дейността си в Европа
„Градус“ ще получи 5 млн. евро дивидент от две дъщерни дружества
M&A стратегията на „Смарт Органик“ е лов на затруднени активи
Кабинетът „Гюров“ оттегли номинациите за европейски прокурор, ще има нов подбор
Европейските акции губят преднината, която им трябваше години да натрупат
Йотова: Получихме сигнали за посегателства върху предизборни материали
Правителството отпуска близо 6 млн. евро допълнително на МВР
Министър Клисурски: Очаква се поевтиняване на горивата по бензиностанциите
Обедна емисия
ВСС отказа да освободи Борислав Сарафов, въпреки решение на КС
Шок в Англия! Съдия наказан, че е женомразец
7 точки аванс, 7 кръга преди края! Само веднъж някой е изпускал титлата в Серия А
Веласкес: Левски работи денонощно и накрая терена в Добрич...
Наполи взима Тиаго Мота, ако Конте поеме Италия
Пак глоба за Милан за закъснение да излезе на терена
6:0, 6:0: Беретини върза два геврека на Медведев
5 изпитани трика за боядисване на великденски яйца
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Козунаци с шоколад и ядки
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
Dries Van Noten за есен/зима 2026-2027: Фламандски натюрморт и ярки принтове (+Снимки)
Засилват полицейско присъствие около храмове, църкви и манастири за Великден
Откриха 16 кучета в пътнически автобус край Кресна (СНИМКИ)
Пореден крадец на колело във Варна се отърва с условна присъда
Служебният кабинет дава 18 млн. евро на автобусните превозвачи по междуселищните линии
Министерският съвет одобри Наредба за енергийна бедност
Зловещо: Откриха труп в коритото на родопска гора
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)