Президентът Росен Плевнелиев заяви, че ценностите на обединена Европа са поставени под въпрос от популистки и националистически партии, които използват страха на хората от повишената нестабилност.
Не можем да си позволим да чакаме, да отлагаме или да прехвърляме проблемите на следващото поколение, каза още държавният глава пред участниците в 126-та сесия на Комитета на министрите на Съвета на Европа, която се провежда в София под председателството на министъра на външните работи Даниел Митов.
Сесията е заключителна за българското председателство на Комитета на министрите на СЕ, което ще бъде поето от Естония, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
"Историята ни учи, че когато е трудно и тежко, трябва да се носи отговорност, трябва да се взимат решения. Днес Европа трябва да намери адекватен отговор на рекордния брой кризи и извънредна нестабилност, на които сме свидетели. Имаме необходимите инструменти, необходима е воля и кураж за действие“, обърна се президентът Плевнелиев към участниците от 47-те страни членки на Съвета на Европа.
Държавният глава посочи, че България пое председателството на Комитета на министрите на СЕ в труден момент на засилване на противопоставянето в Европа и на все по-несигурна и непредсказуема международна среда.
"Дадохме си сметка, че най-важното за всички нас е да потвърдим своите общи ценности, да застанем твърдо зад принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека", каза президентът.
Росен Плевнелиев подчерта, че приетата в София през октомври 2015 г. Декларация за принципите на европейското единство и сътрудничество от Постоянния комитет на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа е от изключителна важност за бъдещето на Европа. "Поставихме началото. Сега е важно да продължим да работим за свикването на Среща на върха на държавните и правителствени ръководители на Съвета на Европа, на която страните членки да препотвърдят на най-високо държавно равнище принципите и ценностите на обединена, демократична и мирна Европа", апелира българският президент.
Росен Плевнелиев определи като успешно и ползотворно за Европа българското председателството на Комитета на министрите. Бяха изпълнени заложените в програмата на председателството приоритети в областта на защитата на правата на детето и уязвимите групи и разширяване на достъпа до култура на младите хора. България беше домакин на Конференцията на високо равнище на Съвета на Европа за правата на децата, която се проведе през април т.г. в София под патронажа на държавния глава.
"Успехът ни в защитата на техните права зависи от готовността ни решително да се изправим и решим проблеми като продължаващите конфликти по света, маргинализацията на групи в обществата ни, бедността и социалното изключване, младежката безработица", подчерта още президентът Плевнелиев.
Държавният глава открои също така положените усилия от българското председателство в областта на утвърждаването на върховенството на закона.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
КНСБ предлага субсидия за храни за хора под прага на бедност и таван на надценките
SOFIX отстъпи с 0,11% до 1244 пункта
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ се увеличават
Експерти: Последните наводнения у нас се обясняват и с климатичните промени
Водещите европейски икономики се движат с различна скорост към климатичните цели
Оставката на Сарафов: Промяна на модела или поредното прегрупиране?
Пловдив става арена на SENSHI 31 Gladiators: Зрелищни сблъсъци на 30 май
Наводнени етажи и пробит покрив в болницата в Янтра след пороите
"Септември" обърна "Янтра" в баража и запази мястото си в Първа лига
СДВР за акция "Хидра": Зад всеки акаунт има дилър, никой да не се мисли за непроследим
Радев с успешна визита в Брюксел: Отблокират 370 млн. евро за България (ВИДЕО)
Легендата Гулит размаза от критики Милан
Смях: Ботев Пловдив ще плаща само 2000 евро за наем на "Колежа"
Драма в баража: Септември обърна Янтра и отново ще играе в Първа лига
Иван Турицов обяви голяма новина свързана с ЦСКА
ЦСКА 1948 с първи трансфер, подписа със защитник
Национал на България мачка в Италия
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Топ 3 на най-горещите двойки от турски сериали
Пълнолуние в Стрелец на 31 май: Емоциите се повишават, старото си отива
Какво се прави на Черешова задушница
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Евростат: България е втора в ЕС по дял на младежи, които нито работят, нито учат
"Уолстрийт джърнъл": Манифестът на папа Лъв за изкуствения интелект
Довечера се задават дъжд и гръмотевици
Нова инициатива "Кошница с грижа" сваля цените на основните храни с над 10%
УМБАЛ "Света Марина"-Варна с отличителен знак за принос към Националната политика за равни възможности
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете
27 световни събития в един месец: Космосът е на дневен ред
Китайската Galactic Energy завърши стартовия комплекс за ракета Pallas-1: Готви се за полет