Между ГЕРБ и ДПС няма съглашателство, а политически консенсус по някои теми и допирни точки. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов пред Нова тв.
„Държим преференцията да остане, но когато искаш да участваш в политическия живот на страната, има консенсус, който трябва да бъде постигнат. Това беше желанието и на НФСБ, които също искат преференциите да не участват в решаването и пренареждането на листите“, обясни той.
„В политиката невинаги можеш да поставяш ултиматум. Обвиненията, когато се правят към ГЕРБ, че вървим към тоталитарен режим, точно това са моментите, когато трябва да припомним тези грешни твърдения, които някои ги лансира в публичното пространство“, заяви Цветанов.
„Най-лесно е да кажем, не, това е червена линия, която ние не можем да преминем, това означава, че БСП и ДПС, както и други биха се появили в подкрепа на техните усилия за прекратяване работата на 44-то Народно събрание и влизане в политически хаос“, съобщи той.
„Когато някой излиза и говори - ГЕРБ и ДПС имат съглашателство – да, има по някои теми, по които намираме политически консенсус и допирни точки“, отбеляза зам.-председателя на ГЕРБ.
Като пример той даде подкрепата на ДПС за закупуване на нов изтребител F-16. „Това не е съглашателство, а утвърждаване на евроатлантическите приоритети и ценности и изграждане на оперативни способности на българската армия, съвместими със стандартите на НАТО“, подчерта Цветанов.
С измененията в Изборния кодекс не сме променили абсолютно нищо във възможността българските граждани да упражнят конституционното си право да гласуват, заяви още Цветанов.
„Направихме решение, с което не сме ограничили възможността на българските граждани да отидат и да упражнят конституционното си право да гласуват. Преференцията остава. В България има политически системи за гласуване и това е пропорционалната система. Ако имаме смесена пропорционална система и мажоритарна, тогава може да го водим този въпрос“, изтъкна той.

Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Тъжна вест! Почина бивш футболист и президент на Спартак Варна
Достанич с обещание
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната