Заседанието на Временната комисия по проверка за установяване на злоупотреби в Народното събрание премина през серия от скандали, обвинения и закани за съд.
То започна с бизнесмена Светослав Илчовски, който заяви, че "ГЕРБ са рекетьори".
Илчовски посочи, че бил поканен през май 2017 г. в скъп хотел в Монако от Иван Ангелов, собственик на фирма "Градус", като му е било поискано да бъдат съставени документи за фиктивен оборот с фирмата "Градус". Илчовски добави, че е бил изнудван и за пари при напояването на площите, които обработва.
"Сигнали ще има, досега никой не можеше да говори, защото всичко беше контролирано от машината на ГЕРБ. Тези хора, управляващите от ГЕРБ, бъркаха в джоба на всеки човек", каза Илчовски.
Няма доказателства за обвиненията изнесени от Илчовски, има само един писмен сигнал, не може без съд и прокуратура да се произнасят присъди, посочи Дани Каназирева.
Народният представител Тома Биков посочи, че към този момент документи по обвиненията на Илчовски не са получени от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Мая Манолова, председател на Комисията, каза, че документи има, но те ще се разгледат на закрито заседание на Комисията.
Впоследствие се разрази скандал с депутата Маноил Манев. Мая Манолова поиска той да бъде отстранен за вземане на думата без разрешение и дори поиска НСО да дойдат в залата и да въведат ред.
Запитан за автентичността на снимките, на които се вижда премиерът Борисов, нощно шкафче с пачки евро, кюлчета злато и пистолет, Илчовски каза, че "няма представа дали са били внесени или са били там. Един човек ми каза, че бил почерпил една женица с пет хиляди лева да обслужи премиера".
Илчовски твърди, че е бил изнудван през 2017 година за кухи обороти в порядъка на 60 - 70 милиона лева с фирма "Градус".
Собственикът на компанията Иван Ангелов също взе думата.
"95% от казаното от г-н Илчовски са лъжи", заяви той.
Отношенията му с премиера били "чисто мъжки", често си общували, но не играели често белот.
Шефът на "Градус" заяви, че е купувал от Илчовски на по-високи цени и затова има фактури.
"Той непрекъснато лъже и в понеделник ще бъде даден на прокуратурата", заяви Ангелов.
Той разкри, че през 2018 г. дал на Илчовски 5 млн. заем, после зърнопроизводителят му поискал още 3 млн. лв.
"Господин Илчовски твърди, че съм използвал името на премиера, за да ми продава на по-ниска цена. Никога не съм използвал името на премиера. Това е лъжа, не бива така да лъже", каза Ангелов.
В същото време журналистка от ПИК пък даде тест за наркотици на Илчовски.
"Той ме обвинява мен в машинации. Всяка данъчна проверка ми излиза до стотинки. Разбирате ли? Аз нямам притеснение относно чистота на работата си. Аз съм производител на пилешко месо. Това е много тежко. Аз съм бил дал 5000 лева на плеймейтката на Борисов. Представяте ли си каква идиотщина. Той ще намери някой да му плати по-скъпа и по красива", добави Ангелов.
От думите му стана ясно, че той се е обръщал за съдействие към премиера при ветеринарни проблеми, защото в Турция не пускали камионите с яйца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Безопасна ли е лазерната епилация през лятото?
Диетолог разкри колко вода да пием, за да отслабнем ефективно
Географията като съдба: Провалят ли се големите български проекти
Георги Димов: Европа е изправена пред цивилизационно унищожаване
Късна емисия
6 китайски зодии с мощен късмет и щастливи знаци нa 23 юни 2026 г.
Янис ще има нов отбор до часове
Спортът по телевизията днес, 23 юни
Мачовете по телевизията днес, 23 юни
Валенсия докосва баскетболната титла на Испания
Норвегия – Сенегал
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения