КТ „Подкрепа“ е на едно мнение с ПП по отношение на вдигането на минималната работна заплата. Синдикалистите настояват тя да е 50% от средната работна заплата, каквото е и предложението на бившите управляващи.
„Да изпълним частично европейската директива и да направим 50% минимална заплата от средната, като това означава 850-860 лева“, призова Любослав Костов от КТ „Подкрепа“.
Той коментира, че служебното правителство не е изготвило средносрочна програма за финансовото състояние в страната. „Не знаем какво се случва“, оплака се той.От синдиката настояха отново да се въведе необлагаем минимум.
"Той намалява неравенствата и има социален и икономически ефект, ние го искаме от много години, миналата година много партии си го бяха написали в програмите и нищо не се случи", каза Костов.
Според Асен Василев обаче необлагаемият минимум е възможен при прогресивното данъчно облагане, но не и при настоящето облагане с 10% за всички работещи.
Съпредседателят на ПП Кирил Петков отсече, че ако остане минималната заплата 710 лева до юли следващата година, това ще е пагубно за хората.
"Искаме да говорим с всички партии и го правим и независимо как вървят политическите преговори, това трябва да се отдели от бюджетния процес, хората чакат и не ги интересува как ще стане", коментира той.
Икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова припомни, че синдикатът още през лятото искаше ръст на минималната заплата, какъвто обаче тогавашният министър на финансите Асен Василев не предложи.
"Ако тогава го бяхте направили, сега нямаше да е толкова изключително наложително увеличаването й веднага", посочи тя.
Асен Василев обясни, че през следващата година ще има по-нисък ръст на БВП в сравнение с тази. Той отново обясни, че ПП залагат 2,2 милиарда лева повече за увеличение на пенсиите, като предлагат това да стане с 10% от началото на годината и с още 10% от средата.
Данъчните облекчения за деца да се качат от 600 лева на 900 лева на дете на годишна база, настояват още от ПП.
Допълнителните мерки на ПП са на стойност 8, 8 млрд лева, а планираните приходи в хазната ще са с 11 млрд лева повече, така че дефицит се очертава да е 2,1%.

Безработицата в САЩ отново тръгва нагоре през февруари
Как се вписва България в плановете на ЕК за ускоряване на промишлеността?
Собственикът на Politico купува британския The Telegraph за 766 млн. долара
OpenAI премина червената линия, която Anthropic отказа да пресече
Производителността на труда в България забавя ръст през 2025 г.
„Син Карс Индъстри“ продължава да търси локация извън България за производството си
Кризисният щаб: България евакуира над 1000 души от ОАЕ, полетите от Дубай продължават
Служебното правителство назначи нов шеф на НАП
Цветни пазари по света преди 8 март (СНИМКИ)
Трите лъвчета в Стара Загора излязоха на разходка (+ВИДЕО)
Хасан Адемов: Под въпрос е финансовата помощ за пенсионерите преди Великден
Министър Дечев отрече чистка на водещи кадри в МВР
Реал Мадрид плаща 15 000 евро заради нацист
Промени в ЦСКА, "Кошмара" е замесен
Лудогорец ще продължи да съществува и без Кирил Домусчиев
Левски с важна новина след боя от Лудогорец
Чистката продължава: ЦСКА бие шута на национал на България
Още един национал в Левски
Закупете билети за представления през март, април и май в Театър "София" с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от филма "Споменът за него“
Осъдиха млада жена, отмъкнала близо 40 000 лв. от меркаклии за ласки
Дубай спря "кранчето" на заседналите туристи
"Бързи и яростни" Шумен: Младеж влачи полицай при опит да бъде проверен
Хасан Адемов: Великденските добавки са под въпрос
Оставиха в ареста крупен дилър на фентанил и метамфетамин
Гюров прехвърли топката с US самолетите в София на кабинета "Желязков"
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space
НАСА стартира мисия за изследване на външната атмосфера на Земята