Спад в цените на храните като резултат от мерките срещу спекулата у нас очаква министърът на икономиката Никола Стоянов.
Ресорните институции започнаха от вчера съвместни проверки за нелоялни търговски практики в цялата страна. Разработва се и онлайн платформа, която да показва стойностите на продуктите от момента на производството или вноса у нас до щанда в търговските обекти.
"Горивата са спаднали с 15 - 20% от лятото, има компенсации за електроенергия, транспортната услуга пада, цената на газа пада. Истината е, че много разчитаме на информираността на клиентите, защото веригите държат на името си и аз искам с тях да сме заедно в тази борба - да покажем лоялните и етични търговци, да изкараме и нелоялните търговски практики, за които ще има много контрол и по този начин да балансираме пазара. Сигурен съм че на база на тези фактори спад в цените на храните ще има", заяви Никола Стоянов пред БНТ.
Според него първо въпросът е колко ще е спадът на цените.
В момента Министерство на икономиката разработва закон за търговията с храни. Според Никола Стоянов повишаване на глобите и въвеждането на таван на цените не са работещи механизми. Той очаква КЗК да проверява случаите на едновременно повишаване на цените, какъвто е този с телекомите у нас.
"Нямаме против пазара - конкуренция е и ако хората са съгласни да купуват на определени цени, не е проблем. Интересно е обаче, че изведнъж всички започват да вдигат цени, което се надявам да попадне под вниманието на Комисията за защита на конкуренцията. Проверките на пазара ще са съвместни - ще проверяваме това, което можем, спрямо закона, но трябват и законодателни промени, които да дадат още правомощия. За всеки търговец най-важно е неговото име, и когато излезе, че при него има нелоялни практики, това е много по-ефективно от високата глоба", заяви Никола Стоянов.
Служебният министър на икономиката очаква цените на горивата у нас да се задържат на сегашните си нива, а инфлацията да намалява с по-голям темп през този и следващите месеци. През март се очаква ново плащане към бюджета от страна на "Лукойл". Парите от свръхпечалбите на рафинерията се преразпределят за по-евтин обществен транспорт като мярка срещу високите цени на горивата.
"България се движи по най-позитивния сценарий, а в началото на есента сценариите бяха доста по-лоши. Надявам се от февруари да има по-голям спад на инфлацията, заради по-ниската цена на газа. Надявам се цените на храните също да паднат", заяви той.

Четвърт век Ердоган: Турция между модернизацията и едноличната власт
За пазара на петрол Ормузкият проток не е затворен
S&P 500 отстъпи от рекорда, но затваря трета поредна седмица на зелена територия
Теодор Джамов: Бойните спортове са достъпни, всеки може да тренира
Един от ключовите петролни терминали на Русия спря работа
AI излиза от софтуера и започва да решава реални проблеми
Константин Ковачев и упражненията за правилна стойка, без болки в гърба и кръста
Успение Богородично: Какво символизира празникът и защо е наричан "Малък Великден"
Стилияна Николова след успеха: "Определено съм доволна от себе си"
В "България сутрин" на 16 август от 9:30 часа: Как се възпитава отношение към здравословната храна?
Иран: Все още не сме решили дали да подновим преговорите със САЩ
Новият отбор на наш национал стартира с равенство, той остана на пейката
Сити не даде оферта за Енцо, но трансферът все още остава възможен
Левски има големи шансове да отстрани АЕК
Голямо завръщане в ЦСКА, ще се гони титлата
Монца гази за Купата, Антов остана на пейката
Ясен е и последният участник в плейофите на Лига Европа
Любовен хороскоп за 17 - 23 август
5 насекоми, които са полезни за градината
Скариди със зеленчуци на тиган
Нумерологична прогноза за 15 август
Днес е Голяма Богородица
Таро карта за 15 август, събота - Тройка чаши
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Мощно земетресение край Индонезия уби 20 души и предизвиква масови евакуации
ГЕРБ свали Иван Портних от поста областен координатор във Варна
Коцев: Тръбата във Варненското езеро вече е изцяло подменена
Тръмп заяви, че ще обяви Ормузкия проток за "територия на САЩ"
Апелативният съд върна делото срещу Благомир Коцев на прокуратурата
Честит празник, Варна!