Първи вот на недоверие и първи сериозен тест за управляващата сглобка започва от днес. Протестът на миньорите и енергетиците се превърна в повод за политически атаки.
Социологът Добромир Живков смята, че вотът ще разкрие малко по-надълбоко противоречията в управляващата коалиция. Сигналите от ГЕРБ са вдигане на жълти картони към кабинета, но те не биха позволили този кабинет да падне и да изпаднем в спирала от липса на перспектива пред държавата, смята той.
"Убеден съм, че от "Възраждане" ще чуем много думи за загуба на суверенитет, помощ за Украйна. Този вот на недоверие ще остане като неуспешен и ще бъде използван за политически цели в настоящата кампания", заяви гостът на "България сутрин".
Живков не изключва възможността в парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС да има депутати, които биха подкрепили вота на недоверие или да гласуват "въздържал се". Той очаква в БСП, ИТН и "Възраждане" да се гласува без изключение "за" вота.Политологът Георги Киряков очаква да чуе обвинения от опозицията към управляващите, че са се провалили в управлението на държавата и социалните ангажименти към хората. Всичко това, по думите му, ще бъде гарнирано с упреци от едните и другите за предизборната кампания.
Пред Bulgaria ON AIR той посочи, че страхът да не бъдат обвинени за разпада на управлението крепи управляващата сглобка.
"Тази сглобка ще продължи да съществува до ротацията. Много е важно критиките на ГЕРБ към определени министри как ще бъдат преодолени в избора на други министри от Мария Габриел. Критики ще има, но няма да видим разпадане на коалицията. Коалиционни проблеми се решават в разговори вътре в самото управление", подчерта Киряков.
"Това започва да се разпространява като модел от върха надолу, което ще доведе до по-умерена кампания. Въпросът в перспектива е поведението на ДПС, в частност на г-н Пеевски. Ролята на ДПС ще бъде особено интересна. Ясно е, че ще поискат да влязат във властта - да поемат определени ресори. Това ще стане, въпреки стопиращата заявка от Пеевски", заяви още социологът.
Според него ДПС може да е колело в този механизъм, а може и да се смазката. Но гръбнакът е от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, припомни Живков.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Може ли климатикът да ни разболее: Митове VS факти
Магнитни бури: Митове и факти за влиянието им върху здравето
Шест минути стигнаха на "Лудогорец" за обрат срещу "Черно море", "моряците" потрепериха в края
Как правилно да съхраняваме лекарствата по време на жегите
Йотова: От април чакаме отговор от Северна Македония за лечението на Ива Михайлова
ЦСКА набра страшна скорост и разби Септември с 3:0
Лудогорец обърна Черно море в голово шоу
Мората се маха от Европа
Астън Вила ще пазарува от Байерн Мюнхен
Септември – ЦСКА 0:3
Левски спря изходящите трансфери, звездите остават на „Герена“
Таро карта за 10 август, понеделник - Тройка пентакли
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Илиан Илиев: Трудно мога да си обясня този срив за 8 минути
Черно море загуби с 2:3 от Лудогорец във Варна
Туристи масово отменят пътувания заради пониженото ниво на Дунав
Цената на електроенергията за бизнеса утре ще бъде 135,22 евро за мегаватчас
Планинарите искат по-малко коли, почистени пътеки и по-лесен достъп на Витоша
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна