Трябва да се осигури някаква начална военна подготовка за младото поколение. Това заяви президентът Румен Радев в Стара Загора, където участва в Четвъртия национален събор на запасното войнство.
Той добави, че съюзниците ни в НАТО вече връщат наборната военна служба и ние трябва да водим дебат за нуждата от това.
В словото си пред запасните воини държавният глава акцентира на днешните геополитически предизвикателства и войната в Украйна, които са показали, че нуждата от личен състав за армията е много по-голяма и от оръжията, и технологиите.
"Войната в Украйна ни върна към реалността и тя ни показа, че каквито и технологии и оръжия да се развиват, най-важният фактор остава човешкият и голямото предизвикателство днес на фронта не е толкова липсата на оръжие и боеприпаси, а на наличен състав - и като количество, и като подготовка, и като мотивация", заяви държавният глава.
"И затова е от огромно значението работата с мобилизационният резерв тук в България", посочи той.
Румен Радев отбеляза, че е нужна елементарна военна подготовка за младите, а формата и способите това да се случи трябва да бъдат подложени на дебат.
"Ние трябва да осигурим най-малкото някаква елементарна начална военна подготовка на младите хора в България. Формата, способите, организацията ще се решат в дебат. Но такава подготовка трябва да има и вие сте хората, които най-ефективно и ефикасно могат да я провеждат", отбеляза държавният глава.
Президентът акцентира, че е въпрос на няколко години решенията от националната сигурност да се вземат от хора, които нямат нищо общо с армията.
"Все по-малко хора са свързани с армията, а скоро ще дойде време, в което такива политици ще вземат решения за националната ни сигурност", каза Радев, цитиран от БНР.
"Скоро ще навършим 20 години, откакто сложихме край на нашата наборна служба. Резултатът го виждаме днес, защото ако преди години всеки дом беше свързан по някакъв начин с армията, днес не е така. Само въпрос на няколко години е, когато в Народното събрание, а да не говорим в изпълнителната власт, ще се броят на пръсти хората, които са имали нещо общо с армията, а те ще трябва да взимат важни решения за нашата национална сигурност. Виждаме, че нашите съюзници от много държави в НАТО връщат наборната военна служба", аргументира се президентът.
Въпреки проливният дъжд десетки организации от цялата страна се събраха в Стара Загора за четвъртия национален събор на запасното войнство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Fitch потвърждава кредитния рейтинг на България на ниво ВВВ+
За един месец война САЩ са унищожили около една трета от ракетния арсенал на Иран
Л. Богданов: Далеч сме от сериозна енергийна криза и субсидии не са необходими
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
Яница Кънева: Вдъхновява ме Лили Иванова, сблъсквам се челно с реалността в музиката
Пиян шофьор предизвика катастрофа с жертва край Добрич
Василев: Корупцията не се бори с договори като "Боташ"
Арфата като съдба: Как Деница Димитрова покори френската сцена
Сушата потъва, морското равнище се покачва - цели територии може да изчезнат
Меси беше резерва, ас на ЦСКА 1948 – титуляр
Итаума е машина! Ще се превърне в следващия Майк Тайсън
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Национал на България бесен: Хейтят ни хора, които не са се събличали по физическо
Синер се справи със Зверев и е на финал
Вече 96 години САЩ не знае що е успех над Белгия
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Във Варна представиха премиерата на „Деца на света“ на Стефан Цанев
Във Варна награждават Ветроходец на годината
Залагат в бюджета пари за ремонт на улици в пет варненски села
Студенти от Варна с награди от национална церемония
Агенция Fitch: Кредитният рейтинг на България е със стабилна перспектива
Тежка катастрофа със загинал край Добрич
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури