Президентът Румен Радев връчва третия мандат за съставяне на правителство на "Има такъв народ" (ИТН).
Политологът проф. Мария Пиргова смята, че третият мандат изглежда прежален и че не можем да очакваме стабилност в България при такава обща нестабилност.
"Сценарният екип на "Шоуто на Слави" ще опита да търси предизборен ефект в преговорите с третия мандат. Едва ли ще се случи чудо. Очаквам настоятелно Тошко Йорданов да кани всички и да призовава за спасение на нацията. Дори разписана програма, тя ще се разпадне за една-две седмици", коментира гостът на "България сутрин".
По думите на проф. Пиргова държавата отказва да се самоуправлява в последните три години поради бягство от отговорност на политическата класа.
"Срокът на безотговорност по много линии изтича. Ще бъдем свидетели на доста по-радикални събития. Кампания със същите партии означава катастрофа за цялата политическа система. Изборите след два месеца няма да покажат нови резултати", подчерта политологът.
Проф. Пиргова е на мнение, че президентска република ще се иска от много политически субекти, които ще се появяват тепърва.
"Вътрешно не могат да решат проблемите си, камо ли проблемите на държавата. Този театър не може да бъде търпян повече. Ще се заговори все повече за Велико Народно събрание. Конституционният ни съд е пълен с хора, които не са за там", категорична е тя.
Проф. Пиргова смята, че сме се разпуснали като държава. Каквото и да е бедствие, за нас е шок, отбеляза тя и добави, че рисковете ще продължат заради безотговорната политическата класа, която си позволяваме постоянно да избираме.
"Поне 150-160 депутати вероятно се кръстят за една седмица да бъде върнат мандатът, да излязат в отпуска и да влязат в кампания. Все по-малко сериозността и прагматизмът могат да надделеят. Скептичен съм по отношение на възможността да се направят огромни компромиси от всяка страна и да направят стъпка към коалиционно правителство", каза на свой ред политологът проф. Росен Стоянов за Bulgaria ON AIR.
Той се съмнява от ИТН да държат прекалено дълго мандата. Големият въпрос бил дали ИТН ще подходят политически отговорно.
"ИТН останаха последната парламентарно представена политическа сила, която има добри отношения с президента", отбеляза проф. Стоянов и посочи, че има невъзможност да се взимат големи и свързани с Конституцията решения от обикновено Народно събрание.
"Има две събития, които имат потенциал да отпушат политическия процес в България: решаване на лидерския проблем в ДПС чрез много бързи действия; липсата на стабилност в прокуратурата - трябва да има избран редовен главен прокурор", категоричен е гостът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Франция ще предоставя заеми на малки фирми, засегнати от високите цени на горивата
Военната машина на САЩ разчита на волфрам, но запасите може да се изчерпят
Ковид-19 или алергия? Как да различим симптомите и кога да потърсим лекар
Мария Петрова и Ники Михайлов се поклониха пред дошлите да изпратят Боби Михайлов (СНИМКИ)
Удар на "Капитан Андреево": Задържаха птиче месо и яйца без документи
Мощна магнитна буря удря Земята, продължава и в следващите дни
Опасни и негодни храни: БАБХ с проверки в склад и предприятия в Хасковско
Тодор Батков: Боби Михайлов не заслужаваше това обругаване, измъчи се накрая
Янев избра „гладиаторите“ на ЦСКА за Стара Загора, съдбата на легионер е ясна
България се прости с Борислав Михайлов! + СНИМКИ
Лечков с призив как да запомним Боби Михайлов
Заради кошмарен сервис: Гришо падна и от Хачанов – ето на кое място остана
Крушарски каза с какво ще запомни Борислав Михайлов
Стоичков и Балъков поднесоха венец пред ковчега на Боби, героите от САЩ 94 се сбогуваха с него
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Стотици се сбогуваха с Борислав Михайлов
Хороскоп за 5 април 2026
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Европейската комисия: България е с най-евтини цени на горивата
Камата на погребението на Боби: Тежеше ми много през годините, но успяхме да върнем прегръдката
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато