Процесът в Малайзия е в ръцете на адвокатите на засегнатите лица. Те трябва да подадат съответните документи, за да се вземе решение дали е допустимо обжалването на делото, каза министърът на външните работи Николай Младенов на брифинг в МВнР, организиран в рамките на днешния Ден на отворените врати в министерството.
Иван Костов и Георги Бакалов бяха осъдени на смърт, след като през 2011 г. бяха задържани на международното летище в Малайзия с близо 6 кг амфетамини.
България както всички останали страни в ЕС категорично се противопоставя на смъртното наказание, където и да се прилага то, и затова винаги реагираме много остро, когато има такава заплаха, посочи Младенов.
По думите му добрата новина е, че в Малайзия от няколко години тече вътрешен дебат относно необходимостта от премахването на смъртното наказание и на този етап такива наказания не са прилагани от доста време.
Сигурен съм, че някъде между усилията, които имаме като държава, усилията на ЕС, усилията на малайзийското общество да премахне заплахата от смъртно наказание, това ще се постигне.
Надявам се, разбира се, и абсолютно справедливо да бъде гледано делото на нашите съграждани, каза министърът.
На въпрос дали има срок, в който трябва да се произнесе комисията по допустимостта на обжалването, Младенов каза, че за съжаление такъв срок няма. Аргументите, с които тя ще бъде сезирана, са аргументи, които трябва адвокатите на двамата българи да предоставят, отбеляза министърът.
Говорителят на МВнР Весела Чернева посочи, че 935 са общо осъдените на смърт в Малайзия, чиито присъди не са изпълнени, като 205 души са подали молби за помилване, а останалите 730 са все още в процедура на обжалване.
Николай Младенов беше попитан от сирийски журналист не трябва ли ЕС да взима по-строги мерки срещу режима в Дамаск. Министърът отговори утвърдително и посочи, че Евросъюзът е взел такива на последното си заседание, като санкциите, наложени над режима на Асад, са били увеличени значително, както е била увеличена и подкрепата на ЕС за процесите на консолидиране в сирийската опозиция.
Младенов отбеляза и подкрепата за сирийските бежанци, които са в районите около Сирия. Ние дадохме наскоро малко средства от бюджета за това, но сега имаме възможност да ги увеличим значително и подготвяме постановление на МС, с което значително да увеличим и българската подкрепа за лагерите там, за да може да се намали натискът към хората, които излизат, каза министърът.
През септември, по предложение на Младенов Министерският съвет одобри отпускането на 100 000 лева хуманитарна помощ за едни от най-бедстващите региони в света, като от тази сума България отпусна 30 000 лева за Сирия. "Мисля, че възможността ни е за около 200 000 лева в момента да окажем подкрепа - само за дейността по линия на лагерите за бежанци, чрез ООН", каза Младенов в отговор на въпрос за планираната сега помощ.
Министърът съобщи, че са приключили преговорите с Обединените арабски емирства и изпращаме български лекарски екипи в болницата, която те са установили в Йордания, за да могат хората да получават медицинска помощ там.

Цените от малката кошница са намалели с 0,5% за месец през май
Стойността на биткойна стигна близо 2-седмичен връх след примирието в Близкия изток
Сделката между САЩ и Иран оцвети азиатските индекси в зелено
Лагард: По-високите цени на енергоносителите вече се отразяват на цялата икономика
Швейцарският прагматизъм надделя във вота за ограничаване на населението
Заседанията на водещи централни банки ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица
Театралният фестивал "Възходът на талантите" се провежда за трета година в София
Край на трудностите за 4 китайски зодии на 16 юни 2026 г.
Певицата VALL: Трябва да се научим да поставяме себе си на първо място
НСИ отчете 0% инфлация през май, годишната достигна 6,9%
Кв. "Бенковски" на бунт срещу площадка за отпадъци на 100 метра от домовете на хората
Радев: Думите на Борисов за "Боташ" са като черната пантера от Шумен, пари в хазната няма
Локомотив (Пловдив) обяви Sesame за генерален спонсор с тригодишен договор
Мбапе: Във Франция ме мразят
Трима футболисти напуснаха Ботев Пловдив
ФИФА пълни непродадени ВИП ложи на Мондиал 2026 с доброволци
Мачовете по телевизията днес, 15 юни
Левски пред рекорден трансфер: Астана вече намери заместник на Иван Башич
Хитовият турски сериал „Възраждане: Ертугрул“ с втори сезон от 18 юни
Ан Шедийн, известна като Кейт от любимия "Алф", почина на 77 години
4 зодии привличат изобилие и късмет на новолунието в Близнаци на 15 юни
Кога се пада Видовден през юни 2026
Не ви трябват скъпи уреди: 7 незаменими упражнения за здраво тяло
Съдбовните дни до края на юни за всяка зодия
Безплатни прегледи във Варна за ранно откриване на рак на маточната шийка
Жесток побой е станал в центъра на Варна, близки търсят свидетели
Румен Радев: Ситуацията е изключително тежка
Националното турне на Роби започва от Варна на 25 юни
Над 800 деца ще участват във фестивалната панорама „Улица на мечтите“ във Варна
Водач бе санкциониран ден след сигнал за агресивно шофиране във Варна
Космическата агенция на Великобритания обяви ново финансиране: Какви са проектите
Сребристите облаци – загадъчният летен феномен в нощното небе
Открит ли е извънземен живот? Какво всъщност мислят учените
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер