Над 680 хиляди българи са пазарували онлайн стоки и услуги през изминалата година, сочат данни на националната статистика. Броят им в сравнение с миналата година се е увеличил значително /с 2,9 процентни пункта/, докато за 2012 г. е имало реализирани около 520 хиляди онлайн покупки.
Значително е скочила и стойността на покупките за тази година - 2,2 млрд. лева при реализирани за миналата година 1,8 млрд. лева от онлайн търговия. За времето, през което у нас се води статистика за интернет пазаруването, стойността на закупените стоки е нараснала над 4 пъти - 543 млн. лева през 2006 г. и 2,2 млрд. лева през тази година.
Най-често българите са пазарували онлайн дрехи и спортни стоки - 68 на сто от пазарувалите по интернет са закупили такива артикули. На следващо място се подреждат поръчките, свързани с пътувания или хотелски резервации (33 на сто), стоки за дома (31 на сто) и покупките на билети за различни развлекателни събития (22,5 на сто) и др.
Най-значителен е делът на онлайн търговците от България - над 550 хиляди и дял близо от 81 на сто. Продавачи от страни-членки на ЕС са 333 хиляди или близо половината от пазарния дял на интернет търговията.
Хората от големите градове най-често са пазарували онлайн през тази година - над 480 хиляди реализирани стоки и услуги по интернет. На второ място по брой реализирани онлайн услуги идват обитателите на малките населени места - над 176 хиляди и близо 22 хиляди са пазарували онлайн от средно населени места.
Според последни данни на Евростат за онлайн търговията в ЕС - най-голям дял на онлайн купувачите е регистриран във Великобритания - 82 на сто от потребителите на Интернет. Следват - Дания и Швеция - по 79 на сто, Германия – 77 на сто, Люксембург - 73 на сто и Финландия - 72 на сто. Най-ниско е потреблението на услугата "Пазарувай онлайн" е отчетено в Румъния - 11 на сто от потребителите на Интернет.
Не са малко и жалбите на европейските потребители срещу онлайн пазаруването: мрежата на европейските потребителски центрове ЕСС-Net, която обхваща 28-те страни на ЕС е регистрирала за миналата година над 31 хиляди жалби за онлайн покупки, което е повече от половината регистрирани жалби в ЕСС-Net. В българската Комисия за защита на потребителите са регистрирани 537 жалби срещу електронни търговци, което е от два пъти повече в сравнение с 2010 г. и четири пъти в повече от 2009 година.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германските компании са намалили инвестициите си в САЩ до тригодишно дъно
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Социалният министър няма да допусне запазване на минималната заплата на сегашното ниво
ГЕРБ, ДБ и ПП с остри критики към кабинета "Радев" след първите 100 дни
МВР спипа десетки пияни и дрогирани шофьори при масови проверки
Неонацистката мрежа "Кръв и чест" у нас от 25 години, службите многократно задържали членове
Животът на 4 китайски зодии се подрежда отлично след 17 август 2026
Шаби Алонсо похвали феновете на Челси
Мохамед Салах дебютира за Трабзонспор в турската Супер лига
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Рубен Аморим взе ключови решения в Милан: Защити Менян и Рабио, освободи четирима играчи
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Спартак Варна продава свой футболист в Саудитска арабия
Заливат ни нови наркотични вещества 150 пъти по-мощни от фентанила
Икономист: "Спекула 1:1" е едва третият фактор за инфлационния натиск
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна
ПП и ДБ за 100-те дни на кабинета: Пълен провал, герберските калинки станаха копринки