Правителството и пенсионните дружества не са постигнали споразумение по възможността осигурените лица да избират дали вноските им за втора пенсия да се прехвърлят към Сребърния фонд. Това съобщиха вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин и министърът на финансите Владислав Горанов на брифинг след традиционната дискусия за пенсионната реформа.
Припомняме, че в края на миналата година, без никакви дебати, между първо и второ четене на бюджета за 2015 г. бяха записани текстове в преходните и заключителни разпоредби в Закона за държавното обществено осигуряване, с които осигурените лица се задължаваха да изберат в едногодишен срок дали ще се осигуряват в общественото осигуряване и в капиталова схема, или ще внасят пенсионни осигуровки само към държавата.Заради широкия обществен отзвук и критиките към промените Министерството на финансите даде заден ход и предложи многократен избор за прехвърляне на вноските за втора пенсия от частните фондове към Сребърния фонд и обратно.
Все още тече обществено обсъждане на предложенията на ведомството. След това те ще бъдат обсъдени от Надзорния съвет на НОИ, от Тристранния съвет, от Министерския съвет и след това от Народното събрание.
Калфин подчерта, че на днешната дискусия не е коментирано дали пенсионните фондове са добри или са лоши, и каква е доходността им. Той посочи, че този дебат се води в парламента, както и че го следи с интерес.
Същевременно на срещата са възникнали редица допълнителни теми – за въвеждането на т. нар. мултифондове и различни инвестиционни пакети, регулирането на таксите на пенсионните фондове, резервите, поддържани от пенсионните фондове, и т. н.
Горанов държи на позицията на финансовото министерство, че осигурените лица трябва да имат избор дали да участват в капиталова пенсионна схема, или да се осигуряват само в солидарната. Според него подобна форма на избор трябва да бъде въведена и за професионалните пенсионни фондове, но това ще бъде предмет на отделна дискусия.
Същевременно фондовете остават против идеята за тези трансфери.
Дружествата обаче са поискали на днешната среща да се преразгледа коефициентът на заместване на дохода от капиталовата пенсия, за да се намалят очакванията към пенсионните фондове. Според министъра на финансите дебатът е закъснял и е трябвало да се проведе още през 2002 г., но би приел такова решение, ако се предложи промяна, основаваща се на реални икономически фактори и при ясни данни за последствията за бюджета на държавното обществено осигуряване.
На днешната среща не е дискутирано и евентуално увеличение на вноската за втория пенсионен стълб. Ако не се приемат законодателни промени, това ще се случи от 2017 г., както е заложено в средносрочната прогноза.
Също от промените в законодателството зависи кога Сребърният фонд ще започне да запълва недостига на средства в държавното обществено осигуряване, коментира Владислав Горанов. Според сегашните постановки това ще се случи не по-рано от 2019 г.
Още новини по темата четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Изпращаме седмицата с валежи от дъжд и сняг на места
Шофьор на линейка загина при катастрофа с автобус край Велико Търново
Мачът с ЦСКА е исторически за Добруджа
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
Христо Янев с крути мерки в ЦСКА
ЦСКА – Добруджа
Реал Мадрид – Атлетико Мадрид
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Денят ще е успешен за тези три зодии
По Черноморието днес ще бъде облачно с валежи от дъжд
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона